Hlavní obsah

Na festivalu Respect vystoupí světové hvězdy, Mari Boine zazpívá hudbu Sámů

Foto: Knut Bry

Mari Boine seznámí české publikum s hudbou Sámů.

Mezinárodně proslulá norská zpěvačka Mari Boine, která se zabývá hudbou původních obyvatel evropského Severu, bude hvězdou letošního festivalu world music Respect na pražské Štvanici.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Přehlídka se uskuteční pod širým nebem 14. a 15. června, vystoupí muzikanti z 15 zemí světa, oznámili pořadatelé. Akce bude opět věnována někdejšímu ministrovi zahraničí a prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi z TOP 09, který stál u začátků Respectu na Pražském hradě za éry Václava Havla. Někdejší politik a hradní kancléř zemřel předloni.

Osmašedesátiletá Mari Boine patřila k prvním, kdo svět seznámili s hudbou Sámů, dříve známých jako Laponci. Její písně dle organizátorů uvádějí posluchače až do transu a svého času dodaly autentický obsah pojmům jako šamanství či severské pohanské rituály.

Slávu Mari Boine odstartovalo album Gula Gula, které roku 1989 vydal zpěvák Peter Gabriel na své značce Real World. V novém tisíciletí byla mimo jiné jmenována profesorkou etnomuzikologie na univerzitě v Nesna. Na Respectu představí svou zatím poslední desku Alva, dle pořadatelů nejsilnější od nahrávky Idjagieđas z roku 2006.

Hned dva interpreti na festival přijedou z Mali. Skupina Al Bilali Soudan hraje takzvané pouštní blues, jaké celosvětově zpopularizovaly kapely typu Tinariwen. Na rozdíl od nich však Al Bilali Soudan užívají elektrifikované původní africké nástroje jako loutnu tehardant.

Další hvězdou přehlídky bude Bassekou Kouoyate, devětapadesátiletý virtuos na loutnu ngoni, které je předchůdcem dnešního banja. Představí projekt se svou manželkou, zpěvačkou Amy Sacko, čerpající z nejhlubších kořenů západoafrické tradice. Kouoyate spolupracoval s americkým bluesmanem Taj Mahalem, banjistou Bélou Fleckem, zpěvákem Damonem Albarnem nebo smyčcovým Kronos Quartetem. Vystoupil už na britském Glastonbury nebo v londýnské Royal Albert Hall.

Na festivalu se představí třeba také Madalitso Band z afrického Malawi. Dva původně pouliční hudebníci hrají na kytaru s robustními strunami z motocyklových brzdových lanek, jednostrunný dvoumetrový nástroj babatone a do toho chodidly buší do bubnu. Výsledkem je euforická muzika, kterou už slyšeli návštěvníci předních přehlídek world music jako Womexu nebo Womadu.

Dále se vrátí britský kytarista Justin Adams, který proslul coby spoluhráč Roberta Planta z Led Zeppelin. Už poněkolikáté do Česka přijede s houslistou a hráčem na tamburínu Maurem Durantem. Představí loňské album Sweet Release spojující transovní rytmy z jihu Itálie s americkým rockem.

Další účinkující Paolo Angeli je virtuózní kytarista náležící do kategorie velkých improvizátorů jako Pat Metheny. Hraje však na preparovanou kytaru vlastní konstrukce s 18 strunami, přídavnými pružinami a pedály, která zní jako malý orchestr. V minulosti už sardinský interpret právě na Respectu vystoupil s českou zpěvačkou Ivou Bittovou, se kterou pak roku 2019 vydali album. Na letošním ročníku se Angeli představí s pětičlenným sborem Tenore Murales de Orgosolo, který se specializuje na tradiční sardinskou polyfonii a účinkoval například při návštěvě papeže Františka na Sardinii.

Fúzi jazzové avantgardy a polyrytmických groovů ze západu Afriky slibuje dvaasedmdesátiletý jazzový bubeník Kahil El' Zabar, někdejší spoluhráč osobností žánru free jazz jako Archieho Sheppa či Pharoaha Sanderse, se svým ansámblem Ethnic Heritage. Zabar byl naposledy v roce 2022 nominován na Grammy za album A Time For Healing.

Festival dále nabídne originální mezinárodní sestavu usazenou ve Francii zvanou Polyphème, která kombinuje blízkovýchodní a turecké rytmy se zvukem indonéského nástroje gamelan, řecké uskupení Deli Teli vracející se k muzice, jakou Řekové hráli pro sebe a nikoliv pro turisty, či amsterodamský projekt bubeníka Franka Rosalyho a bolivijské zpěvačky Ibelisse Guardia Ferragutti. V něm se jihoamerická tradiční hudba prolíná s avantgardou, punkem, elektronikou i minimalismem.

Červnovému open air festivalu bude předcházet koncert 21. května v Paláci Akropolis, kde zahrají britští punkrockeři Mekons a Třaskavá směs výtvarníka Františka Skály. Ten je autorem vizuální podoby festivalu.

Související témata:
Respect Festival
World music
Mari Boine

Doporučované