Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Premiér François Bayrou v březnu prohlásil, že Francie je hned po Ukrajině druhým hlavním terčem zahraničních dezinformačních kampaní.
Jednu z nich nedávno odhalila organizace NewsGuard, která se zabývá dezinformacemi a analýzou webových stránek.
Dezinformační kampaň byla založena na čtyřech lživých událostech, které od prosince do března získaly celkem 39 tisíc příspěvků na desítce sociálních sítí v čele s X, Facebookem a Instagramem, napsal deník Les Echos.
„Je to jedna z nejdůležitějších operací na území Francie,“ citoval list šéfku NewsGuard Chine Labbé s tím, že kampaň zhlédlo celkem 55,8 milionu lidí.
Fake news se rychle staly virálními, protože šlo o polarizující témata využívající strach nebo cílící na politické vůdce.
Konkrétně šlo o falešné přiznání čadského migranta, že znásilnil 12letou dívku, zprávu o nákupu banky ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, údajné teroristické hrozby proti katedrále Notre-Dame v Paříži, o tajný homosexuální vztah prezidenta Emmanuela Macrona a oběť údajného sexuálního zneužívání první dámy Brigitte Macronové.
Fake news šíří bývalý floridský policista
Autorem kampaně je podle francouzských zjištění ruská vlivová operace Storm-1516, za níž stojí v Moskvě žijící Američan John Mark Dougan. Profil muže, který kdysi působil jako zástupce šerifa na Floridě, přinesl loni deník The New York Times.
NewsGuard zmapoval od roku 2023 celkem 51 fake news spojených se Storm-1516, například během loňských voleb v USA nebo při olympijských hrách v Paříži.
Před volbami se dezinformátoři snažili dvěma videi zdiskreditovat demokratickou kandidátku a viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Na jednom z nich napadl údajný dav jejích stoupenců fanouška republikána Donalda Trumpa. Druhé se pak věnovalo údajné dopravní nehodě, kterou měla Harrisová způsobit a která skončila ochrnutím mladé dívky. Od nehody politička ujela, tvrdilo video.
Pro experty na dezinformace je Dougan dobře známou postavou. Zřejmě stál i v pozadí fake news při únorových parlamentních volbách v Německu nebo využívání amerických lokálních informačních webů k šíření propagandy a lží.
Jak píše Les Echos, fenomén zrychlují i nástroje umělé inteligence. Šéfka Chine Labbé připomněla, že platformy jako je ChatGPT, Gemini nebo Perplexity mohou šířit i nepravdy - tím, jak se dezinformace objevuje na různých místech, se jistým způsobem „očišťuje“, a AI ji pak může považovat za relevantní.
News Guard v této souvislosti otestoval 11 platforem umělé inteligence s dotazem na Macronovu homosexualitu. Pět z nich opakovalo lživé informace, které nejspíš pocházejí z Ruska.
Kromě toho využívají dezinformátoři umělou inteligenci i k výrobě videí, jež mají dokázat pravdivost tvrzení. Příkladem je video s údajnou obětí sexuálního zneužívání v dětství ze strany Brigitte Macronové.