Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Nejdražší bratři a sestry, s hlubokým zármutkem vám musím oznámit smrt našeho svatého otce Františka,“ oznámil v pondělí ráno kardinál komoří Kevin Farrell. „Dnes ráno v 7:35 se římský biskup František vrátil k Pánu. Celý svůj život zasvětil službě Pánu a jeho církvi,“ dodal.
Po tom, co papež zemřel, stanul Farrell dočasně v čele katolické církve. Povinnosti papeže bude zastávat, dokud konkláve nezvolí Františkova nástupce.
Kardinál komoří, italsky camerlengo, vede církev mezi úmrtím nebo odstoupením papeže a momentem, kdy je vybrán příští papež. Během tohoto období známého jako „sede vacante“ neboli „prázdný stolec“ má na starosti každodenní provoz církve. Nemůže ovšem přijímat žádná zásadní rozhodnutí.
Camerlengo tradičně potvrzuje smrt papeže, následně zapečeťuje papežskou rezidenci a připravuje jeho pohřeb.
Vatikán také oznámil, že Farrell bude v pondělí večer předsedat obřadu, během kterého bude papežovo tělo uloženo do rakve. Ke kardinálovi se připojí další vatikánští představitelé, včetně papežova ošetřovatelského týmu a členů jeho rodiny, píše deník The New York Times.
Kdo je Kevin Farrell?
Sedmasedmdesátiletý Farrell se narodil v irském Dublinu. Více než 30 let strávil ve Spojených státech, kde mezi lety 2007 a 2016 zastával funkci biskupa katolické diecéze v texaském Dallasu. Předtím působil také v Mexiku.
Smrt papeže Františka
Papež František zemřel ráno na Velikonoční pondělí 21. dubna 2025. Odešel 12 let, měsíc a osm dní po svém zvolení do čela římskokatolické církve. Bylo mu 88 let. Jeho pohřeb bude v sobotu 26. dubna.
- POHŘEB A KONKLÁVE: Jaká jsou pravidla pro pohřeb a volbu nového papeže
- OBRAZEM: Vatikán zveřejnil snímky papeže Františka v otevřené rakvi
- DOČASNÝ VŮDCE CÍRKVE: Kdo je irsko-americký kardinál komoří Kevin Farrell
- NEKROLOG: František, papež, který nechtěl shlížet z trůnu
- GALERIE: Život prvního latinskoamerického papeže ve fotografiích
- KOMENTÁŘ: Proč papež František část katolíků štval
- VZPOMÍNKA BISKUPA: Byl to můj duchovní otec, píše Tomáš Holub
- PODCAST: Teď bychom potřebovali energičtějšího Františka, říká teolog
Spojené státy opustil, když ho papež František osobně povolal do Říma, aby mu svěřil nově zřízenou pozici vatikánského prefekta Dikasteria pro laiky, rodinu a život – orgánu, který vznikl spojením několik vatikánských úřadů do jednoho.
Farrell tehdy na tiskové konferenci po svém jmenování vzpomínal, v jakém byl šoku, když mu zavolal papež.
„Přišla moje asistentka, administrativní pracovnice, a řekla: ‚Papež volá.‘ A já jsem měl chuť říct: ‚Jo, jo.‘ Nakonec mi papeže skutečně přepojila a on mi řekl, že by byl rád, kdybych jel do Říma, protože Dallas potřebuje mnohem lepšího biskupa, než jsem já,“ řekl tehdy ve vtipu.
Farrell byl v roce 2016 jmenován kardinálem. Tři roky na to jej papež pověřil funkcí kardinála komoří – jednou z nejvyšších funkcí v církvi, i když je převážně ceremoniální rázu.
Od té doby byl Farrell pověřen dalšími vysoce důležitými funkcemi. V roce 2020 byl jmenován předsedou Komise pro důvěrné záležitosti. Od roku 2023 působí jako předseda Nejvyššího soudu ve Vatikánu.
O zesnulém papeži mluvil Farrell velice vlídně. „Učil nás žít hodnoty evangelia s věrností, odvahou a univerzální láskou, zejména k těm nejchudším a nejodstrčenějším,“ vzkázal.
V rozhovoru z roku 2023 pro Vatican news uvedl, že Františkovou největší předností je jeho neustálý kontakt s lidmi. „Z vlastní zkušenosti vám mohu říci, že nic nepřináší papeži Františkovi větší štěstí a radost než být dole na náměstí a setkávat se s lidmi nebo se s nimi scházet. On nás učí, jak žít. Učí církev zvláštním způsobem zapojit laiky a angažovat se v dnešním světě. Nemůžeme žít odděleně od světa,“ vzkázal.