Hlavní obsah

Loučení s papežem skončilo, vzdát hold přišlo čtvrt milionu truchlících

Foto: Shutterstock.com

Rakev s tělem papeže Františka ve svatopetrské bazilice.

aktualizováno •

Lidé měli poslední možnost přijít se rozloučit se zesnulým papežem Františkem do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, hold přišlo vzdát 250 tisíc truchlících. Pohřeb bude v sobotu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ještě v pátek se po celý den lidé loučili v bazilice svatého Petra ve Vatikánu s papežem Františkem, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Večer se pak uskutečnil obřad uzavření rakve, která bude vystavena na sobotním pohřbu na Svatopetrském náměstí.

Celkem se po dobu tří dnů, co byla rakev otevřena, přišlo s papežem rozloučit 250 tisíc truchlících, nejvíce z nich zřejmě dorazilo právě v pátek. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny.

Večer se pak v bazilice uskutečnilo uzavření rakve zesnulého papeže bez přítomnosti veřejnosti. Obřadu se zúčastnili někteří kardinálové a lidé blízcí papežovi. Do rakve byly vloženy mince vydané za Františkovy vlády, pamětní medaile a také text, který shrnuje jeho život a 12 let v čele katolické církve.

Dokument zmiňuje, že František měl střídmý a pokorný styl vládnutí a že „jeho hlas mnohokrát zazněl na ochranu bezbranných“. Text poukazuje na to, že papež kritizoval „třetí světovou válku po kouscích“, které podle něj čelil současný svět, i jednotlivé konflikty například v Pásmu Gazy či na Ukrajině. „Zpřísnil legislativu proti zločinům spáchaným představiteli kléru proti nezletilým a zranitelným skupinám,“ stojí v dokumentu.

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě se loučili také lidé v Praze. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel.

„Mše nebude pojata úplně jako rekviem (zádušní mše) vzhledem k tomu, že papež zemřel ve velikonoční dny, takže bude mít spíše slavnostní ráz,“ řekl před zahájením ČTK mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz.

Lidé do baziliky svatého Petra přicházeli převážně po Via della Conciliazione, která spojuje náměstí svatého Petra s Itálii. Na náměstí svatého Petra se celý den tvořil dlouhý had čekajících věřících, mnozí z nich si krátili chvíli fotografováním baziliky a fronty.

Mezi čekajícími byly rodiny, menší skupiny věřících, ale také zájezdy pořádané farnostmi či mládežnickými organizacemi katolické církve. V davu čekajících byla často slyšet italština a španělština.

Via della Conciliazione by se mohla zaplnit v sobotu, kdy pořadatelé na pohřbu papeže Františka očekávají až 200 000 lidí.

V Itálii je v pátek státní svátek osvobození, v Římě je tak provoz výrazně slabší než v pracovní pátek a ulice v okolí církevního mikrostátu jsou spíše prázdné. „Přišla jsem okolo sedmé a k papeži jsem se dostala v osm,“ řekla ČTK zhruba 40letá Římanka Angela, která se přijela poklonit papežovi z periferie hlavního města na svém skútru. Angela je jako velká většina Italů pokřtěná, na mše ale pravidelně nechodí. Osobnost zesnulého papeže ji však oslovila. Bazilika zůstávala věřícím otevřená i během noci.

Jen menší skupiny věřících a turistů z asijských zemí byly v pátek ráno v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde bude papež podle svého přání pohřben. I tam se ale během dne počet věřících a turistů zvýšil. Na jednom z paláců u chrámu vlaje velký transparent s nápisem „Františku, děkujeme“.

Papež František, který stál v čele katolické církve od března 2013, zemřel 21. dubna ráno ve Vatikánu v Domě svaté Marty, kde žil. Příčinou smrti byla mozková mrtvice. Jeho tělo je vystaveno v dřevěné rakvi ve svatopetrské bazilice od středečního dopoledne.

Obřad uzavření rakve s pozůstatky papeže povede kardinál komoří (camerlengo) Kevin Joseph Farrell, který od Františkovy smrti stojí v čele Vatikánu, a to až do zvolení nové hlavy katolické církve. Ceremonii bude přítomno několik kardinálů, mimo jiné děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re, který poté povede sobotní pohřeb.

Páteční obřad bude skromnější než v případě předchozích papežů, pravidla pro něj zjednodušil loni právě papež František. Jeho tělo nebude uloženo do tří rakví, jak bývalo zvykem dříve, ale zůstane jen v jedné dřevěné se zinkovým vnitřkem, na níž bude pouze nápis Franciscus.

Před uzavřením rakve bude papežova tvář přikryta bílým hedvábným závojem. Do rakve bude vložen sáček mincí vyražených během jeho pontifikátu, stříbrné a bronzové medaile symbolizující léta jeho služby a kovová tuba s listinou, na níž je sepsán příběh jeho života.

Doporučované