Článek
Vysokým stavem vody je zasaženo podle AP téměř celé území pevninské Číny s výjimkou západních oblastí jako Tibet a Sin-ťiang. V povodí nejdelší asijské řeky Jang-c’-ťiang nezaznamenali tak vydatný déšť od roku 1961. Vůbec nejvíc postižená je provincie Chu-pej, odkud se loni rozšířil koronavirus. Materiální škody se odhadují na stovky milionů dolarů.
V jižní a centrální Číně jsou zatopená města a záchranáři tam začali zpevňovat říční břehy a kopat odvodní kanály. Varovnou úroveň dosáhly hladiny 433 řek a dalších 33 je naplněno na své rekordní hodnoty, řekl náměstek ministra pro mimořádné události Čeng Kuo-kuang. Kromě Jang-c’-ťiangu se hladiny zvedají i na Žluté řece na severu a na Perlové řece na jihu.
Podle čínské státní televize CCTV hladina řeky Rong v provincii Kuang-si vzrostla během víkendu o více než pět metrů nad varovnou hranicí. V provincii S’-čchuan pak místní úřady hlásí poničení místní infrastruktury, což donutilo záchranáře dopravit se na místo povodní po nepoužívaných horských úsecích.
► VIDEO: Eyewitness footage captures a road collapse due to heavy floods in China pic.twitter.com/vbtctRhj8N
— Irish Times Video (@irishtimesvideo) July 13, 2020
Obavy vzbuzuje stoupající hladina čínského největšího sladkovodního jezera Pcho-jang-chu v provincii Ťiang-si. Ta v sobotu dosáhla hodnoty 22,65 metru, kdy překročila dosavadní maximum z roku 1998 a byla výrazně nad stanovenou varovnou hranicí, která činí 19,5 metru. Úřady rozhodly o evakuaci 400 tisíc lidí z okolí jezera.
China's largest freshwater lake sees a record water rise amid floods. pic.twitter.com/NUoiPDfbD5
— China Xinhua News (@XHNews) July 12, 2020
K pondělnímu ránu vyhnaly povodně v provincii Ťiang-si z domovů na 432 tisíc lidí, celkem se záplavy dotkly 5,2 milionu obyvatel jihočínské provincie. Voda zde měla také zničit přes 4,5 milionu hektarů zemědělských plodin a 988 domů, škody dosáhly hodnoty 929 milionů dolarů. Čínská vláda do oblasti poslala zásilku člunů, stanů, lehátek a přikrývek.
Mezitím v provincii Chu-pej ohlásila místní vláda první, tedy nejvyšší povodňový stupeň. V provincii v období od 10. června do 10. července spadlo celkem 714 milimetrů srážek, téměř dvojnásobek běžné hodnoty v tomto ročním období. Podle deníku The Guardian může ničivost letošních povodní dosáhnout té v roce 1998, kdy v Číně při povodních zemřely více než tři tisíce lidí a patnáct milionů přišlo o své domovy.