Hlavní obsah

Podnikatel obviněný z obřích podvodů při obchodech s mobily je venku z vazby

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

V kauze daňových úniků při obchodech se staršími mobilními telefony byl propuštěn z vazby podnikatel Daniel Římal. Policie vyčíslila škodu na 335 milionů korun a detektivové zasahovali i v Lotyšsku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Byznysmen Daniel Římal byl po necelých dvou měsících od obvinění z daňových úniků při obchodech s použitými mobily propuštěn z vazby. Římal je známý hlavně jako zakladatel realitního fondu ČSNF. Jeho trestní kauza s fondem nesouvisí, ale jak již redakce SZ Byznys popsala, v Římalově skupině byli rovněž lidé, kteří působili i v jeho byznysu se staršími telefony.

„Vazebně stíhaná osoba byla z vazby propuštěna. Trestní stíhání osob je tedy vedeno na svobodě. Více informací však poskytovat nebudeme z důvodu neveřejnosti přípravného řízení,“ sdělil na dotaz SZ Byznys mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Detektivové žádná jména stíhaných osob v kauze nesdělili. Redakci SZ Byznys se však již dříve podařilo ověřit, že stíhaným člověkem je v Česku právě Římal, kterého se nyní podařilo telefonicky kontaktovat. Po dobu vazebního stíhání byl Římalův telefon vypnutý.

Po telefonu Římal na otázky ohledně svého případu reagovat nechtěl. Následně se ale e-mailem ozval podnikatelův obhájce Martin Lištvan.

„S ohledem na fázi vyšetřování a po dohodě s mým klientem nebudeme k této věci poskytovat bližší informace a komentáře,“ sdělil pouze advokát. Stejně tak nechal bez odpovědi otázku, zda byl Daniel Římal propuštěn na kauci.

Případ podnikatele Daniela Římala

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila zakladatele realitního fondu ČSNF Daniela Římala ze zapojení do daňových podvodů při mezinárodních obchodech s použitými mobily. Detektivové vyčíslili škodu na 335 milionů korun.
  • Daniel Římal a další osoby ve vyšetřované skupině měli úmyslně zneužít speciální daňový režim, který umožňuje zdanit pouze ziskovou přirážku obchodníka, pokud zboží pochází z Evropské unie. V tomto případě však podle policie tato podmínka nebyla splněna, protože bylo prokázáno, že telefony měly pocházet z USA.
  • Na území České republiky zadrželi policisté dvě osoby podezřelé z této trestné činnosti. Jedním z nich je Daniel Římal, který skončil ve vazbě. V Lotyšsku byly zadrženy další tři osoby, které jsou rovněž ve vazbě. ČR usiluje o vydání všech tří Lotyšů k trestnímu stíhání.
  • V rámci realizace bylo v obou zemích provedeno devět domovních prohlídek a sedm prohlídek nebytových prostor.
  • Policisté zajistili výpočetní techniku a majetek v hodnotě kolem 60 milionů korun. Zahrnuje nemovitosti, peníze na bankovních účtech, hodinky, kabelky, drahé kameny, automobily a motocykl.
  • Na shromáždění důkazů se podílely i Rakousko, Francie, Německo, Itálie a Slovensko.
  • Vyšetřování dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce.
  • Do pravomocného rozsudku jsou Daniel Římal a další obviněné osoby nevinní.

Pro fond ČSNF je kauza jeho zakladatele Daniela Římala citlivá kvůli tomu, že fungování fondu závisí na přílivu kapitálu od vnějších investorů. Jejich důvěra je tedy pro fond klíčová.

Skupina ČSNF reagovala na dění odvoláním Daniela Římala ze všech orgánů v holdingu včetně pozice předsedy dozorčí rady samotného fondu. V týmu skupiny ČSNF působí podle webu firmy nadále Římalova manželka Pavlína Římalová coby projektová manažerka.

Doporučované