Článek
3D tisk začali nejdřív využívat lékaři jako anatomickou přípravu před zákrokem. „Pro chirurga, který orgán odebírá, i pro chirurga, který transplantuje, je to ve 3D přesná kopie, která vzniká z dat, která jsme nasbírali při CT vyšetření," popsal šéf Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. „Napadlo nás, že když se s dárci před odchodem domů loučíme, bylo by hezké jim takto poděkovat.”
Podle Jiřího Froňka je 3D tisk už teď velmi přesný, v čem se ale může ještě vylepšit, je rozlišení barev, použití průsvitných materiálů, nebo materiály různě vrstvené, tak aby představa o orgánu byla co nejpřesnější. Například u přeshraničních výměn si lékaři posílají modely dokonce poštou předem.
V IKEMu takto tisknou například i modely srdce. Podle správce aplikací Milana Bergmana ovlivňuje délku tisku složitost modelu. „Třeba ledvina jede asi 12 hodin v průměru, srdce den, dva, měli jsme už i model, který trval pět dní.”
Celou reportáž o telemedicíně v Česku můžete vidět v magazínu Byznys. Televize Seznam ho vysílá od pondělí do pátku ve 14 hodin, v repríze pak v 18:15 a ve 22:30.