Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americký demokratický senátor Chris Van Hollen navštívil Salvador, aby se osobně setkal s Kilmarem Ábregem Garcíou, kterého Spojené státy podle vlastního přiznání deportovaly omylem, informovala britská BBC.
García byl umístěn do přísně střežené věznice CECOT, přičemž americké soudy včetně Nejvyššího soudu již dříve nařídily jeho návrat do USA. Navzdory tomu vláda Donalda Trumpa s verdiktem nesouhlasí a Salvador jej nadále zadržuje.
„Hlavním cílem mé cesty bylo setkat se s Kilmarem. Dnes večer jsem to měl možnost uskutečnit,“ napsal Van Hollen v pátek na sociálních sítích. V sobotu přidal další detaily ze schůzky. Podle senátora šlo o první Garcíovu komunikaci s někým mimo věznici od doby, kdy byl „unesen“.
„Řekl, že je velmi smutný z toho, že je uvězněn, protože nespáchal žádný trestný čin,“ prohlásil senátor. Van Hollen rovněž kontaktoval Garcíovu manželku Jennifer, aby jí předal jeho vzkaz.
Salvadorské úřady zprvu nechtěly senátorovi umožnit ke Garcíovi přístup. Později jim ale umožnily schůzku v hotelu, kam byl García přiveden. Podle Van Hollena byl muž „traumatizován“ a měl obavy z ostatních vězňů.
Garcíův příběh podrobně:
Před více než týdnem byl proto přemístěn do jiné věznice ve městě Santa Ana. Podmínky v novém zařízení jsou podle senátora lepší, nicméně García stále nemá přístup k informacím z vnějšího světa ani možnost komunikace.
Trumpova vláda se vzpírá Nejvyššímu soudu
Americký federální soud nařídil vládě zajistit návrat Garcíi do Spojených států, což potvrdil i Nejvyšší soud. Bílý dům i Salvador se navzdory tomu odmítají rozhodnutím řídit. Kilmar Ábrego García čelí obvinění z napojení na gang MS-13, což jeho právníci popírají. Tvrdí, že nikdy nebyl obviněn ani odsouzen za žádný trestný čin a nemá napojení na gangy.
Podle dokumentů amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti však existují dvě starší podezření – jedno z roku 2021, kdy jeho manželka požádala o ochranné opatření kvůli údajnému domácímu násilí, a druhé z roku 2022. Při silniční kontrole v Tennessee byl kvůli většímu počtu osob v autě policisty podezírán z obchodu s lidmi. Ani v jednom případě nebylo vzneseno obvinění.
Během své návštěvy Salvadoru se senátor Van Hollen setkal i s viceprezidentem středoamerické země, ale jeho žádost o propuštění Garcíi byla zamítnuta. „Snažíme se přivézt Kilmara zpět do USA, kde měl právní ochranu před deportací, ale Salvador se rozhodl jej zadržet,“ uvedl senátor.
Bílý dům obhajuje deportaci jako součást politiky ochrany Američanů před nelegálními imigranty. „Toto je opravdu nechutné. Chris Van Hollen ukázal, že pro demokraty je prioritou blaho nelegálního imigranta, který je spojován s teroristickým gangem,“ prohlásil mluvčí Bílého domu Kush Desai.
Mluvčí zdůraznil, že „prezident Trump bude vždy stát na straně Američanů, kteří dodržují zákony“. Bílý dům nadále tvrdí, že žádná chyba při deportaci nenastala.
Salvadorský prezident Nayib Bukele na sociálních sítích ironicky komentoval Van Hollenovo setkání s vězněm. „Kilmar Ábrego García zázračně povstal z ‚táborů smrti‘ a ‚mučení‘ v ‚tropickém ráji Salvadoru‘,“ napsal Bukele s nadsázkou v narážce na internetové spekulace, že García v jednom z nejpřísněji střežených vězení na světě zemřel.
„Nyní, když byl potvrzen jeho dobrý zdravotní stav, dostalo se mu cti zůstat v Salvadoru,“ pokračoval Bukele. Prezident tak jasně podpořil svůj postoj, že Salvador Garcíu nepropustí.
Van Hollen naopak tvrdí, že Trumpova administrativa „záměrně lže, o čem tento případ je“. „Pokud chcete vznést obvinění proti Garcíovi, měli byste je předložit soudu, ne na sociální sítě,“ uvedl senátor.