Hlavní obsah

Seyfor kupuje celou miliardovou Dotykačku a míří s ní do světa

Agenda SZ Byznys s Martinem Cíglerem, zakladatelem Seyfor. Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

Společnost Seyfor ovládla Dotykačku, ve firmě spojené s pokladním systémem má nyní sto procent. SZ Byznys to potvrdil zakladatel Seyfor Martin Cígler.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Investiční apetit neopouští skupinu Seyfor ani v letošním roce. Poté, co jen před pár týdny koupila jihomoravskou firmu KasaMax zaměřenou na pokladní systémy, získala i stoprocentní kontrolu nad Dotykačkou.

„Jaká je hodnota? Celková valuace Dotykačky je výrazně nad miliardu korun. Krát 0,42 - tohle platíme v den transakce,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys zakladatel firmy Seyfor Martin Cígler.

Dotykačka podle něj loni utržila zhruba 300 milionů korun, EBITDA pak byla více než třetinová.

Měli jste v plánu stoprocentně ovládnout Dotykačku už od roku 2019, kdy jste do ní vstoupili a získali tam 24 procent?

Skočím ještě pět let dopředu, protože ten příběh je ještě zajímavější. Poprvé jsme o Dotykačku „bidovali“ v roce 2014. Tehdy se ale ve finále celé transakce tehdejší majitel rozhodl, že vhodnějším partnerem bude Redwood Capital a Dotykačku prodal jim. Popravdě, dnes jsem za to možná rád – Seyfor totiž není tak silný ve venture kapitálu a raději si kupuje společnosti, které už něco dokázaly a něco umí. Jsme připraveni zaplatit víc, než je tomu při koupi startupu se šesti lidmi, kde tu práci musíme oddřít.

Je třeba říct, že Redwood, i když podniká v něčem jiném, odvedl v Dotykačce strašně dobrou práci. Oddřeli to, najali Petra Menclíka, který je pokladničkový kouzelník a dostal to na nádhernou pozici. Nám se Dotykačka celou dobu strašně líbila a v roce 2019 se nám podařilo umluvit Redwood, že nám kousek pustí. Seyfor má s Dotykačkou velké synergie. Nejprve jsme koupili 21 procent, pak se rychle dostali na 42 procent a dál…

Naposledy na 58 procent…

Potom vznikl plán, že zaútočíme na polský trh. Navýšili jsme náš podíl a Dotykačka získala kapitál, díky kterému se dokázala dostat na polský trh, kde jsme dnes úspěšní.

Nemít sto procent? Vyděláváte peníze někomu jinému

Takže mít sto procent byl plán od začátku.

Určitě ano. V momentě, kdy máme takto silné synergie na více trzích, je pro nás zajímavější mít 100 procent. Jinak vyděláváme peníze někomu jinému.

Jaká je hodnota transakce?

Celkové ohodnocení Dotykačky je výrazně nad miliardu korun. Krát 0,42. Tohle platíme v den transakce.

Proč je zrovna Dotykačka systém, po kterém jste tak toužili?

Jednak jako pokladní systém – ty jsou v Seyfor vertikálou, kterou máme rádi už od konce 90. let. A pro mě je to, řekněme taková pocitová záležitost, protože jedna z úplně prvních transakcí, kterou jsem v životě udělal, byla v roce 1997 akvizice slovenského Elcomu. Tehdy to byly nejčastější pokladny na českém trhu a dodával je tehdejší Cígler software.

No a zadruhé, děláme hodně produktů v oblasti účetního softwaru a oblasti ERP.

I váš úplně první projekt byl účetní program Money…

Přesně tak. Tyhle produkty mají docela velkou synergii na pokladní systémy. Každá hospoda, každý obchod potřebuje nějaké účetnictví. Když vím, že někdo má obchod nebo hospodu a má naše účetnictví, můžeme mu nabídnout pokladničku a naopak. Ten průnik je opravdu velký.

Český trh jsou dvě třetiny obratu Dotykačky

Jaký průnik a jaký růst očekáváte, když teď máte v Dotykačce 100 procent?

Český trh tvoří dvě třetiny obratu, Slovensko a Polsko jednu třetinu. Jinak řečeno, náš tržní podíl v Česku je výrazně větší než na Slovensku nebo v Polsku, čili čekáme, že porosteme, protože potenciál růstu tam máme mnohem větší, tam máme menší procenta na trhu.

S jakým výsledkem vlastně Dotykačka hospodaří?

Za poslední fiskální rok jsme se pohybovali výnosově kolem 300 milionů korun. EBITDA činila 110 milionů, tedy jednu třetinu.

Zmínil jste Polsko a Slovensko. Máte ambici jít i na jiné trhy, kde Seyfor působí?

Určitě ano. To je v podstatě i důvod toho, proč děláme tuto transakci. Máme velmi silnou pozici na Balkáně a v celé Jugoslávii. Máme tam účetní software, fakturační systémy a všichni tito zákazníci v nějaké fázi potřebují buď pokladní systém nebo platební terminály. Pro nás je to obrovský trh, pro který jsme neměli řešení. Máme tam klíč k zákazníkovi a jsme schopni se k němu dostat. Proto bychom se tam chtěli dostat s Dotykačkou.

Kdy to bude? A do které země?

Upřímně? To nevím. Mám-li si tipnout, tak to může být Srbsko nebo Slovinsko, kde máme nejsilnější tržní pozici. Ale vážně zatím nevím.

Na Balkáně posílíme

Vy jste na Balkáně v minulosti koupili hned několik firem. Budete tam ještě svou přítomnost dál posilovat třeba i směrem do nových oblastí?

Můžu říct, že budeme. Dokonce velmi rychle, v tuto chvíli jsme v podstatě ve finálních fázích několika transakcí právě v tomto regionu. Chtěli bychom koupit firmy, které by doplnily portfolio toho, co tam už dnes děláme.

Takže posilování formou akvizic pokračuje…

Zhruba třetina růstu Seyforu je organický růst, dvě třetiny je transakční růst. To je motor našeho pokroku. Sledujeme tím několik věcí, získávaní nových regionů, zvětšení tržního podílu a vstup do nové vertikály – třeba do pokladen.

Jste ve 38 zemích a máte 1700 zaměstnanců. Když jste firmu v roce 1990 zakládal, byl jste její jediný zaměstnanec. Uměl jste si představit, jak velký kolos to jednou bude?

Neuměl. Myslím, že ani třeba před třemi lety jsem si to neuměl představit. To nás bylo 800, dnes je nás už 1800, přičetli jsme tam už i Srbsko.

Vždycky jsem říkal, že firmy můžeme dělit jednoduše podle velikosti. Ty, co se vejdou ke stolu v hospodě, do deseti lidí. Tam nemáte žádný problém. Pak je milník 40 až 50 lidí, kdy zjistíte, že vám začínají chybět nějaké vnitrofiremní procesy. Další milník je pak 100, 150 lidí, kdy zjistíte, že chodíte po chodbách, ty lidi neznáte, a pak už jenom rostete a rostete.

Tři čtvrtiny v Seyfor patří slovenským finančníkům. Bude se nějak tenhle poměr měnit?

Kromě jedné malinkaté změny před pěti lety je ten poměr stále stejný. A o žádné změně neuvažujeme.

Seyfor se blíží pěti miliardám

Jaké měla loni skupina tržby?

Opět jsme vyrostli zhruba o třetinu. Nemáme ještě hotové konsolidované výsledky za rok 2024, ale budeme velice blízko pěti miliardám.

Komu patří Seyfor

  • Slovenský investiční fond Sandberg Investment Fund vlastní přes Ligelta Holdings 72,7 procenta
  • Martin Cígler vlastní přes CSW Holding dalších 20,1 procenta.
  • 4,2 procenta ve společnosti drží Michal Máčel.
  • Zbývající tři procenta patří Janu Tomíškovi.

A na kolik cílíte?

Kdybyste se zeptala před deseti lety, když jsme měli obrat 150 milionů, odvážně bych řekl, že cílíme na 800 až 900 milionů v roce 2025. A teď mluvím o skutečné prezentaci, kterou jsem tehdy představil našim současným investorům.

Nedokážu říct. Rosteme o třetinu, což je strašně rychlé, ale ten potenciál růstu je stále velký. IT prostě běží. Máme nové „drivery“ jako umělou inteligenci, baví nás to všechny. Myslím, že máme jeden z nejlepších týmů v IT firmách v Československu. Máme vše, co pro růst potřebujeme. Pokud se nestane na trhu něco strašlivého, náš růst může být rychlejší, než si myslíme.

A jaká je budoucnost Seyforu? Burza, prodej?

Mockrát jsme to skloňovali a je možné, že někdy skočíme na burzu. Říkám, že na burzu jsme stále ještě malí, aby to pro nás byl dobrý krok. Jsem ještě pořád mladý na to, abych něco prodával. Sandberg má Seyfor trošku jako ikonu dobrého podnikání – toho, jak se dělá investiční byznys a rozhodně tam není vůle to prodávat. Pokud nepřijde nějaká extrémní nabídka, která říká: „Hned to bereme“, tak si myslím, že nikdo prodávat nebude.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Související témata:

Doporučované