Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle bývalého afghánského úředníka, který s BBC hovořil anonymně, převzal Tálibán po znovuzískání kontroly nad Afghánistánem v roce 2021 kontrolu nad přibližně milionem zbraní a vojenského vybavení, které většinou financovaly USA, uvedly zdroje BBC.
OSN se domnívá, že o až půl milionu z nich Tálibán různými způsoby přišel, část se ztratila, část byla prodána a část se dostala do rukou odnoží al-Káidy v několika různých zemích.
Když Tálibán v roce 2021 postupoval Afghánistánem, mnoho afghánských vojáků se vzdalo nebo uprchlo a zanechalo své zbraně a vozidla za sebou. Některé vybavení tam zanechaly i americké síly.
Zdroje BBC nyní uvedly, že na zasedání sankčního výboru Rady bezpečnosti OSN v Dauhá koncem loňského roku za zavřenými dveřmi Tálibán přiznal, že nejméně polovina tohoto vybavení je nyní „nezvěstná“.
Jde o střelné zbraně americké výroby, jako jsou pušky M4 a M16, i další starší zbraně v afghánském držení, které tu po desetiletích konfliktu zůstaly. Tálibán některé z těchto ukořistěných zařízení předvádí v propagandistických videích, ale jeho schopnost obsluhovat a udržovat moderní techniku, jako jsou vrtulníky Black Hawk, je podle BBC značně omezená, kvůli nedostatku vyškoleného personálu a technických znalostí.
Velká část tohoto sofistikovaného vybavení tak zůstává nefunkční. Jednodušší vybavení, jako jsou vozidla Humvee a ruční zbraně, však Tálibán při svých operacích využívat dokáže.
OSN pak ve své zprávě uvedla, že odnože al-Káidy v Pákistánu, Uzbekistánu a další militantní skupiny například v Jemenu k těmto zbraním ukořistěným Tálibánem mají přístup - nakupují je na černém trhu.
BBC se obrátila na Hamdulláha Fitráta, zástupce mluvčího vlády Tálibánu, který BBC sdělil, že vláda bere ochranu a skladování zbraní velmi vážně. „Všechny lehké a těžké zbraně jsou bezpečně uloženy. Důrazně odmítáme tvrzení o pašování nebo ztrátě,“ řekl.
Zpráva OSN z roku 2023 uvádí, že Tálibán umožnil místním velitelům ponechat si 20 % zabavených amerických zbraní a že černý trh vzkvétá právě v důsledku toho. Tito velitelé jsou stále napojeni na Tálibán, ale často mají ve svých regionech určitou míru autonomie.
Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlásil, že zbraně z Afghánistánu získá zpět. Uvedl, že tam zůstala moderní výzbroj v hodnotě 85 miliard dolarů. Tento údaj však někteří zpochybňují, protože z peněz vynaložených v Afghánistánu byl financován také výcvik jednotek a platy armádních činitelů.
„Afghánistán je jedním z největších prodejců vojenského vybavení na světě, víte proč? Prodávají vybavení, které jsme tam nechali. Chci se na to podívat. Pokud jim musíme zaplatit, je to v pořádku, ale chceme naše vojenské vybavení zpět,“ řekl Trump během prvního zasedání svého kabinetu v nové administrativě.
„Tyto zbraně jsme převzali od předchozí administrativy a použijeme je k obraně země a proti jakýmkoli hrozbám,“ řekl v reakci na Trumpovy výroky hlavní mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid afghánské státní televizi.