Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V předmětu e-mailové zprávy stálo: „Pro p. ministra Válka.“ Anonymní odesilatel v podání vylíčil podezření, že se při rekonstrukci Modrého pavilonu v motolské nemocnici porušují zákony.
Psal se 12. březen 2024, do zásahu protimafiánské centrály v nemocnici zbýval necelý rok. Nebylo to přitom první upozornění na pochybné hospodaření největší české nemocnice, které na Ministerstvo zdravotnictví v posledních letech doputovalo.
Válek: Já o tom nevím
Když policisté na konci letošního února obvinili vedení motolského špitálu z rozsáhlé a systematické korupce, musel ministr Válek (TOP 09) vysvětlovat, proč fakultní nemocnici jeho úřad lépe nekontroloval. A zda do jeho kanceláře nedoputovaly signály, že za ředitelování Miloslava Ludvíka mizely veřejné peníze.
„Ne. Já o tom nevím,“ reagoval Válek na otázku MF Dnes, zda mu také nepřišel anonym, který dorazil na policii, státní zastupitelství i do samotného špitálu. „Já jsem neměl žádné indicie od žádného orgánu, od žádné služby, že by v Motole docházelo k něčemu nekalému,“ dodal ještě.
Jak nyní Seznam Zprávy s pomocí informačního zákona zjistily, minimálně jeho aparát varován byl.
V e-mailu, který ministerstvo dostalo, anonym upozorňoval na porušování zákona právě v souvislosti s projektem snížení energetické náročnosti budovy takzvaného Modrého pavilonu. „Kde toho času mělo údajně docházet k jednání v rozporu s právními normami,“ popsala ředitelka odboru kanceláře ministra Daniela Kobilková, na co zmíněný oznamovatel upozorňoval.
Anonym poukazoval na projekt za 1,2 miliardy bez DPH, který vyhrála společnost Geosan Group. Právě v tomto případě policisté zadokumentovali, že se s ní vedení Motola dohodlo, že se stavba prodraží o 85 milionů. A následně do obvinění napsali, že exředitel Ludvík a jeho náměstek Pavel Budinský měli každý zinkasovat úplatek ve výši pěti milionů korun (jak dodatky postupně navyšovaly cenu zateplení centrálního pavilonu nemocnice, jsme zmapovali zde).

Z odpovědi Ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo ve své aktuální odpovědi tvrdí, že nic nepodcenilo - jen se spolehlo na jiné.
Když Válkovi podřízení zjistili, že krátce před doručením oznámení zahájilo audit Ministerstvo financí, tak od vlastní kontroly ustoupili.
„Gesčně příslušný útvar Ministerstva zdravotnictví vyhodnotil, že zahájení veřejnosprávní kontroly by byla nadměrná zátěž pro kontrolovanou osobu (Fakultní nemocnici Motol), jelikož lze očekávat, že by docházelo k duplicitní kontrole,“ uvedla úřednice Kobilková. Zda se podnět dostal i na stůl ministru Válkovi, nesdělila.
Nebylo to přitom jediné udání. Po dalších dotazech redakce připustil Válkův úřad, že v posledních pěti letech dorazily minimálně dva. „Ministerstvo obdrželo dva relevantní anonymní podněty k provedení kontroly hospodaření. V jednom případě bylo vyžádáno stanovisko fakultní nemocnice, podněty byly zaevidovány k případné další kontrolní činnosti,“ reagovalo nakonec ministerstvo.
Policii nezalarmovali ministerští úředníci ani jednou. A to i když ministerstvo samo přiznalo, že nemá jako policisté takové nástroje, kterými by mohlo skrytou korupci odhalit. „Nic nenasvědčovalo, že by skutečnosti uvedené v anonymním oznámení měly být pravdivé,“ zdůvodnila Kobilková, proč se ministerstvo na policii neobrátilo.
Sám Válek přitom krátce po razii obhajoval postup svých podřízených slovy: „Pokud se ředitel organizace chová jako mafián, chová se vyděračsky poté, co byly vysoutěženy řádně projekty v řádných soutěžích, tak to nelze odhalit. Pokud někdo předává na záchodě balík peněz do tašky, tak by kontrolor musel na záchodě sedět.“
„Nešťastné až podezřelé skutečnosti“
Seznam Zprávy se nyní znovu Válka ptaly, zda o anonymu nevěděl a zda si za svými dřívějšími slovy stojí. On sám neodpověděl. Místo něj reagoval jeho mluvčí Ondřej Jakob.
„Je dlouhodobou praxí, že anonymní podněty tohoto typu vzhledem k jejich množství vyřizují přímo zaměstnanci Ministerstva zdravotnictví bez zapojení samotného ministra zdravotnictví. Ministr o tomto konkrétním podnětu nevěděl. Řešili ho přímo příslušní úředníci,“ napsal Jakob. A neurčitě dodal, že odesilatel v oznámení uvedl některé „nešťastné až podezřelé skutečnosti“. „Podezření na korupci v oznámení obsaženo není,“ tvrdí.
V uplynulých pěti letech resort současného ministra zdravotnictví Vlastimila Válka provedl v motolské nemocnici celkem deset kontrol. Ani jedna z nich se však netýkala projektů, u nichž následně policisté zformulovali důvodné podezření na korupci.
Vyšetřovatelé se podle dostupných informací opírají o odposlechy a záznamy skrytých kamer. Peníze, jak zadokumentovali policisté, si měli obvinění předávat nejen v nemocničních kancelářích, ale také v restauraci či na benzince.
Vedle motolských šéfů - exředitele Ludvíka a náměstka Budinského - čelí trestnímu stíhání dalších šestnáct lidí, jde většinou o ty, kteří jim měli úplatky vyplácet. Vyšetřovatelé v této souvislosti zajistili majetek za více než sto milionů korun.
Pavel Budinský má policejní plombu na více než 270 nemovitostech. Zajištěny má také dva automobily značky Audi, dvě čtyřkolky, motocykl nebo sněžný skútr. Zároveň mu obstavili všechny peníze na pěti bankovních účtech. Jak novináři postupně zjišťují, má i rozsáhlé majetky v zahraničí - v Černé Hoře, Kostarice či Beninu.