Hlavní obsah

Pastrňák a reprezentace: téma na každé jaro. Boston čekají roky práce a změn

Foto: Profimedia.cz

Přísun bodové produkce Davida Pastrňáka je v Bostonu jistota. Bombarďák z Havířova je jedním z posledních klenotů klubu.

aktualizováno •

Z pohledu týmu zažil smutný konec sezony. Z osobního hlediska ale David Pastrňák zářil, patřil k hvězdám NHL. Bývalí hráči rozebírají, co ho čeká dál. Historie ukazuje, na co by se měl u Bruins připravit, pokud přijde přestavba.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na jednu stranu znamená výsledek Bostonu zlou zprávou. Klub získal 76 bodů, což je nejméně od sezony 2006/2007. Z pozice kandidáta na Stanley Cup je to hodně rychlý sešup mimo místa v play off. Na druhou stranu ale David Pastrňák nastoupil do vrcholného bodu kariéry, má formu, umí tým táhnout a zdraví mu vydrželo do konce sezony.

Souběh obou faktorů dal nakonec naději pro českou reprezentaci před MS, že by jeden z nejlepších hráčů světa nakonec mohl vyrazit na turnaj, kde před rokem výrazně pomohl ke zlatu.

Ať rozhodování dopadne jakkoliv, dá se předpokládat, že takhle to bude teď často. Pojede na MS, nebo tentokrát zvolí spíš relax a kývne příště? Bruins ztratili sílu, vyměnili veterány v čele s Bradem Marchandem. Boston může mít v půlce dubna volno pár let, než zase dá dohromady sílu. Aktuálně z něj je průměrný tým NHL.

Původně říkali, že nechtějí dělat vyloženě rebuild, spíš retool. Procházel jsem retoolem ve Philadelphii a dá se říct, že pokud ho neuděláte dobře, octnete se na strašně dlouhou dobu ve středu, což vám moc nepomůže.
Jakub Voráček pro Seznam Zprávy

Dostal se do bodu, kdy může spustit dva scénáře. Buď může mužstvo totálně přebudovat cestou draftů a postupným sběrem mladých hráčů za veterány hvězdy; na což se používá slovo „rebuild“. Druhou možností je, že k současné špičkové ose Jeremy Swayman (brankář), Charlie McAvoy (obránce) a David Pastrňák (útočník) rychle přes trh s volnými hráči sežene další schopné borce a Bruins bleskem vyskočí zpátky nahoru – tomu se říká „retool“.

„Původně říkali, že nechtějí dělat vyloženě rebuild, spíš retool. Procházel jsem retoolem ve Philadelphii a dá se říct, že pokud ho neuděláte dobře, octnete se na strašně dlouhou dobu ve středu, což vám moc nepomůže,“ říká pro Seznam Zprávy bývalý útočník Jakub Voráček.

Když mu bylo kolem 28 let, tedy nacházel se v podobném bodu kariéry jako Pastrňák, Flyers zkusili tým rychle změnit. Nechali si jeho, Claudea Girouxe, Seana Couturiera a Waynea Simmondse. Další hvězdy pustili a zkusili rychlé přebudování. „Byli jsme v nejlepším věku a najednou se vyměnil Scott Hartnell, pak Brayden Schenn, dostali jsme za ně drafty. Já, Giroux, Couturier a Wayne Simmonds jsme se cítili skvěle a sami jsme moc nevěděli, co se děje,“ vybaví si Voráček.

Jak se Boston za dva roky změnil | Sport SZ

JARO 2023 (vítěz základní části a plán Stanley Cup)

Brankáři: Swayman*, Ullmark

Obrana: McAvoy*-Grzelcyk, Carlo-H. Lindholm*, Orlov-Forbort

Útoky: DeBrusk-Bergeron-Marchand, Pastrňák*-Krejčí-Zacha*, Bertuzzi-Coyle-Hall, Hathaway-Nosek-Frederic.

*hráči v klubu stále působí

JARO 2025 (nepostup do play off a přebudování kádru)

Brankáři: Swayman, Korpisalo

Obrana: McAvoy-H. Lindholm, Peeke-Lohrei, Jokiharju-Zadorov

Útoky: Pastrňák-Lindholm-Geekie, Lysell-Zacha-Lauko, Lettieri-Mittelstadt-Koepke, Kastelic-Minten-Chusnutdinov.

Z Philadelphie se stal tým, který měl sílu, nepatřil na dno. Ale současně měl i minimální šanci vyhrát Stanley Cup. Proces zařídil, že Flyers zamířili do středu tabulky. „Chtěli jsme vyhrát každý zápas, tady se nic neměnilo. Jenže jednou jsme play off udělali, pak ne. Je strašně těžký najít, co organizace potřebuje. Odejdou vám fanoušci, nechodí tolik, pak si to vyžerete,“ dobře cítí staré pocity Voráček ještě dnes.

Výsledek? Nakonec odešel i on, Giroux a Simmonds. Couturier hraje za Flyers dál. Jen od sezony 2016/2017 postoupil tým pouze dvakrát do play off, vyhrál v něm jednu sérii. A není ani na cestě, že by se dalo optimisticky hlásit, jak do dvou let tým bude ostatní děsit.

Philadelphia je příkladem, kdy „retool“ nevyšel.

Možnosti Pastrňáka a Bostonu

Nejtalentovanější hráče by Boston dostal za trojici Swayman, McAvoy, Pastrňák. Kdyby chtěl spustit radikální přeměnu, hvězdy na výměnu má. Všichni jen ve smlouvách drží kolonku, že je klub nesmí trejdovat. Musel by se s nimi na takové akci domluvit, což teď ale evidentně téma není.

Web Bleacher Report spustil divokou spekulaci, že by se Pastrňák hodil do Los Angeles. Mohl by být posledním dílkem skládanky, která z Kings udělá tým pro Stanley Cup. Zatím se spíš jedná o divokou úvahu, která sice určitou logiku dává, jen je na ni příliš brzy.

Teď je cítit, že se Bruins pokusí stavět tým kolem svých tří králů. V případě, že by se klub upnul na variantu, že si k nim vychová nové hvězdičky z hráčů na příštích draftech? Taky ale dlouhá cesta. Při volbě talentů 2025, 2026 a 2027 bude mít pokaždé tři volby v prvních dvou kolech. Tím pádem má nárok na devět velmi dobrých hráčů v příštích třech letech, když dobře odhadne potenciál.

Jenže pořád sáhne „jen“ po hokejistech, kterým bude maximálně osmnáct. Než začnou hrát stabilně NHL, může to trvat tři roky (čtyři a pět z draftů 2026 a 2027). Chvíli zabere, než se z talentu stane opravdová hvězda. Takže šest let od teď?

„To je strašně těžký,“ přikývne bývalý český bek z NHL Jan Hejda, že cesta s čekáním na postupný progres hráčů dost trvá. Ale platí, že čím víc porážek, tím výš na draftu volíte, takže tím lepší hráče máte možnost stáhnout. „Nejsem si jistý, jestli Pastu bude bavit prohrávat, protože tahle cesta s tím souvisí. Navíc výhled šest let je pořád ještě hodně optimistický. Stačí se podívat na Chicago, kde je teď. Jak se tvořilo Colorado, jak se dával dohromady Edmonton. Nebál bych se říct, že tohle trvá třeba deset let,“ přidává obránce, který nastupoval za Edmonton, Columbus a Colorado.

Colorado draftovalo superhvězdu Nathana MacKinnona a celkově jedenáct let ladilo tým, aby mělo sestavu, která může hrát o Stanley Cup.

Edmontonu to zabralo patnáct let, než začal mít opravdu sílu a na draftu si jako bonus vytáhl Connora McDavida.

Chicago z posledních osmi sezon hrálo play off jen jednou a to si taky sáhlo pro generační talent Connora Bedarda.

Všichni minimálně jednou skončili poslední v NHL a volili jedničku draftu.

Boston nemá mladého hráče typu MacKinnon, McDavid nebo Bedard. Takže deset let při případné totální přestavbě? Reálně klidně ještě delší čas.

Nikdy není cesta se do play off jen dostat, ale mít tým, který v něm opravdu může uspět. „Pasta jim neodejde hned, myslím si, že Bostonu bude chtít vrátit, co tam zažil a cítí vztah ke klubu,“ cítí Hejda, že David Pastrňák přijme roli šéfa Bruins, což už ukázal na konci současné sezony. „Ale třeba poslední dva, tři roky kariéry může koukat po něčem jiném, získáte pocit, že jste si už svoje odpracovali. A taky byste chtěli trofej,“ dodává jedním dechem.

Má malé dítě, rodinu, v Bostonu bude šťastný. Ale jednou začne mít myšlenky, že by ještě chtěl zažít úspěch.
Jan Hejda pro Seznam Zprávy

Pastrňák má v klubu smlouvu ještě na dalších šest sezon, je mu 28 let. Bruins vyhráli Stanley Cup v roce 2011, to ale v partě ještě nebyl. Zná jen finále 2019, kde tým padl.

Český útočník nasbíral potřetí za sebou sto bodů, klidně to ještě v dalších třech až pěti sezonách v řadě může dokázat zase. Má talent a nachází se v nejlepším bodě kariéry. Jen z klubového pohledu mu úspěch spíš nehrozí, pokud se tedy nepovede zázračné léto na trhu volných hráčů.

Boston v minulých letech hodně pásl po Stanley Cupu, takže za hotové hráče obětoval buď drafty, nebo hráče s potenciálem růst. Takže kdyby se chtěl pustit do výměn, nemá moc koho nabídnout. St. Louis tahle třeba v létě 2018 udělali klíčovou akci, když získali Ryana O´Reillyho, který pak významně pomohl k poháru. „Retool“ za jedna podtržená. Jenže za něj obětovali budoucí hvězdu Tage Thompsona a Boston žádného hráče s takhle atraktivní budoucností zkrátka nemá. Vystřílel se ve starších výměnách.

Nejde Bruins odsoudit, že udělali chybu. Vedení zvolilo strategii provést úplně všechno, aby Stanley Cup vyhráli. Tím pádem musí vymyslet jiný plán. „Zatím tam je Pasta spokojený, pár let bude trvat, než začne přemýšlet jinak. Nebo aspoň si to myslím. Má malé dítě, rodinu, v Bostonu bude šťastný. Ale jednou začne mít myšlenky, že by ještě chtěl zažít úspěch,“ čeká Hejda. Důvod je podle něj jasný a historicky ověřitelný: „Všichni kluci chtějí něco vyhrát, o to víc, když se kariéra začne blížit ke konci.“

Hlavní hvězda pod tlakem

David Pastrňák se i při týmově nevydařené sezoně ukázal jako lídr. Nevypnul, naopak zmáčknul svoje největší turbo a pravidelně patřil k nejlepším hráčům v zápase. „Pasta tak nějak převzal kontrolu nad kabinou,“ přidal pro server The Athletic ještě útočník Morgan Geekie. „Šel příkladem, byl neuvěřitelný. Dělal, co mohl, aby týmu každý večer pomohl. A dívalo se na něj opravdu skvěle,“ komentoval českého bombarďáka bek Charlie McAvoy.

Jen tohle se od něj bude požadovat jako standard. Stal se čtvrtým nejproduktivnějším hráčem NHL, gólem nebo asistencí se podílel na 48 % branek Bostonu. V ofenzivní části na něm tým visí. Současně k tomu ale i patří, že s platem 11,25 milionu dolarů ročně uslyší, že nesmí mít špatný ročník.

Vliv nejproduktivnějších hráčů NHL a svůj tým | Sport SZ

jménobodypodíl na všech gólech týmu
Nikita Kučerov (Tampa)12141 %
Nathan MacKinnon (Colorado)11642 %
Leon Draisaitl (Edmonton)10641 %
David Pastrňák (Boston)10648 %
Mitch Marner (Toronto)10238 %

Jakmile jeho ofenzivní produkce spadne a současný režim ho trochu semele, hned se začnou jeho peníze přepočítávat na body. „Samozřejmě, to je součást. Když vyděláváte velké peníze, čekají se od vás velké věci, že tým bude hrát skvěle a vy tomu pomůžete,“ přikývne i Voráček.

Při zaseknutí bodové produkce, kritika míří jedním směrem. „Pokud to nejde, jste první, na koho míří. To je součást hokeje, tlak je normální. Každý obor s sebou nese určitou míru tlaku. Dnešní doba je taková, že by se neměl na nikoho moc vytvářet, ať se nesesypete. Ale tlak je podle mě součástí života, neměli bychom zapomínat,“ naznačuje Voráček, že z ničeho podobného by se jednou Pastrňák nemusel hroutit.

Podle Voráčka umí ofenzivní poklad Bruins fungovat i pod náloží očekávání. „Pasta je typ, že ho hokej hodně baví, dělá mraky bodů, s tlakem nemá problém. Bere to. Jen jeho situace bude trochu jiná v tom tím spíš, když byl v Bostonu od začátku kariéry a byl zvyklý vyhrávat,“ říká bývalý hvězdný hokejista.

Boston jednou vyhrávat začne, kluby NHL se točí v cyklech, kdy se jim různě podle množství talentu, prostoru pod platovým stropem a fáze kariéry největších hvězd otevírají a zavírají okna na zisk Stanley Cupu. Otázkou jen je, jestli Pastrňák u příští vítězné jízdy Bruins bude, nebo zda i díky němu klub za čas nastartuje totální přestavbu, jednou ho vymění, takže za něj přijdou mladé poklady a drafty.

Doporučované