Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V pondělí kolem poledne postihl většinu Španělska a část Portugalska rozsáhlý výpadek elektřiny. Blízké kanárské a Baleárské ostrovy nebyly zasaženy. Pozdě v noci se dodávky dařilo postupně obnovovat. Podle španělského tisku, který mluví o nejhorším výpadku v historii země, oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sánchez kolem 23:00 (pozn. pondělí) uvedl, že dodávky elektřiny jsou obnovené z téměř 50 procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat.
Výpadek proudu se dotkl 15 regionů, které tvoří pevninské Španělsko. Podle serveru RTVE už v noci některé oblasti ale proud dostávaly. Elektřina je znovu například v některých barcelonských čtvrtích či v některých oblastech ve Valencii. Stanice Cadena SER uvedla, že se rozsvítila ulice Gran Vía v centru Madridu.
V centru španělské metropole Madrid výpadek přes den vyřadil semafory a telefonní služby, postihl také vlakovou dopravu a madridské metro a odstavil i bankomaty. Úřady vyzvaly řidiče, aby kvůli potemnělým semaforům a chaosu na silnicích raději nesedali za volant. Na velká zpoždění připravovalo cestující také madridské letiště a potíže hlásil i vzdušný přístav v Lisabonu.
Ještě kolem 22:30 ale zůstávalo 11 španělských vlaků s cestujícími zablokováno na tratích.
Generátory zajistily fungování i nemocnicím, ale zdravotnická střediska měla problémy, protože se vypnuly počítače se záznamy údajů o pacientech. Nouzové elektrické systémy pomáhají také na letištích, problémy mají cestující s dopravou na letiště, uvedla správa letišť.
Stovky lidí uvázly i ve vysokorychlostních vlacích, které zůstaly na tratích.
Jedna z cestujících popsala deníku El País, že vlak se kousek od Madridu zastavil v obilném poli. Lidé uvázli také ve výtazích, problémy měly i některé banky, jimž nefungovaly služby internetového bankovnictví či mobilní aplikace.
Výpadek proudu zastavil krátce i chod některých továren, například automobilky Ford ve valencijském Almussafes či v továrnách firmy Iveco v Madridu a Valladolidu, napsal El País. Výrobu ve svých rafineriích, které pokrývají 40 procent domácí výroby, zastavila i společnost Moeve. Agentura Bloomberg dodala, že výrobu přerušila například rafinerie společnosti Repsol v Baskicku. Španělská ropná společnost Petronor podle agentury Reuters oznámila, že kvůli výpadku elektřiny uzavřela všechny své provozy v baskickém Bilbau.
Podle prohlášení Sáncheze se podařilo připojit k síti některé zdroje, například vodní elektrárny, či obnovit odběr elektřiny z Maroka a Francie. Z těchto států dostaly dodávky například Katalánsko, Baskicko či Andalusie. V televizním vystoupení v pondělí pozdě večer Sánchez uvedl, že úřady zatím nevylučují žádnou hypotézu, pokud jde o příčinu výpadku.
Správce portugalské elektrické distribuční sítě REN v pondělí po 22:00 SELČ uvedl, že se mu podařilo obnovit dodávky pro milion odběratelů, společnost má podle agentury AFP na 6,5 milionu klientů. Podle agentury Reuters se kolem 21:30 podařilo obnovit dodávky i v některých částech Lisabonu, o něco lepší je situace v Portu.
„Doufám, že se nám podaří plně stabilizovat systém v noci,“ uvedl generální ředitel REN João Faria Conceição. Podle něj to však nelze zaručit na sto procent. Společnost odpoledne dokázala k síti připojit jednu tepelnou a další vodní elektrárnu. Dodávky elektřiny dostanou jako první prioritní odběratelé, například nemocnice nebo letiště a železnice, napsala agentura Reuters.
Provozovatel sítě Red Eléctrica také uvedl, že výpadek způsobila nestabilita v síti. Agentura Reuters v pondělí odpoledne napsala, že podle správce portugalské elektrické sítě REN způsobil výpadek vzácný meteorologický jev, který poškodil dobré fungování vedení velmi vysokého napětí. REN ale později pro média popřela, že by tuto informaci zveřejnila, a agentura Reuters ji proto stáhla.
„Stále se zkoumají příčiny. Lepší je nespekulovat,“ uvedl v pondělí kolem 18:00 SELČ španělský premiér Sánchez v televizním vystoupení. Portugalský premiér Luís Montenegro odpoledne řekl, že zatím nic nenapovídá tomu, že by výpadek byl způsoben kybernetickým útokem, o čemž mluvili někteří členové jeho vlády. Podle něj však zatím nelze nic zcela vyloučit.
„Nyní nic nenapovídá tomu, že by se jednalo o kybernetický útok,“ prohlásil v pondělí odpoledne předseda Evropské rady António Costa, který je v kontaktu s Lisabonem i Madridem.
Obyvatele země během dne Sánchez vyzval, aby se chovali zodpovědně a omezili cestování i využívání mobilních telefonů jen na krátké telefonáty.
Španělské i portugalské úřady poslaly do ulic měst větší počet policistů než obvykle. Španělské ministerstvo vnitra upřesnilo, že bylo nasazeno na 30 000 policistů a strážníků, ke kterým je ale nutné přičíst další tisíce příslušníků policie v Baskicku a Katalánsku. V Portugalsku budou hlídky posíleny i v noci.
Agentura Bloomberg upozornila, že Španělsko coby lídr v oblasti obnovitelných zdrojů energie zaznamenávalo mnoho hodin záporných cen elektřiny kvůli nadvýrobě z panelů a větrníků.
Podle serveru Publico portugalští dodavatelé vody vyzvali občany k uvědomělé spotřebě vody. Výpadek by totiž mohl dočasně přerušit dodávky vody.
Španělské úřady také uvedly, že všech sedm jaderných reaktorů v zemi je v bezpečí. Po výpadku proudu začaly fungovat záložní zdroje energie, kterou jaderné elektrárny potřebují. Tři ze sedmi reaktorů navíc byly na plánované odstávce.
Podle energetiků propadla poptávka v celkové výši deseti gigawattů, což představuje zhruba třetinu obvyklého pondělního provozu. Jde tedy o jeden z největších blackoutů, které kdy Evropu postihly. Agentura Bloomberg upozornila, že celostátní výpadek elektřiny je pro evropskou zemi velmi neobvyklý, a upřesnila, že vzhledem k rozsahu výpadku bude obnovení provozu trvat až deset hodin.

Potemnělé semafory přinesly obrovský chaos v dopravě.Video: AP
Ve Španělsku se podobná událost v poslední době nevyskytla.
List Le Figaro informoval, že výpadek elektřiny postihl také francouzské regiony, které mají napojení na španělskou elektrickou soustavu. Stejný list také informoval o vyšetřování potenciálního kyberútoku, který mohl způsobit požár v rozvodně Perpignan na francouzsko-španělském pomezí.
Francie také nabídla španělským energetikům pomoc při řešení krize a posílila dovoz elektřiny na Iberský poloostrov.
„Česká přenosová soustava funguje ve standardním režimu a není evidován žádný mimořádný provozní stav,“ uvedla Hana Klímová, mluvčí ČEPS. Tato společnost v Česku mimo jiné zodpovídá za stabilitu tuzemské elektrizační soustavy. Podle Jana Palaščáka, majitele energetické skupiny Amper, je Česko energeticky velmi dobře zabezpečené a riziko rozsáhlého blackoutu je výrazně nižší. „Nebál bych se říct, že česká přenosová a distribuční síť patří k nejbezpečnějším na světě a patří mezi deset nejkvalitnějších,“ řekl.