Hlavní obsah

V Libérii sílí pouto ke Slavii. Pomáhá Oscar, kuchařka i psycholog

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Oscar Dorley patří k nejlepším středopolařům fotbalové ligy. Slavii pomáhá za titulem.

Píší tisíce příspěvků na Facebook, v cestě za titulem fandí fotbalové Slavii na dálku, ale hrdě. Liberijský sportovní novinář T. Kla Wesley pro Seznam Zprávy vysvětluje, jak v jeho domovině sílí sešívané pouto.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na začátku roku fotbalová Slavia na Facebooku vyzvala, že chce vidět všechny její fanoušky z Libérie v komentářích. Pět tisíc čtyři sta odpovědí na sebe nenechalo dlouho čekat. „Na Facebooku to byl jeden z příspěvků s nejvíce interakcemi za celý rok,“ kývne mluvčí klubu Michal Býček.

Pro zajímavost dodává, že na Facebooku má Slavia více fanoušků z Libérie než třeba ze Slovenska. „Proto na tuto sociální síť používáme častěji příspěvky s hráči z Libérie. Víme, že fanoušci z této pětimilionové africké země budou mnohem více integrovat,“ vysvětluje. „Fanoušci z Libérie tvoří početnou skupinu hlavně na našem Facebooku, obdobně máme na Instagramu Nigerijce a nově i Keňany po příchodu Timothyho Oumy. Liberijci jsou ale ze všech těchto zemí rozhodně nejhlasitější, na svou zemi a své hráče jsou velmi hrdí a často komentují příspěvky s Oscarem, Divinem Teahem i Emmanuelem Fullym z B-týmu.“

Liberijské vlaječky v komentářích na Facebooku často slávisté vidí také u příspěvků, které s Liberijci vůbec nesouvisí. „Chtějí vyjádřit svou podporu, kterou vnímáme,“ těší Býčka.

Když oceněný liberijský sportovní novinář T. Kla Wesley Jr. přemýšlí nad silnou vazbou liberijských fanoušků se Slavií, nabízí komplexní pohled. Vypíchne šest bodů, o kterých se pro Seznam Zprávy rozpovídá:

1. Reprezentace v evropském fotbale

2. Zvýšená viditelnost a příležitost

3. Komunitní a národní hrdost

4. Kulturní souvislosti

5. Sociální média a globalizace

6. Dědictví a budoucí aspirace

Oscar Dorley symbolem hrdosti a naděje

Všechno to začalo v roce 2019, kdy Slavia podepsala záložníka Liberce Oscara Dorleyho, rodáka z Monrovia, hlavního města Libérie. „Zásadní okamžik,“ vypráví reportér Wesley Jr. „Jako první významný liberijský hráč, který přešel do pražské Slavie, se Dorley stal pro mnohé symbolem naděje a hrdosti. Jeho přítomnost v nejvyšší evropské lize poskytla přímé spojení mezi Libérií a evropským fotbalem a umožnila fanouškům shromáždit se kolem hráče, který reprezentoval jejich zemi na mezinárodní scéně.“

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Slávista Oscar Dorley obchází soupeře z Mladé Boleslavi.

Zájem o Slavii v Libérii vzrostl s následnými podpisy hráčů Divinea Teaha a Emmanuela Fullyho. „Slavia Praha se stala majákem příležitostí pro liberijské hráče,“ líčí Wesley Jr. „Ochota klubu rekrutovat liberijské talenty zdůraznila jeho odhodlání vychovávat hráče z různých prostředí. To nejen zvýšilo viditelnost liberijských fotbalistů v Evropě, ale také zažehlo naději mezi mladými sportovci v Libérii, kteří touží jít ve stopách těchto hráčů.“

Wesley Jr, který byl v roce 2018 zvolen v zemi sportovním novinářem roku, objasňuje, jak je fotbal významným aspektem liberijské kultury a úspěchy jeho hráčů v zahraničí vzbuzují silný pocit národní hrdosti. „Skutečnost, že několik Liberijců mohlo hrát za prestižní klub, jako je Slavia Praha, vytvořilo mezi fanoušky sdílenou identitu. Podporovalo to komunitního ducha, kde se Liberijci mohli sjednotit na podporu svých hráčů a potažmo i klubu samotného,“ dodává.

Slavia Praha, stejně jako mnoho velkých evropských klubů, má globální fanouškovskou základnu. „Konkrétní návaznost na Libérii je však díky výše zmíněným hráčům unikátní,“ zdůrazní Wesley Jr. „Úspěchy klubu hluboce rezonují u Liberijců, kteří na nich cítí osobní podíl. Vzhledem k tomu, že tito hráči podávají dobré výkony, nejenže na sebe přitahují pozornost, ale také zvyšují postavení Libérie ve fotbalovém světě.“

Vzestup sociálních sítí pak umožnil fanouškům z celého světa, včetně Libérie, zapojit se do klubů způsobem, který dříve nebyl možný. Nejdůležitější události, rozhovory a živé přenosy ze zápasů Slavie mohou i liberijští fanoušci sledovat „zblízka“ a posilují pocit sounáležitosti s globální komunitou klubu. „Schopnost komunikovat s hráči a sledovat jejich cesty přispívá k emocionální investici Liberijců do Slavie Praha,“ pokračuje Wesley Jr.

Hráči Dorley, Teah a Fully otevírají cestu budoucím generacím liberijských fotbalistů ve Slavii. „Jejich úspěch také povzbuzuje mladé sportovce v Libérii, aby se vážně věnovali fotbalu, protože vědí, že existuje cesta do evropských lig,“ zdůrazní Wesley dědictví, jež vytváří trvalé pouto mezi klubem a liberijskou komunitou. „Protože fanoušci doufají, že se v budoucnu objeví další liberijské talenty.“

Liberijský novinář vysvětluje, že fotbal slouží jako sjednocující síla v mnoha společnostech a v Libérii může být zvláště významný vzhledem k historii země a výzvám.

„Úspěch liberijských hráčů v Evropě nabízí pocit optimismu a radosti, který přesahuje každodenní boje,“ tvrdí. „Podpora Slavie Praha není jen o fotbale, představuje širší vyprávění o odolnosti, aspiraci a soudržnosti komunity. Vazba Liberijců na Slavii Praha je hluboce zakořeněna v reprezentaci jejich fotbalistů, příležitostech, které klub poskytuje, a ve smyslu pro komunitu a národní hrdost, kterou tato spojení posilují.“

Africký projekt

Slavia má pod smlouvou dvanáct afrických fotbalistů, z toho šest v prvním týmu, kteří pomáhají v cestě za titulem. Hvězdou ligy je senegalský dvacetiletý obránce Malick Diouf, o něhož usilují kluby z Premier League. Renomovaný server Transfermarkt nyní odhaduje jeho hodnotu na 16 milionů eur.

Sešívaní v nedávné minulosti vydělali krásné peníze i na prodeji Nigerijce Sora, jehož z Ostravy koupili za 30 milionů korun a po roce jej prodali do Genku za 160 milionů korun. Povedl se rovněž transfer Senegalce Simy, který přišel v roce 2020 z druholigového Táborska za necelé tři miliony korun, následně zazářil v lize i v Evropské lize a Brighton poslal Slavii na stůl 193 milionů korun.

Slavia k práci s africkými hráči přistupuje citlivě a individuálně. Uvědomuje si, že každý hráč přichází z jiného prostředí a má za sebou odlišné životní zkušenosti.

„Velký rozdíl je mezi hráčem, který přestupuje do A-týmu a už má za sebou předchozí angažmá v Evropě – takový hráč už bývá zčásti zvyklý na evropský způsob života i fotbalový režim. Oproti tomu mladí hráči, které přivádíme třeba v osmnácti letech přímo z Afriky a kteří přicházejí do Evropy poprvé, potřebují mnohem větší podporu,“ říká pro Seznam Zprávy generální ředitel Slavie Martin Říha. „S těmito hráči pracujeme velmi intenzivně nejen po sportovní stránce, ale i v běžném životě.“

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Afričtí fotbalisté hrají ve Slavii důležitou roli.

Slavia mladé Afričany například učí, jak si zařídit bydlení, co obnáší placení nájmu, elektřiny, vody nebo telefonu. Pomáhá jim zvládnout každodenní situace, jako je vaření, doprava nebo organizace volného času. „Snažíme se je na tyto praktické věci připravit už před jejich příjezdem – prostřednictvím videí, prezentací a informačních materiálů, které jim vše srozumitelně vysvětlují,“ podotýká Daniel Andrisák, koordinátor afrického projektu ve Slavii. „Zároveň je učíme, co to znamená být profesionálním sportovcem v evropském kontextu.“

Afričané se smlouvou ve Slavii | Sport SZ

A-tým:

El Hadji Malick Diouf (Senegal), Igoh Ogbu, David Moses (oba Nigérie), Oscar Dorley, Divine Teah (oba Libérie), Simion Michez (Kamerun).

B-tým a hostování:

Chima Chisom Divine, Victor Uduebo, Victor Boluwatife Ogungbay (všichni Nigérie), Emmanuel Fully (Libérie), Boris Koffi, Pregnon Bahi (oba Pobřeží slonoviny).

Mnozí z nadějných afrických hráčů nejsou zvyklí chodit do posilovny, nemají povědomí o správné regeneraci nebo výživě. Každý z nich má proto ve Slavii individuální plán rozvoje. „Pravidelně – přibližně každé dva týdny – s nimi vedeme osobní pohovory a sledujeme jejich pokrok,“ dodává Andrisák. „Cílem je, aby se nejen adaptovali na nový život, ale aby se také naučili fungovat jako profesionálové, kteří rozumí tomu, co všechno jejich výkon ovlivňuje mimo samotné hřiště.“

Kuchařka i psycholog

Jedním z překvapivých, ale zásadních aspektů adaptace je i strava. Mnohým Afričanům evropská kuchyně nechutná a mají s ní problém, což ovlivňuje nejen jejich pohodu, ale i výživu. „Proto jsme nově přizpůsobili náš přístup a několikrát týdně jim vaří kuchařka tradiční jídla z jejich domoviny, aby se cítili komfortněji a zároveň přijímali stravu, která jim vyhovuje,“ líčí Andrisák.

Stejně tak je nedílnou součástí v adaptačním procesu klubový psycholog, který pomáhá především v úvodní fázi při překonávání kulturního šoku, odloučení od rodiny i běžných problémech. „I když jeho role není jediná nebo klíčová, je pro tyto hráče důležitým prvkem podpůrné struktury,“ poznamená Andrisák. „Celý proces je výsledkem týmové spolupráce více oddělení a lidí v klubu – od trenérů přes koordinátory až po spoluhráče, kteří hrají významnou roli v tom, aby se mladý hráč dokázal začlenit a rozvíjet.“

I díky tomu v Libérii věří, že jejich pouto se Slavií bude nadále sílit. „Vzhledem k tomu, že ve Slavii Praha nadále hrají liberijští hráči, vztah mezi klubem a liberijskou komunitou se pravděpodobně posílí a vytvoří trvalé pouto, které rezonuje s fanoušky v Libérii i v zahraničí,“ očekává reportér Wesley Jr, který referuje o dalších talentech v zemi na radaru Slavie.

Přínos, nejen ekonomický, to může mít pro všechny strany.

Doporučované