Hlavní obsah

Přehledně: Co se bude dít ve Vatikánu do papežova pohřbu a po něm

Foto: Profimedia.cz

Připomínka papeže Františka v kostele ve španělské Málaze.

Do pohřbu papeže Františka se budou odehrávat ve Vatikánu tradiční rituály, které ale na přání zesnulého budou mnohem skromnější než v minulosti. Přinášíme přehled toho, co se bude konat den po dni.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Po smrti papeže Františka nastává ve Vatikánu období smutku protkané pečlivě připravenými a stovkami let prověřenými rituály. Přestože obřady v papežském státě mívají jasně daný scénář, v posledních letech se postupně modernizují.

A na základě přání, které vyslovil před svou smrtí František a které potvrzují dosavadní prohlášení z Vatikánu, bude tentokrát pohřeb papeže skromnější.

Seznam Zprávy shrnují den po dni to, co se teď bude v papežském státě dít.

Úterý 22. dubna

Pokračuje devítidenní období smutku zvané novendiales.

Na vatikánském Svatopetrském náměstí se v úterý od půl sedmé večer bude konat další modlitba růžence na památku papeže Františka. Od osmi večer se pak budou konat samostatné modlitby v bazilice Panny Marie Větší v Římě, které povede kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Vatikánu.

V tuto chvíli všechny oficiální povinnosti papeže přebral papežův camerlengo neboli kardinál-komoří, kterým je nyní irsko-americký duchovní Kevin Farrell. Dohlížel i na uložení papežova těla do rakve v kapli v jeho osobní rezidenci.

Farrell měl také zodpovědnost za zničení papežova prstenu a olověné pečeti, která se používá k ověřování úředních dokumentů, takže je nemůže použít nikdo jiný.

Podobně tak měl camerlengo povinnost zapečetit dveře do papežovy pracovny a ložnice. Jde sice o spíše symbolické gesto, které mělo historicky zamezit rabování papežova sídla, dnes ale nadále formálně ukončuje Františkův pontifikát.

Smrt papeže Františka

Papež František zemřel ráno na Velikonoční pondělí 21. dubna 2025. Odešel 12 let, měsíc a osm dní po svém zvolení do čela římskokatolické církve. Bylo mu 88 let. Jeho pohřeb bude v sobotu 26. dubna.

  • POHŘEB A KONKLÁVE: Jaká jsou pravidla pro pohřeb a volbu nového papeže
  • OBRAZEM: Vatikán zveřejnil snímky papeže Františka v otevřené rakvi
  • DOČASNÝ VŮDCE CÍRKVE: Kdo je irsko-americký kardinál komoří Kevin Farrell
  • NEKROLOG: František, papež, který nechtěl shlížet z trůnu
  • GALERIE: Život prvního latinskoamerického papeže ve fotografiích
  • KOMENTÁŘ: Proč papež František část katolíků štval
  • VZPOMÍNKA BISKUPA: Byl to můj duchovní otec, píše Tomáš Holub
  • PODCAST: Teď bychom potřebovali energičtějšího Františka, říká teolog

Středa 23. dubna

V 9 hodin ráno bude tělo papeže Františka převezeno do baziliky svatého Petra. Ještě předtím se za něj kardinál Farrell pomodlí. Smuteční průvod projde od vatikánského Domu svaté Marty přes stejnojmenné náměstí a Piazza dei Protomartiri Romani, než vstoupí do chrámu.

Od této chvíle bude rakev s pozůstatky papeže volně přístupná pro veřejnost, aby se s Františkem mohla rozloučit.

V minulosti bylo papežovo tělo vystaveno na vyvýšené plošině zvané katafalk, ale František si přál, aby v rámci zjednodušení jeho pohřebního obřadu byl pouze v otevřené rakvi bez takové pompy a okázalosti.

+1

Čtvrtek 24. dubna a pátek 25. dubna

Papežova rakev zůstane v bazilice až do sobotního pohřbu.

Očekává se, že rozloučit s Františkem se přijedou věřící z celého světa a budou se stát fronty. Ostatně přibližně památku Jana Pavla II. před dvaceti lety přijel uctít asi jeden milion truchlících, jeho tělo bylo vystaveno nejprve v Apoštolském paláci pro zaměstnance Vatikánu a poté v bazilice svatého Petra.

Noc před pohřbem se rakev zavře a papežova tvář se zakryje bílým hedvábným závojem. Bude pohřben s taškou obsahující mince ražené Vatikánem během jeho pontifikátu a tzv. „rogitem“, tedy listinou, v níž jsou stručně uvedeny podrobnosti o jeho životě a pontifikátu. Před uzavřením rakve se rogito nahlas přečte.

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

.

Sobota 26. dubna, den pohřbu

Camerlengo má pak za úkol zařídit pohřeb v souladu s pokyny, které papež zanechá. Vatikán už oznámil, že se pohřeb bude konat v sobotu v 10 hodin. Na žádost Františka bude oproti předchozím pohřbům, které bývaly tradičně komplikovanými záležitostmi, jeho pochování výrazně jednodušší.

Na pohřeb dostane pozvánku všech 252 kardinálů, vysokých církevních představitelů jmenovaných papežem, z celého světa. Dorazí i řada státníků a dalších významných hostů.

Seznam hostů

Na pohřeb hlavy katolické církve se sjede řada zahraničních lídrů. Svou účast přislíbili například americký prezident Donald Trump nebo jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Do Vatikánu by měl dorazit také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, naopak Kreml oznámil, že ruský diktátor Vladimir Putin se obřadu nezúčastní.

Česko bude zastupovat premiér Petr Fiala (ODS), za českou římskokatolickou církev do Vatikánu pojedou kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a biskupové Zdenek Wasserbauer a Jan Vokál.

Obřad se bude konat venku před bazilikou svatého Petra. Bohoslužbu povede děkan kardinálského kolegia Giovanni Battista Re. Na konci pohřbu přednese závěrečnou modlitbu, kde bude papež formálně svěřen Bohu, poté tělo může být pohřbené.

Těla papežů bývají tradičně pochována ve vatikánských jeskyních, kryptách pod bazilikou svatého Petra. Je zde pohřbeno téměř 100 předchozích pontifiků, včetně papeže Benedikta XVI., Františkova předchůdce, který zemřel asi před třemi lety.

František však v rozhovoru v roce 2023 poznamenal, že si jako místo svého posledního odpočinku vybral baziliku Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore) v Římě, jeden z jeho oblíbených a nejnavštěvovanějších kostelů. Stal se tak prvním papežem po celém století, který bude pohřben mimo Vatikán.

Předchozí papežové také spočinuli ve třech rakvích: jedné z cypřiše, jedné ze zinku a jedné z jilmu, které byly umístěny jedna v druhé, ale František nařídil, aby byl pohřben v jediné rakvi, vyrobené ze dřeva a zinku.

Místo posledního odpočinku papeže Františka

Foto: Shutterstock.com

Bazilika Panny Marie Sněžné v Římě.

  • Bazilika Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore) stojí v Římě nedaleko centrálního nádraží Termini.
  • Jde o jednu ze čtyř papežských bazilik. Nestojí sice na území Vatikánu, ale z hlediska mezinárodního a italského práva má postavení jako ambasády jiných států a spadá tedy pod kontrolu Svatého stolce.
  • Byla postavena v první polovině 5. století, roku 434 ji papež Sixtus III. zasvětil Panně Marii. Částečně se zachovala v původní podobě, i když byla několikrát upravena, například po zemětřesení v roce 1348.
  • V bazilice je už několik papežů pohřbeno, například Klement VIII. nebo svatý Pius V. Svůj hrob tam má i sestra Napoleona Bonaparte Pauline, která se provdala do Itálie, nebo slavný architekt a sochař Gian Lorenzo Bernini.

Konkláve - 15 až 20 dní po smrti papeže

Volba nového papeže by se měla podle vatikánských pravidel konat mezi 15. až 20. dnem po smrti jeho předchůdce. Volba v Sixtinské kapli se sice koná za zamčenými dveřmi a je opředena mnoha tajemstvími, získává nicméně pozornost světa v době, kdy katolická církev čelí kritice kvůli skandálům sexuálního zneužívání dětí v jejích řadách.

Konkláve, které zvolilo papeže Františka v roce 2013, trvalo asi 24 hodin a pět hlasování, ale proces může trvat i mnohem déle.

Volit mohou pouze kardinálové, kteří jsou mladší 80 let. Tentokrát mezi voliteli nebude žádný Čech. Hlasuje se tajně, kardinálové napíší jméno vybraného kandidáta na lístek a vloží ho do kalicha na oltáři.

Pokud žádný kandidát nezíská potřebnou dvoutřetinovou většinu, koná se další kolo hlasování. Za den mohou být až čtyři kola - dvě dopoledne a dvě odpoledne.

Celý proces pak zakončí symbolické oznámení výsledků hlasování. Jakmile jsou hlasovací lístky sečteny, jsou spáleny v kamnech uvnitř Sixtinské kaple. Druhá kamna pak spalují chemikálii, která vysílá kouřový signál přes komín do vnějšího světa: Černý kouř znamená, že nebyl zvolen nový papež, bílý kouř znamená, že ano.

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

.

Doporučované