Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Německá společnost Metro už je plně pod kontrolou Daniela Křetínského a jeho společníků. Po výkupu akcií z frankfurtské burzy navýšili svůj podíl na 67,94 procenta. Ve firmě tak mají 68,17 procenta hlasovacích práv.
Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti EP Global Commerce (EPGC), přes kterou Křetínský už dříve od dalších akcionářů získal v Metru skoro poloviční podíl. V únoru shromáždil dost hlasů na to, aby firmu stáhl z burzy a vyhlásil veřejnou nabídku na výkup dalších akcií.
Metro na burze skončilo před Velikonocemi. Nabídku k výkupu využilo bezmála 15 procent akcionářů. Ostatní zatím zůstávají, ale už jako minoritní společníci v privátní firmě, se kterou se neobchoduje na veřejném trhu.
Přes svou hlavní firmu EP Group má Křetínský v EP Global Commerce podíl 56 procent, zbytek patří Patriku Tkáčovi a jeho spojencům z československé investiční skupiny J&T. Tkáč postupuje dlouhodobě s Křetínským ve shodě a totéž platí i pro Metro.
Metro má 623 obchodů v 21 zemích napříč Evropou. V některých z nich, ale i v řadě dalších Metro provozuje sklady a prodává své zboží napřímo. Součástí sítě je osm prodejen Makro v Česku.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
O stažení z burzy Křetínský požádal už v únoru. Popsal to jako „logický krok“ pro firmu, která se na jedné straně snaží o hlubší transformaci a na druhé straně je na veřejném trhu pod tlakem vykazovat dobré výsledky v krátkých intervalech. Nyní na otázky ohledně dalších plánů s Metrem jeho tým nijak nereagoval.
Křetínský na získání Metra pracoval už delší dobu. V roce 2018 koupil první akcie od holdingu Haniel, který spravuje už od 18. století jmění jednoho ze starých německých podnikatelských rodů. Další podobně fungující rodinné firmy Meridian a Beisheim doposud držely v Metru 24,99 procenta a nabídkám na odkup se bránily.
Obchodování na burze skončilo minulý týden na ceně 5,33 eura za jednu akcii, což přesně odpovídá výkupní ceně s prémií, kterou Křetínský nabízel. V únoru před vyhlášením výkupu byl kurz pod čtyřmi eury. V roce 2021 stejná akcie stála i přes 10 eur, ale pak spadla kvůli slabému hospodaření společnosti a také kvůli přerušené výplatě dividend.
Nově nabytý skoro 15procentní podíl, který firma EPGC teď získala v rámci veřejné nabídky před stažením Metra z burzy, odpovídá 53,8 milionu kusů akcií. Při kurzu 5,33 eur vyšly na 7,19 miliardy korun. Před výkupem už Křetínského firma měla v Metru 49,9 procenta. Za jakou cenu shromáždila tento vstupní balík, není jasné, lze ale dovodit, že celé ovládnutí Metra bylo transakcí v řádu desítek miliard korun.
Křetínský má v maloobchodu velké plány, loni převzal kdysi největší francouzskou obchodní síť Casino, ve Francii má také podíl v obchodech Fnac Darty a v Itálii v síti Unieuro. V Česku drží napůl s PPF nákupní vyhledávač Heureka.
V Německu Křetínský dále drží velký energetický podnik LEAG, pod který spadají rozsáhlá ložiska uhlí a čtyři elektrárny ve východním Německu. Před rokem se také dohodl na vstupu do hutního koncernu Thyssenkrupp.