Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od našeho zpravodaje/
Karolína Lazárková opakovala v úterý u soudu ve slovenském Dolném Kubíně jediné slovo: Ano.
Spáchala jste trestný čin pytláctví? Ano. Souhlasíte s trestem? Ano. Přiznáváte se bez nátlaku? Ano.
Po několika desítkách minut pak drobná pětadvacetiletá Češka odešla s trestem za zastřelení chráněné medvědice. Musí zaplatit v přepočtu 65 tisíc korun - to je na Slovensku tabulková hodnota medvěda hnědého. A přijde o kulovnici ráže 6,5 milimetru s tlumičem, která ji stála 85 tisíc.
„Soud čin považuje za jednorázové vybočení z jinak normálního chování,“ zdůvodnila soudkyně Renáta Kňazúrová vynesený trest, jímž mohlo být v krajním případě až tříleté vězení.
Případ Karolíny Lazárkové je neobvyklý nejen tím, že ji podle zjištění Seznam Zpráv dopadla slovenská policie přímo s rozporcovanou medvědicí v autě - a to díky „echu“ od českých kolegů. Ale také tím, že odsouzená vystudovala Lesnickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze. Kde si po inženýrském titulu teď na Katedře myslivosti dělá doktorát.
Lazárková v úterý po vynesení rozsudku odmítla odpovídat na otázky reportéra Seznam Zpráv a od soudu ve spěchu odešla, skoro utekla.
Pytlačka s doktorátem
Odsouzenou ženu s dalšími dvěma muži zastavila v dubnu 2023 policie na dálnici do Žiliny. Na korbě modrého fordu ležely plastové přepravky s hlavou medvědice a dalšími částmi zvířecího těla. Reportáž o zásahu natočila přímo z místa slovenská TV Joj.
Lazárková, jak znělo její přiznání před soudem, medvědici zastřelila večer před zadržením. Někde v kopcích pohoří Oravy. Potom zvíře vyvrhla a rozporcovala.

Záběry ze zásahu na dálnici do Žiliny zveřejnila slovenská policie loni v létě poté, co mladou Češku oficiálně obvinila.
Loni v létě pak slovenští policisté zveřejnili na sociálních sítích, že kvůli zastřelení zvířete oficiálně obvinili jednu Češku - její jméno, jak je zvykem, neuvedli. Příspěvek nesl název „Odporný případ: Žena měla nelegálně ulovit medvědici, naporcovanou ji chtěla převézt před hranice“. Následoval stručný popis, že ženu obvinili z pytláctví a také z porušování ochrany rostlin a živočichů – se sazbou až tří let vězení.
Seznam Zprávy tehdy zjistily, že se jedná právě o mladou doktorandku z katedry myslivosti. Na e-maily reportéra s žádostí o vyjádření tehdy Karolína Lazárková nereagovala. A na upozornění, že článek bude muset vyjít bez její reakce, pak esemeskou odepsala: „Vaši ofocenou zprávu předávám policii pro podezření z trestného činu vydírání.“
Že má Lazárková problém se slovenským trestním zákoníkem, se loni rozkřiklo také v Mrákotíně na Vysočině, kde je mladá žena členkou Mysliveckého spolku Jasanka. „My jsme se jí napřímo zeptali, jestli je to pravda. Ale neodpověděla nám,“ vyprávěl předseda spolku Radek Vetýška.
Tip přišel z Jihlavy
Seznam Zprávy teď navíc vypátraly, že případ zastřelené a naporcované medvědice má ještě jednu větev – tentokrát ryze českou - a že zásadně pomohla k usvědčení potrestané pytlačky Lazárkové.
Jde v ní o to, že detektivové na Vysočině v září roku 2023 oznámili, že dopadli tři lidi podezřelé z dotačního podvodu. Úplně ve zkratce: Jeden z mužů si najal honitbu poblíž města Telče a nechával si vyplácet dotace poskytované na odstřelování přemnožených divokých prasat. Podle policie ale údaje o počtu zabitých prasat falšoval a vyinkasoval takhle s ostatními aktéry skoro jeden a půl milionu korun.
Medvědi jako politické téma
Odstřel medvěda je pro Slovensko - hrdé na výskyt tohoto divokého obyvatele tamní přírody - citlivé téma. Společensky i politicky.
Slovenská vláda schválila začátkem dubna odstřel 350 medvědů. Celkem žije těchto zvířat na Slovensku asi tisíc až 1300, jak ukázala odborná studie. Kabinet Roberta Fica tím reagoval na stále častější útoky medvědů na lidi – naposledy na smrt muže, jehož tělo našli záchranáři po dlouhém pátrání u Detvy na středním Slovensku. Měl těžká poranění hlavy.
Ministr životního prostředí Tomáš Taraba řekl, že na Slovensku stačí 800 medvědů. „Máme pozitivní vývoj populace medvěda. Od roku 2019, kdy se uvedená studie dělala, se populace znásobila. Slovensko bude přistupovat k preventivnímu odstřelu tak, jak je tomu v Rumunsku,“ řekl Taraba s tím, že plošný odstřel nebude probíhat v národních parcích.
Policisté z Vysočiny skupinu dlouhodobě sledovali a vše vyvrcholilo domovními prohlídkami a zadrženími pěti lidí. Podle ověřených informací Seznam Zpráv policisté nasadili i odposlechy a právě díky nim se dozvěděli o pytlácké výpravě Karolíny Lazárkové a dalších dvou mužů na Slovensko.
Čeští detektivové předali své poznatky rychle slovenským kolegům a ti pak šli najisto.
Nepřímo - a bez těchto konkrétních podrobností - spolupráci na akci „Medvěd“ potvrzuje i česká policie.
„Slovenské policii jsme v počáteční fázi prověřování poskytli námi zjištěné poznatky. Slovenská strana si poté prováděla vlastní opatření. Následně si od nás cestou mezinárodní spolupráce slovenští kolegové vyžádali podklady, které mají potenciál důkazního prostředku. Tyto podklady jsme slovenské straně poskytli,“ říká Jana Kroutilová, mluvčí krajského policejního ředitelství na Vysočině.
Při domovní prohlídce u obviněných z dotačního podvodu s divočáky našli jihlavští kriminalisté také důkazy o dalším možném pytláctví: Byli to dva chránění, ohrožení zubři ulovení načerno v Polsku. Jeden z mužů přitom vůbec neměl zbrojní pas, takže mu k podvodu a pytláctví přibylo ještě stíhání za nedovolené ozbrojování.
„Zajistili jsme různé dlouhé i krátké střelné zbraně, včetně doplňků, střelivo a další věci, u kterých vzniklo podezření, že byly použity při trestné činnosti,“ popsal loni Michal Šalomon, vrchní inspektor oddělení hospodářské kriminality.
Nezastřílí si
Lazárková na Slovensku uzavřela takzvanou dohodu o vině a trestu, takže u soudu v Dolném Kubíně pouze nahlas odsouhlasila přiznání a návrh trestu sepsané už v polovině února státním zástupcem.
Soudkyně se zároveň odsouzené neptala, proč medvěda zastřelila a co chtěla s naporcovaným tělem dělat. A Lazárková, jak zaznělo, po skončení soudního líčení nic vysvětlovat nechtěla.
Výrazně jí také pomohla změna zákona, který ještě loni stanovoval hodnotu medvěda na 5500 eur, tedy na dvojnásobek škody, než podle přijatého trestu musí Lazárková uhradit. Soudkyně Kňazúrová zároveň připomněla, že Lazárková si kvůli záznamu v trestním rejstříku nezastřílí. „Nesmí vykonávat myslivost a nosit zbraň,“ prohlásila Kňazúrová.
Den po soudním jednání v Dolném Kubínu Karolína Lazárková dobrovolně ukončila studium na České zemědělské univerzitě. Ta se ve veřejném prohlášení od jejího činu distancovala.
Závěr textu jsme akutalizovali o nový vývoj v případu.