Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od začátku roku přidaly akcie energetické skupiny ČEZ, kterou kontroluje stát, téměř dvacet procent. A odolaly i turbulencím na světových trzích, které následovaly po „Dni osvobození“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, kdy 2. dubna vyhlásil obří cla na téměř dvě stě zemí světa.
Po vyhlášení „světové obchodní války“ se americké akcie zřítily podle indexu S&P 500 o devět procent a technologické akcie na trhu Nasdaq přišly přibližně o desetinu své hodnoty. Hodnota ČEZ se prakticky nezměnila.
Stále jim ostatně věří i majitel skupiny Sev.en a miliardář Pavel Tykač, který přes svou kyperskou společnost Belviport Trading vlastnil podle údajů ČEZ v polovině loňského roku v energetické skupině podíl ve výši 2,43 procenta. Jeho byznysový souputník Petr Nešetřil pak přes kyperskou firmu Abaretia Holdings kontroluje podíl 1,43 procenta.
„Akcie ČEZ jsou nejhodnotnější a nejlepší možnou investicí, kterou nabízí česká burza. Do této akcie investujeme dlouhodobě, považujeme ji za výbornou příležitost,“ uvádí Tykačův mluvčí Jan Chudomel s tím, že jde o cenný papír s dlouhodobě stabilním výnosem. „Náš podíl v čase průběžně optimalizujeme, ale lze říci, že pomalu roste,“ dodává Chudomel s tím, že „každé překročení velikosti podílu – v souladu se zákonem – oznamujeme regulátorovi, který ho zveřejňuje“.
Podpora pro akcie ČEZ
V nakupování akcií ČEZ chce navíc Tykač dál pokračovat. „Do akcií ČEZ budeme – s ohledem na jejich stabilitu a výnos – investovat pravděpodobně tak dlouho, jak to bude možné,“ říká Chudomel.
Pro akcie energetické skupiny je to podle odborníků dobrá zpráva. „Je to určitě pozitivní signál. Tykačovy nákupy táhnou titul nahoru a investoři to začnou také nakupovat,“ komentuje portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Podobně se vyjadřuje investor Jaroslav Šura: „Je to rozhodně skvělé znamení. Je tam obrovský kupec, což prospívá ceně akcií.“ Šura byl v minulosti například jedním z velkých investorů ve společnosti Pilulka Lékárny.
Cenu akcií ČEZ nahoru pomohla letos vyhnat i transakce, kdy podnikatel Tomáš Kaňka přes řadu kyperských společností nakoupil téměř 6,29 milionu akcií ČEZ, což představuje podíl ve společnosti ve výši 1,22 procenta. Jejich současná hodnota je okolo 7,2 miliardy korun. Kaňka má přitom vazby na miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače.
V minulosti totiž působil v obchodníkovi s cennými papíry Global Brokers, který poskytoval servis pro Tykače. V minulosti se angažoval například v boji o nejmenší tuzemskou hnědouhelnou společnost, Sokolovskou uhelnou. Vystupoval jako dražebník 30procentního podílu Jana Kroužeckého, o nějž Tykač usiloval. Dražba se nakonec neuskutečnila. Na otázky, zda za těmito nákupy stojí Tykač nebo je financoval, Chudomel neodpověděl.
Zmíněné nákupy ovlivnily akcie energetické skupiny. Tykač a jeho byznysoví spolupracovníci jsou tak významnými hráči na trhu. „Tykač si nejde uložit peníze do titulu, který je podhodnocený, a počká si na dividendy. Musí tam být dohoda s nastupující garniturou, což bude nejspíš hnutí ANO plus někdo další,“ odhaduje Šura.
Babiš zvažuje zestátnění ČEZ
Trh ostatně může spekulovat, že nová vláda bude chtít společnost ČEZ zestátnit, o čemž v minulosti hovořil samotný šéf hnutí ANO Andrej Babiš či místopředseda hnutí Karel Havlíček.
Vykupovat akcie by měl přitom samotný ČEZ. „Zvažujeme to. Je to jedna z cest, ale variant, jak to udělat, je více,“ sdělil SZ Byznys Havlíček bez bližších podrobností. „V případě, že by ČEZ vykupoval vlastní akcie sám, tak by v danou chvíli zvýšil dluh. O to méně by pak platil státu na dividendách,“ dodává Havlíček.
Možnou dohodu mezi Babišem a Tykačem ohledně akcií ČEZ označil za „úplný nesmysl“. „Jsou to pavlačové drby.“
Diskuse o zestátnění ale může nicméně ovlivňovat všechny investory, včetně Tykače. „Z hlediska strategického zájmu státu rozvíjet jadernou energetiku považujeme státní úmysl ČEZ plně ovládat za logický a přirozený. Není v našem zájmu této strategii bránit a v tom se, myslím, shodujeme i s dalšími akcionáři,“ zdůrazňuje Chudomel a pokračuje: „Věřím, že existuje varianta, kdy bude spokojený stát i minoritní akcionáři ČEZ zároveň.“
Ostatně Tykač má na podobné tržní situace čich, což prokázal již v minulosti, kdy vydělal velké peníze například na stažení akcií telekomunikační společnosti O2 z pražské burzy.
V energetické skupině vlastní stát téměř sedmdesát procent. Musel by tak vykoupit ještě třicet procent akcií od menšinových akcionářů. Velké zisky v případě jejich vykoupení ale Pfeiler neočekává. „Nečekal bych, že prémie k současné ceně bude nějak vysoká,“ doplňuje. Doporučuje tak akcie ČEZ investorům držet. Naopak podle Šury je hodnota ČEZ vyšší, než je současná kapitalizace ve výši okolo 618 miliard korun. ČEZ byl v roce 2023 a 2024 nejhodnotnější firmou v českých rukách podle žebříčku Česká elita.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.