Článek
Středeční oznámení, že má Plzeňský Prazdroj nového personálního ředitele, znělo vlastně jako nekonfliktní zpráva. A také takovou opravdu bylo.
Sedmatřicetiletý Brit Rob Kenney, který se sekčním šéfem v české pivní jedničce stal, totiž pro majitele Prazdroje pracuje už dlouho. Od roku 2008. Což v dnešní době znamená jednu obrovskou výhodu – plzeňská firma ho nemusela přetahovat konkurenci.
V současné konjunktuře totiž platí, že na trhu je nejen nedostatek pracovních sil, ale i ředitelů či dalších vrcholových manažerů. A je to pro firmy problém, který stojí hodně peněz.
„Pokud jsme v poslední době nahrazovali vrcholového manažera jiným, bylo obvyklé, že si řekl o dvojnásobnou kompenzaci,“ uvedl v rozhovoru pro Den v byznysu Televize Seznam Jan Bubeník, jeden z nejznámějších headhunterů působících (nejen) v České republice.
Kompenzací se samozřejmě myslí peníze – nejen plat, ale veškeré bonusy, s jejichž pomocí firmy své vrcholné manažery motivují k lepším výkonům. „Ano, pohybujeme se v řádu statisíců korun měsíčně, protože ti lidé pro majitele spravují nebo rozvíjejí majetek za stamiliony nebo rovnou miliardy korun,“ doplnil Bubeník.
Nezaměstnanost v České republice se posledních pět měsíců drží kolem tříprocentní hranice. Firmy si stěžují, že pro ně nyní největší překážkou k dalším investicím nebo rozšíření výroby je absolutní nedostatek kvalitní pracovní síly. A o ředitelích se tolik nemluví, ale i tady „hladový efekt“ nastal. Rostou mzdy, enormně nahoru pak vystřelily i podmínky špičkových manažerů.
Pro firmy takto rostoucí náklady ale mohou znamenat v blízké budoucnosti velké problémy. K vysokým odměnám se zavázaly v době, kdy „je dobře“. Jak dlouho konjunktura a hlad po ředitelích potrvá?
„Všechny poznatky, které máme z firem, i všechny ekonomické faktory ukazují na to, že nejméně rok ještě tahle situace potrvá,” zakončil rozhovor Jan Bubeník.