Článek
Přestože Tesla v úterý po uzavření burz zveřejnila nepříznivé hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku, její akcie v následném večerním obchodování překvapivě posílily o zhruba sedm procent.
Pozitivní nálada se přenesla i do středečního obchodování – přestože část zisků z večerní fáze akcie odmazaly, zahájily den růstem a po otevření amerických burz se prodávaly za přibližně 250 dolarů za kus.
Za nečekaně pozitivní reakcí trhu stojí podle analytiků především oznámení Elona Muska, že omezí svou angažovanost v americkém Úřadu pro vládní efektivitu (DOGE) a začne se více soustředit na vedení Tesly.
Řada investorů jeho zapojení do vládních struktur dlouhodobě kritizovali – obávali se, že Muskova pozornost je příliš roztříštěná a že jeho vliv na politická rozhodnutí může představovat střet zájmů, který firmě spíše škodí. Od začátku roku přitom akcie Tesly ztrácejí téměř 40 procent, což analytici částečně přičítají právě rostoucím pochybnostem o Muskově prioritách.
„Myslím, že pravděpodobně od příštího měsíce můj čas vyhrazený pro DOGE výrazně klesne,“ prohlásil Musk během hovoru s investory po zveřejnění výsledků. Jeho oznámení vyvolalo pozitivní reakci, protože Wall Street to vnímá jako příslib stabilnějšího vedení v současném turbulentním období.
„Práce pro DOGE v podstatě končí… teď se bude opět soustředit na Teslu. To přesně Wall Street potřebovala slyšet,“ uvedl na síti X respektovaný analytik Dan Ives z Wedbush Securities, který Muska už dříve vyzýval, aby se od vládní funkce distancoval.
Prudký propad ziskovosti
Tesla už začátkem dubna oznámila, že za první čtvrtletí roku 2025 dodala 336 681 vozidel, což znamená meziroční pokles o 13 procent. Produkce klesla o 16 procent na 362 615 vozů. Firma vývoj přičítá přechodu továren na nový Model Y a dopadům obchodních cel i regulatorních změn, které zvlášť zasáhly trhy v Číně a Evropě.
V úterý pak firma oznámila, že její čistý zisk se propadl o 71 procent na 409 milionů dolarů, provozní zisk klesl o dvě třetiny a provozní marže spadla z 5,5 na 2,1 procenta. Celkové tržby činily 19,3 miliardy dolarů, tedy o devět procent méně než ve stejném období loni. Výsledky v klíčových parametrech zaostaly za očekáváním trhu.
Naopak energetická divize Tesly vykázala solidní růst – tržby z produktů jako Powerwall a Megapack vzrostly o 67 procent na 2,73 miliardy dolarů.
„Výsledky byly v klíčových metrikách slabší, než se očekávalo, a obchodní politika činí stále těžším předpovědět poptávku a náklady. Tesla uvedla, že současný celní rámec bude mít relativně větší dopad na její energetický byznys než na automobilový, což nás v této aktualizaci trochu překvapilo,“ komentovala společnost Truist Securities.
Podle Vital Knowledge jsou výsledky „tristní“ a i přes nízká očekávání investoři příliš důvodů k optimismu nenacházejí.
Politika a nejistý výhled
Kromě hospodářských problémů doléhají na Teslu i nové obchodní politiky prezidenta Trumpa. Ten zavedl 25procentní clo na dovoz automobilů, což se dotýká i Tesly – přestože vyrábí většinu vozů pro americký trh v Kalifornii a Texasu, více než 20 procent dílů dováží z Mexika. To ztěžuje plánování výroby a vývoj nových modelů.
Otázkou zůstává, do jaké míry Muskovo působení ve vládních strukturách – byť od května bude omezené – ovlivňuje vnímání firmy veřejností a investory. Přesto Tesla vstupuje do další části roku s rekordní hotovostí ve výši 37 miliard dolarů a volným peněžním tokem 664 milionů dolarů.
Firma ale zároveň varuje, že další růst v roce 2025 bude záviset na vývoji globální ekonomiky, pokroku v autonomii vozidel a úspěšném spuštění nových modelů včetně očekávaného robotaxi Cybercab.
Aktualizace: Text jsme doplnili o středeční vývoj akcií a Muskovo prohlášení.