Článek
Podle statistiky Celní správy za prvních pět měsíců roku odhalili celníci jen necelých 40 tisíc kusů padělaného zboží v celkové hodnotě zhruba 7,5 milionu korun.
„Razantně poklesl objem přepravovaného zboží z dovozu i vývozu, čímž došlo i k výraznému omezení výskytu a zajištění padělků v období covid-19. Hranice byly zavřené a tržnice byly mimo provoz,“ popsala Seznam Zprávám Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.
Zavřené tržnice, celníci na hranicích
Srovnání s rokem 2019 přitom ukazuje, že letos objevené padělané kabelky, oděvy nebo elektronika jsou zatím jen zhruba setinou loňských čísel. Loni celní správa objevila 4,2 milionu kusů padělků v hodnotě téměř 225 milionů korun.
V době nouzového stavu na jaře celníci coby součást bezpečnostních složek státu sloužili na hranicích pod vedením policistů. „Neznamená to však, že by celní správa nevyvíjela žádnou činnost ve vztahu k odhalování padělků,“ říká Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.
Padělků ubylo i u sousedů
Podobnou zkušenost mají i v zemích bezprostředně sousedících s Českem. A také důvody vysvětlují tamní celní orgány stejně: zavřené hranice, omezená přeprava zboží.
„V Rakousku došlo k menšímu zadržení padělaného zboží ve srovnání s předchozími lety. Týkalo se to zejména poštovního provozu, ve kterém se většina padělků v Rakousku nachází, například v roce 2019 šlo více než 80 procent všech případů. V době pandemie přicházely do Rakouska zásilky z Číny během dvou až tří měsíců ve velmi malém množství,“ řekl Seznam Zprávám Stefan Trittner, zastupující tiskový mluvčí rakouského ministerstva financí.
Pro srovnání - v loňském roce rakouská celní správa zadržela padělané zboží v hodnotě přesahující 16 milionů eur, téměř trojnásobek oproti roku 2018.
A stejně pozastavila pandemie i německý černý trh, potvrzuje Uta Hartmannová z tiskového odboru spolkového ministerstva financí. „Objemy zboží i obchod se třetími zeměmi se obecně snížil, což vedlo i ke snížení počtu zabavených padělaných výrobků. Padělané zdravotnické potřeby byly zadrženy pouze příležitostně v březnu a dubnu.“
Také slovenská finanční správa eviduje meziroční pokles případů o 33,1 procenta. „Při porovnání prvních pololetí roku 2019 a 2020 došlo letos k výraznějšímu poklesu množství kusů i hodnoty zajištěného zboží,“ doplnila Hana Skokanová, mluvčí Finančního ředitelství SR. Podle ní šlo i v době covid-19 nejčastěji o padělky obuvi a textilu dovezené na Slovensko z Číny.
Překvapení ve statistice
Aktuální tuzemská čísla skýtají několik překvapení. Například padělané hodinky zřejmě proudily k zákazníkům i dál. Už teď jich totiž celníci objevili víc než za celý loňský rok. Naopak u počítačového vybavení, jako jsou myši, disky nebo klávesnice, zatím tabulka končí na osmi kusech (loni přes 72 tisíc kusů).
Celní správa se soustředila hlavně na nelegální nebo padělaná léčiva a zdravotnické prostředky, které od jara proudí do Česka ve velkém. Zejména roušky, ochranné masky, teploměry nebo testovací sady. I díky tomu se statistická kolonka „Ostatní“, kam právě tyto výrobky patří, rozšířila už na téměř 38 tisíc kusů zboží v hodnotě 1,1 milionu korun.
Čeští celníci se tak připojili k mezinárodní akci Světové celní organizace WCO, která se v době pandemie covid-19 zaměřila právě na nelegální, padělaná a nevyhovující léčiva a zdravotnické prostředky určené pro boj proti koronaviru.