Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Je mi 86 let. Ráda bych se dočkala spravedlnosti. Tohle se mně od naší justice zdá velmi neférové vůči poškozeným,“ stěžuje si Marie K. z pražských Modřan. Celé jméno kvůli obavám z reakcí zveřejnit nechce.
Učitelka češtiny už tři roky marně vyhlíží soud. Stejně jako dalších 1200 starších lidí se podle detektivů z Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ) stala obětí obřího podvodného letadla. A přišla o 200 tisíc korun.
Skupina 18 personálně provázaných firem si podle policistů nejdřív získala důvěru seniorů. Pomohla jim sehnat řemeslníky či advokáty, později z nich jiné společnosti holdingu Ramfin vylákaly na údajné investice až pětimilionové částky. Často i celoživotní úspory. Kriminalisté celkovou škodu vyčíslili na 340 milionů korun, podařilo se jim zajistit desítky milionů korun.
Firmy podle dosavadních závěrů vyšetřování neinvestovaly, část peněz skončila v hazardu či luxusních autech zástupců holdingu. Pokud bude 13 obviněných odsouzeno, půjde o jeden z největších podvodů na seniorech v historii Česka.
Výslechy pokračují
Jenže od rozsáhlé razie elitního útvaru uplynuly na začátku dubna tři roky. Podle informací Seznam Zpráv obžaloba ještě není hotová a obří spis s desítkami tisíc stran stále nedoputoval k soudu. Přípravné řízení se vleče. Lidé začínají ztrácet naději, že se dočkají soudních rozhodnutí a případného odškodnění.
Pan Miloš z Brna utopil v podvodném letadlu přes 1,1 milionu korun. Opakovaně volá zastupujícím advokátům, zda se případ posunul. „Pořád nic. Počítám, že dřív umřu, než něco dostanu. Ale na pohřeb mám,“ říká sklesle.
Asi čtyři stovky poškozených zastupuje advokátní kancelář Petráš Rezek. Její právník Filip Svoboda přiznává, že klienti začínají být nervózní. „Vůbec se tomu nedivíme. Vyšetřování trvá takovou dobu. V kombinaci s tím, že je většina poškozených vyššího věku, mají obavy, že se konce řízení třeba nemusejí dožít,“ popisuje. Přiznává, že někteří již zemřeli.
Podle jeho informací pokračují poslední výslechy a vyšetřování má „brzy“ skončit.
Zmocněnci poškozených chtějí později soudu navrhnout, aby zajištěné desítky milionů korun poškozeným rozdělil ještě před pravomocným rozhodnutím. „Trestní řád to umožňuje,“ podotýká Svoboda.
Rozsáhlý případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. „V trestním řízení nepovažujeme za vhodné předjímat budoucí události (tedy zda vyšetřování spěje ke konci), ani takové skutečnosti naznačovat,“ říká náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš.
Zdůrazňuje, že loni v březnu detektivové NCOZ podstatně rozšířili vedené trestní stíhání. Ke čtyřem obviněným přibylo dalších devět lidí. „Je jim kladeno za vinu, že se stíhaného jednání dopustili jako organizovaná zločinecká skupina. Tímto krokem došlo i k nárůstu počtu poškozených,“ vysvětluje náměstek.
Mezi obviněnými figuruje i bývalý fotbalista brněnské Zbrojovky či Drnovic Miloslav Kufa se změněným příjmením na Honek. S redakcí od počátku nekomunikuje a přes advokáta vzkázal, že se ve věci nechce vyjadřovat. Seznam Zprávy se opakovaně snažily získat vyjádření i dalších obviněných, ale nereagovali.
Hlavní aktéři kauzy Ramfin
- Miloslav Honek (dříve Kufa) – nejpozději od dubna 2019 řídicí osoba celé skupiny Ramfin, kromě jiných funkcí od prosince 2018 předseda Investičního družstva Merhautova.
- Miloslav Kufa mladší – manažer linie skupiny Ramfin. Mimo jiné společník ve společnosti Celostátní česká služba, dříve Senior Safe, s. r. o.
- Michael Pokiser – obchodní ředitel pro skupinu Ramfin, mimo jiné v letech 2015 až 2018 stoprocentní vlastník společnosti High Corporation, s. r. o.
- Tomáš Kunc – provozní ředitel pro skupinu Ramfin, dřívější společník se stoprocentním podílem ve společnosti Infinity Service, s. r. o.
Investiční skupina Ramfin si získávala důvěru seniorů propracovaným systémem. Nejdříve je nalákala na řemeslnické či advokátní služby. Prodejci a obchodní zástupci firem pak na osobních schůzkách mimo jiné nabízeli klientům investice do dluhopisů s více než dvouprocentním úrokem. Filiálky firem sídlily na lukrativních místech v Praze, Brně či Olomouci. Senioři jim půjčovali statisícové částky, ale i miliony korun.
Limity justice
Obří případ podle advokátů naráží na limity české justice. Velké množství poškozených znamená velký počet procesních úkonů i vytížení policejních kapacit. Přípravné řízení se vleče.
V zákulisí také pokračuje boj o to, kolika lidem stát přizná postavení zvlášť zranitelné oběti. „S tímto postavením se pojí právo, že za oběť stát hradí náklady právního zastoupení. Ještě pořád to není rozhodnuté u všech poškozených,“ vysvětluje Svoboda.
Zmocněnci obětí také usilují o vyšší zálohy od státu za zastupování zvlášť zranitelných obětí. „Když se nyní přepočte na jednoho poškozeného a jeden úkon, vychází přiznaná záloha asi na 8 korun,“ popisuje právník Svoboda.
Kauza holdingu Ramfin podle něj ukazuje, že česká legislativa není na tak rozsáhlý případ připravená. „Systém odměňování společných zmocněnců ze strany státu i proplácení záloh je nastavený jen na jednotky zvlášť zranitelných obětí. Zatím postrádáme flexibilitu, díky níž by si státní orgány poradily i v tomto hromadném případě,“ dodává právník.
Náměstek vrchního státního zástupce Bartoš v obecné rovině dodává, že vyšší množství poškozených klade vyšší nároky na vedení vyšetřování. Ze své podstaty to znamená, že „stíhané jednání, k němuž se vede dokazování, je rozsáhlejší“.
Obětem podvodných investic dál nezbývá než jen čekat. „Pracuju od svých 14 let celý život. Stále doučuju. Snažím se nelhat, nekrást. A takto se mně systém odvděčil,“ říká ironicky 86letá Marie.
Vdově ukradené statisíce chybí. „Nakupuju po slevách. V domácnosti už mi odcházejí spotřebiče,“ vypráví.
Řada z poškozených se přitom doposud ze studu nesvěřila ani svým blízkým. „Nejsou poškození, protože by byli hloupí. Byl to zkrátka velmi propracovaný systém. Někteří přišli o své celoživotní úspory a mají problém nadále vyžít. Snažíme se je povzbuzovat, aby se svěřili někomu z blízkých,“ poukazuje Svoboda. Psychická podpora blízkých podle něj může být velice důležitá pro přečkání celého trestního řízení.