Hlavní obsah

Policistovi z NCOZ vrátili 1,4 milionu eur. Našli je u něj ve zdi

Foto: JENS KALAENE/dpa, ČTK

Bývalý policista získal zpět přes 1,4 milionu eur, které u něho doma loni při domovní prohlídce zajistila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ilustrační foto.

V bytě bývalého policisty NCOZ Levana Gurgenidzeho našli ve zdi ukrytou hotovost 1,4 milionu eur. On tvrdí, že si je u něho nechala osoba jemu blízká. Teď mu úřady peníze vrátily.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Bývalý detektiv z Národní centrály proti organizovanému zločinu Levan Gurgenidze dostal zpět více než 1,4 milionu eur, které u něho našli loni v březnu při domovní prohlídce vyšetřovatelé z Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Peníze v hotovosti mu inspektoři zajistili během prověřování případu, v němž se zabývali podezřením z neoprávněného přístupu k počítačovému systému policie (později Gurgenidzem přiznaným), ale také podezřením, že vynášel informace do prostředí ruských oligarchů a gruzínských podnikatelů - to se naopak neprokázalo.

Kvůli tomu vyšetřovatelé zjišťovali původ peněz. Gurgenidze doložil, že část z nich byly rodinné úspory. O zbytku - bylo to přes 8400 bankovek v hodnotě 1,413 milionu eur (přes 35 milionů korun) a policisté je našli v tašce zazděné ve zdi - Gurgenidze prohlásil, že nejsou jeho a že je kvůli válce na Ukrajině schoval svému blízkému příteli.

Zazdil je prý ze strachu, aby je někdo neukradl. O koho šlo, policista gruzínského původu nikdy veřejně neřekl.

Vyšetřovatelé Gurgenidzemu peníze vrátili ještě předtím, než v případě neoprávněného přístupu do policejní databáze uzavřel se žalobcem dohodu o vině a trestu. Nebyly však vráceny všechny. „Zbývá ještě několik tisíc euro, které byly údajně během znaleckého zkoumání zničeny,“ uvedl Gurgenidzeho advokát Radek Šmerda.

Peníze mu nebyly předány v hotovosti, ale na jeho bankovní účet. A to včetně těch, o nichž Gurgenidze prohlásil, že nejsou jeho. „Navrhoval jsem - vzhledem k tomu, že s trestnou činností nemají žádnou souvislost - aby mu je zazdili znovu do zdi, státní zástupce mi ale odpověděl, že to nelze,“ řekl advokát Radek Šmerda, který Gurgenidzeho zastupuje.

Dozorující žalobce Tomáš Kučera ani Generální inspekce bezpečnostních sborů pak nechtěli důvody vrácení peněz komentovat. „Zajištěné peněžní prostředky byly vypořádány již v přípravném řízení, které je neveřejné, a proto nemohu sdělit žádné další podrobnosti,“ uvedl Kučera. „Ke konkrétním osobám se Generální inspekce bezpečnostních sborů nevyjadřuje,“ napsala její mluvčí Ivana Nguyenová.

Advokát Šmerda uvedl, že než byly peníze vráceny, uvedl žalobce do jednoho z usnesení, že nashromážděné důkazy nenasvědčují tomu, že by je jeho klient získal úmyslným trestným činem. 

„Státní zástupce také napsal, že nebylo zjištěno, že by obviněný předmětnými lustracemi či vyzrazením neveřejných informací z policejních databází získal od někoho nějakou odměnu nebo by ji měl slíbenou, či že by ji požadoval,“ uvedl Šmerda. „Z toho mi tedy jednoznačně vyplývá, že klient není ruský agent, který zde pere špinavé peníze, porušuje sankce nebo bere úplatky,“ doplnil advokát.

Zástupci policie i žalobců obecně říkají, že vracení peněz zajištěných v hotovosti na bankovní účet je obvyklé - v případě, že se neprokáže jejich spojení se zločinem. „Pokud je rozhodnuto, že ta osoba, které byly peníze zajištěny, se nepodílela na té trestné činnosti, pro kterou jí byly ty peníze odňaty, tedy zajištěny, jsou jí vráceny,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.

„Zajištěné finanční prostředky jsou po zajištění vloženy na účet policejního útvaru,“ napsal pak prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna. „Je bezpečnější jejich bezhotovostní převod než fyzické převážení,“ doplnil s tím, že tato praxe souvisí s vnitřními pravidly orgánu činných v trestním řízení.

V případě neoprávněného nahlížení do policejní databáze se Levan Gurgenidze přiznal k sedmi neoprávněným lustracím. Obvodní soud pro Prahu 7 ho na konci března odsoudil k trestu 12 měsíců odnětí svobody, který byl podmíněně odložen na 24 měsíců, a k tomu má zaplatit peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun.

Do Česka přišel Gurgenidze v roce 2009 z Gruzie. V této zemi vedl centrálu boje s organizovaným zločinem. Později ale ze země utekl. „Zjistil jsem, že můj nadřízený spolupracuje s podsvětím. Pak začali vyhrožovat mně i mé rodině, a tak jsem musel utéct,“ popsal Gurgenidze.

„Dnes jsem nikam utíkat nemusel, ale průběh této kauzy mi přijde jako déjà vu se vším všudy. Byl jsem účelově převelen do odposlouchávané kanceláře a následně potrestán za lustrace, které jsem dělal jako všichni mí kolegové, kteří však v Národní centrále proti organizovanému zločinu zůstali dodnes,“ uvedl Gurgenidze ke své aktuální kauze.

V minulosti v Gruzii bojoval ve válce proti Ruské federaci a má za to dvě vyznamenání „Hrdina válečného konfliktu“. Dostal také medaili od ředitele BIS Michala Koudelky za práci na případu Vrbětice a rovněž od policejního prezidenta za bezpečnost státu.

Foto: Archiv Levana Gurgenidzeho, Seznam Zprávy

Vyznamenání, které dostal Levan Gurgenidze od šéfa ukrajinské rozvědky Kyryla Budanova.

Doporučované