Článek
Na facebookovém profilu Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze v Podolí se ve čtvrtek objevilo dramatické oznámení: „Rádi bychom tímto dali všem na vědomí, že jsme se v těchto dnech setkali se situací, která nám všem, mírně řečeno, vyrazila dech.“
8 tisíc sdílení, patnáct set komentářů
„Dodavatelská firma zdravotnického materiálu MediLab nám za jednu ochrannou roušku, která je potřebná při péči o všechny pacienty ÚPMD, účtuje místo původních 0,50 Kč/ks nově 25 Kč/ks. Tedy 50krát dražší. Považujeme tento přístup za neetický a nesolidární, hraničící s hyenismem,“ stojí dále ve statusu.
Příspěvek sdílelo přes osm tisíc lidí, komentářů je pod ním více než patnáct set. A to velmi nevybíravých. „Hyenismus.“ „Máme stát plný hyen, co v době krize myslí pouze na podělaný výdělek.“ „To by neudělala ani zvířata mezi sebou.“
V duchu nadávek a výhrůžek směřovaných na adresu společnosti MediLab ČR se nese drtivá většina z nich.
„Vyhrožují mně i mé rodině“
„Je to lynč za bílého dne,“ shrnuje majitel společnosti MediLab ČR Amir Zaketovič. „Vyhrožují mně i mé rodině. Píší nám, volají nám, hejtují nás.“
Amir Zaketovič potvrzuje, že se porodnice Podolí před časem obrátila na jeho firmu s dotazem, jestli je schopna dodat roušky, nyní zcela nedostatkové, a případně za kolik.
„My jsme řekli, že momentálně roušky nemáme a že nové, které budeme naskladňovat, budou mít pravděpodobně z důvodů celosvětové poptávky a navýšení výrobních cen cenu 20–25 Kč,“ popisuje.
Tvrzení porodnice, že si chtěl účtovat místo původních padesáti haléřů pětadvacet korun, odmítá. „Nechápu, kde vzali částku padesát haléřů. A navíc těch pětadvacet korun byl pouhý odhad, žádná nabídka.“
„Ať si ředitel zjistí cenu na trhu“
Padesát dva haléřů za jednu roušku je cena, s níž před pár měsíci vyhrála výběrové řízení jiná firma, to ale bylo před vypuknutím epidemie koronaviru. Firma však roušky nedodala. „Dodavatel nebyl schopen splnit svůj závazek, a tak jsme se poptali u MediLabu. K našemu nepříjemnému překvapení nám nabídli, ne odhadli, ale nabídli padesátkrát vyšší cenu za tu samou vysoutěženou roušku,“ říká ředitel podolské porodnice Jaroslav Feyereisl.
Amir Zaketovič se brání, že není výrobce, ale dodavatel a neurčuje cenu. „Nevím, o co panu řediteli jde. Měl by si trošku zjistit, jaká je cena na trhu. Musí si uvědomit, že největším dodavatelem roušek je Čína a ta má momentálně zablokovaný veškerý vývoz. Vše, co vyrobí, jde na jejich trh.“
Ředitel podolské porodnice Jaroslav Feyereisl si přesto za statusem na Facebooku stojí. „Ano, cena byla řečena ústně a konkrétní nabídku jsme nedostali, jenže pochopte, jsme v situaci, kdy roušky v této zhoršující se epidemiologické situaci potřebujeme, a mně nezbyde nic jiného než zaplatit takového ohromné částky,“ říká a na padesátinásobném předražení evidentně trvá. „Považuji padesátkrát vyšší cenu roušky za nestoudnost a donutilo mě to nemlčet.“
Majitel MediLabu ČR zvažuje, že na porodnici Podolí podá žalobu za poškození dobrého jména.