Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa dosahuje tři měsíce od jeho návratu do Bílého domu 45 procent. Vyplývá to ze sondáže nejstarší společnosti zabývající se veřejným míněním - z měření Gallupova ústavu. Ten zkoumá nálady voličů už od roku 1952.
Všichni prezidenti od té doby podle Gallupa vykazují za stejné období vyšší čísla než Trump, a to s jedinou výjimkou, kterou je Trumpovo první prezidentství v roce 2017, kdy ho podpořilo jen 41 procent respondentů.
„Hodnocení Trumpa ze strany voličů je stabilní,“ upozorňují nicméně odborníci Gallupova ústavu s tím, že 90 procent republikánů prezidentovo počínání v Bílém domě schvaluje, zatímco podpora demokratů je jen čtyřprocentní.
Donald Trump si moc dobře nevede ani u nezávislých, jen 37 procent z nich vyjádřilo s jeho dosavadním působením v roli prezidenta souhlas. „To je ale o devět procentních bodů méně než v období Trumpovy inaugurace,“ dodávají autoři průzkumu Gallupova ústavu.
Ve Spojených státech tradičně vychází celá řada průzkumů, lepší i horší kvality. Je třeba také přihlédnout k tomu, zdali si sondáž zadali demokraté či republikáni. Při pohledu na většinu těchto měření, která se dotazují na Trumpovo dosavadní úřadování, se však jeho čísla v průměru pohybují pod 50procentní hranicí.
Samozřejmě existují výjimky. Podle pondělního průzkumu konzervativcům nakloněné firmy Rasmussen schvaluje Trumpovo počínání 52 % respondentů, zatímco 46 procent ne. Stojí nicméně za zmínku, že na začátku dubna i Rasmussen evidoval více nespokojených než spokojených voličů.
Jiné mediální domy ve spolupráci se společnostmi veřejného mínění nabízejí ještě nižší hodnoty prezidentovy popularity než sondáže Gallupova ústavu. Agentura Reuters a společnost Ipsos prezidentovi přičetly pouhých 42 procent podpory veřejnosti, což je v tomto konkrétním měření nejnižší hodnocení od Trumpova návratu do Bílého domu.
Reuters své závěry vysvětluje tím, že prezidentovi političtí oponenti jsou „ohromeni“ při pohledu na desítky exekutivních příkazů, kterými rozšířil svůj vliv nad vládními úřady, univerzitami a právnickými firmami. Většině Američanů se také nelíbí Trumpův útok na soudní moc - mají za to, že by prezident (ať už jakýkoliv) měl rozhodnutí soudců respektovat navzdory tomu, že s ním nesouhlasí.
Mnozí experti se při pohledu na výše uvedené průzkumy ptají, zda se od Donalda Trumpa odvracejí i někteří z jeho skalních stoupenců. A vypadá to, že na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď: Neodklánějí.
Podle Harryho Entena, datového experta stanice CNN, průzkumy dokazují, že Trumpovi voliči nelitují toho, že prezidentovi v loňských volbách dali svůj hlas. „Slyším všechny ty příběhy, čtu všechny ty články o tom, jak všichni Trumpovi voliči litují toho, co udělali v roce 2024. Jsem tu, abych vám řekl, ehm, jen velmi málo z nich lituje toho, co udělali v roce 2024,“ řekl ve svém tradičním vstupu na CNN.
Odvolával se na nový průzkum veřejného mínění provedený na massachusettské univerzitě Amherst, podle něhož pouze dvě procenta Trumpových voličů souhlasí s výrokem: „Svého hlasování (v roce 2024) lituji, a kdybych mohl, volil bych jinak.“
Prezident se nicméně může obávat trendu v jedné zásadní oblasti, kde lze vysledovat posun voličů, a tou je ekonomika.
Poslední průzkumy byly provedeny v období ekonomických otřesů, které nastaly poté, co Trump 2. dubna oznámil uvalení vysokých cel na nejméně šedesát zemí světa. Tento jeho krok vyvolal následující efekt: Poklesly akcie, státní dluhopisy ztratily na své hodnotě a oslabil americký dolar.
A i když Donald Trump následně některé tarify pozastavil, nestabilita na trhu přetrvává. Někteří ekonomové dnes varují před vypuknutím ekonomické recese. Odkazují přitom na propad spotřebitelské důvěry, na obavy z vysoké inflace a na náznaky, že možná dochází ke zpomalení hospodářského růstu.
Popularita politických lídrů
Gallupův ústav v této souvislosti zjistil, že 44 procent Američanů je přesvědčeno, že Trump udělá to, co je pro ekonomiku správné, 55 procent Američanů ale uvedlo, že mu nedůvěřuje.
Navzdory své nízké popularitě si Trump v ekonomických otázkách nicméně zachovává větší podporu než republikánští a demokratičtí lídři v Kongresu či předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell. Tomu Trump nedávno pohrozil i přes neústavnost takového kroku odvoláním z funkce a nazval ho velkou nulou. Tyto prezidentovy urážky se ihned projevily na dalším propadu akcií.