Článek
Státy žalované Evropskou komisí podle advokátky nemohou zdůvodňovat odmítání solidárního přebírání migrantů obavami o svou vnitřní bezpečnost.
Generální advokátka Soudního dvora EU doporučila unijnímu soudu, aby rozhodnul, že Česko, Polsko a Maďarsko porušily své povinnosti tím, že odmítnuly plnit povinné migrační kvóty. Pro soud není její stanovisko závazné. @Radiozurnal1 @CRoPlus @iROZHLAScz pic.twitter.com/eCmJ1CqkUO
— Filip Nerad (@FilipNerad) October 31, 2019
Pohled generálního advokáta není pro soud závazný, často se jím však při rozhodování řídí.
Český premiér Andrej Babiš k věci uvedl, že ČR stanovisko advokátky analyzuje. „Stanovisko generální advokátky není závazné, je to čerstvá věc, aktuálně toto stanovisko ČR studuje a analyzuje. V každém případě bude nutné vyčkat rozhodnutí soudu, které jediné je závazné,“ napsal Babiš ČTK v textové zprávě.
Babiš dodal, že čeští občané při vstupu do unie nikdy nesouhlasili s tím, že EU bude rozhodovat, kdo bude v ČR žít a pracovat. „S takovým výkladem smluv nebudu nikdy souhlasit. Azylová politika je věcí každého členského státu a přerozdělování uprchlíků, kteří vstoupili do EU nelegálně, rozhodně nepatří mezi naše povinnosti,“ konstatoval.
Přerozdělování považuje za špatné rozhodnutí, které nic neřeší. „Při soudním řízení využijeme všechny možnosti obrany a rovněž záležitost budeme koordinovat s představiteli Polska a Maďarska. Nejsme v tom sami. S povinnými kvótami ČR nebude nikdy souhlasit, alespoň po dobu, co budu já premiér. Slíbil jsem to voličům a já svoje sliby držím,“ dodal Babiš.
EK zažalovala trojici států loni v lednu. Jejich zástupci ale tvrdí, že verdikt nebude mít praktický význam, neboť nemůže zajistit nápravu. Program přerozdělování skončil po dvou letech předloni.