Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Miliardář Pavel Tykač a jeho skupina Sev.en Global Investments se snaží rozšířit své asijské aktivity. V současnosti je totiž Tykačova skupina ve finále souboje o uhelnou elektrárnu Jhajjar v indickém státě Harijána. O zdroj s výkonem 1320 megawattů soupeří se společností Jindal Power, informovala indická média The Economic Times a CEO Insights. Prodávajícím je společnost Apraava Energy.
Oba zájemci nyní provádí hloubkovou kontrolu společnosti. Ocenění se bude podle médií pravděpodobně pohybovat okolo čtyřiceti miliard rupií, což v korunách představuje částku 10,4 miliardy. „Nemohu komentovat průběh akvizičních příležitostí, ať už se jich účastníme či nikoliv,“ uvedla k dotazům SZ Byznys ohledně možné akvizice mluvčí Sev.en Global Investments Veronika Diamantová.
Mezi zájemci o elektrárnu byli podle CEO Insights i další společnosti, včetně JSW Power, NTPC a několika mezinárodních investorů zaměřených na infrastrukturu. Transakcí se ovšem zabývali jen na začátku a svůj zájem nedotáhli do konce. Poradcem společnosti Apraava je bankovní dům HSBC a Axis Capital.
Firmu Apraava Energy vlastní společně kanadský penzijní fond Caisse de dépôt et placement du Québec a hongkongská energetická skupina CLP, která v Asii vlastní řadu uhelných elektráren, ale v portfoliu má rovněž jaderné a obnovitelné zdroje.
Kanadský fond koupil čtyřicet procent indické elektrárny v roce 2018 za 365 milionů amerických dolarů (nyní osm miliard korun), následně pak přikoupil desetinový podíl. Indická elektrárna je v provozu od roku 2012 a většinu energie (devadesát procent) odebírá stát Harijána, zbylou desetinu kupuje Tata Power Trading Company.
Bitva o elektrárnu nebude jednoduchá, protože Tykačovým soupeřem je indická miliardářská rodina Jindalů, která vlastní Jindal Group. Tato globální průmyslová skupina s dominantním postavením v ocelářství, energetice a těžebním průmyslu vyrábí přes 12 milionu tun oceli ročně a 7000 MW elektrické energie. Zaměstnává více než 50 000 lidí. Pod skupinu patří rovněž zmíněná Jindal Power.
V Asii je nicméně Sev.en Global Investment již aktivní. Před dvěma lety koupila 51procentí podíl v uhelné elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu od americké společnosti AES Corporation. V uplynulém roce pak přikoupila od China Investment Corporation dalších 19 procent. Ve vietnamské elektrárně tak má nyní podíl ve výši sedmdesáti procent.
Sev.en Global Investments vlastní majetek za 1,9 miliardy eur (47,5 miliardy korun) a působí na čtyřech kontinentech: v Evropě, Austrálii, Severní Americe a Asii. Ročně vytěží deset milionů tun uhlí a celkový výkon energetických zdrojů skupiny je 5,8 gigawattu. Zaměřuje se na investice do těžařů uhlí, a to zejména koksovatelného, a také výroby energie.
Posledním přírůstkem do portfolia Tykačovy skupiny je převzetí oceláren ve Velké Británii a Skandinávii od španělské firmy Celsa. Dvě ocelárny mají dohromady výrobní kapacitu dva miliony tun ocelářských produktů ročně. Podle zdrojů zpravodajského serveru El Confidencial z průmyslových kruhů byla cena 600 milionů eur (přibližně 15,1 miliardy korun).
Tykač využil při akvizici oceláren zajímavou příležitost, protože největší privátní španělská průmyslová skupina Celsa musela prodávat svá zahraniční aktiva v souladu s restrukturalizačním plánem, který schválil soud.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.