Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bezmála 70 tisíc lidí v Česku bude muset v následujících letech řešit přeučování na zcela novou práci.
„Jejich pozice tak, jak je známe dnes, během příštích pěti let fakticky zaniknou,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí na konferenci Fórum zaměstnanosti, kterou spolupořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Asociace personalistů České republiky.
Ministr Jurečka mluví o pozicích napříč odvětvími. Od administrativní a analytické činnosti, kterou nahradí umělá inteligence, až po pozice ve výrobě, kde kvůli robotizaci budou zanikat pracovní místa.
„Jsou to data, která jsme sesbírali od firem a odborné personální veřejnosti, kde samy identifikují pozice, které už nebudou potřebovat,“ uvedl Marian Jurečka.
Podle šéfa resortu bude zásadně přetvářet požadavky na pracovní dovednosti do budoucnosti právě umělá inteligence. Významný dopad má mít na zhruba 600 tisíc pracujících a na dalších 1,7 milionu osob mírný až střední dopad.
Podle Jurečky je přitom otázka vzdělávání nejbolestivějším tématem. „Vytvořit motivační prostředí, aby lidé sami chtěli. To je největší výzva,“ řekl ministr.
Pokud se tito lidé nezvládnou rekvalifikovat, tak mohou skončit jako nezaměstnaní. „To reálně hrozí. Dokonce se diskutuje o tom, že stát by měl nastavit nějaký mechanismus, že u skupiny lidí, která se bude těžce rekvalifikovat, jsou třeba z průmyslu, kde se automatizuje, tak že by dostávali místo mezd pravidelný státní příspěvek,“ komentuje Jaroslava Rezlerová, prezidentka Asociace personalistů ČR a výkonná ředitelka personální společnosti ManpowerGroup.
I v traktoru jsou čtyři monitory
Digitální dovednosti budou potřeba i na pozicích, které mohou být pro širší veřejnost překvapivé. Marian Jurečka zmínil například jemu blízké zemědělství. „Sedíte a máte před sebou klidně i čtyři monitory. Komunikujete s družicemi a tak dále,“ zmínil ministr s tím, že bez digitálních dovedností dnes už sotva nastartujete zemědělskou techniku.
Velký důraz proto chce ministerstvo věnovat právě rekvalifikacím. Vedle 67 tisíc osob, které podle dat MPSV budou muset projít kompletním přeškolením, se dalších 288 tisíc bude muset dovzdělat.
Ministerstvo v minulosti spustilo e-shop s nabídkou rekvalifikačních kurzů. „Jsme na začátku celého příběhu,“ uvedl Marian Jurečka.
Podle něj po vyčerpání peněz z Národního plánu obnovy naváže financování z operačního programu Zaměstnanost plus. „A budeme do toho muset dát i více peněz z vlastních zdrojů,“ dodal ještě ministr.
Zmínil také, že jeho resort ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy se bude také snažit přepracovat akreditace rekvalifikačních kurzů.
Na konferenci ale rezonoval i fakt, že lidé v Česku neradi mění práci. „Zapamatujme si dvě čísla – osm a 12. Když člověk mění práci a jde do nové práce, tak je jeho budoucí výdělek o 12 procent vyšší. Když jde přes úřad práce, tak je o osm procent vyšší. Proto říkám: Nebojte se. Snažím se to lidem vštěpovat a motivovat je,“ dodal ministr Jurečka s tím, že v rámci flexinovely zákoníku práce se změnila podpora v nezaměstnanosti.
První měsíce lidé získají až 80 procent průměrné čisté mzdy.
Aktualizace: Doplnili jsme vyjádření ministra práce Mariana Jurečky o pozicích, které mohou zaniknout, a prezidentky Asociace personalistů ČR Jaroslavy Rezlerové.