Hlavní obsah

Boj s alkoholem v Česku je naprostá marnost, myslí si čtenáři

Foto: koláž: Pavel Kasík, Seznam Zprávy, AI vizualizace, Seznam Zprávy

Češi jsou k požívání alkoholu vesměs velmi tolerantní. Ilustrační obrázek.

Evropské zastoupení WHO a dva think tanky vyzvaly politiky k omezení dostupnosti alkoholu v Česku. Čtenáři diskutují, zda tuzemská vstřícnost k alkoholu představuje skutečný problém, nebo zda je jen zveličovaná.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u komentáře, který se zabývá nadměrnou propagací alkoholu v České republice a podněty, zda by se prostor, který je mu věnovaný, neměl nějak regulovat.

„Skutečnost je bohužel taková, že česká láska k alkoholu prostupuje víceméně souměrně všemi vrstvami společnosti, pročež neexistuje politická síla, která by měla jakýkoli zájem se tím zabývat. Maximálně se najdou lidovci, kteří ve zcela pochopitelném a zcela lokálním zájmu svých členů a voličů prosadí výjimku na víno. Pochybuju, že v českých zemích existuje větší marnost než boj proti alkoholu,“ uvedl například Jan-Matěj Rak.

Přečtěte si původní článek:

Ladislav Kren: Ještěže spousta Čechů žije na vesnicích, a ti z paneláků mají na vesnicích chalupy a chaty. Takto si každý může doma vyrobit ze svých výpěstků domácí víno (rybízové, ostružinové atd.) a vypálit si domácí kořku. Že se smí vypálit jen omezené množství? A kdo to práskne, když takto vypalují všichni. Jen zakažte ten prodávaný alkohol, vína a destiláty, ti, co doma vypalují, se již těší, jak se jim zvedne odběr a výdělky.

Jaroslav Lainz: Co Čech, to odborník na hokej, a taky (bohužel) na alkohol. S iniciativou v jejím plném znění souhlasím. To, co naši politici až na čestné výjimky v oblasti prevence závislostí předvádějí, je fakt bída. Všechno je vymyšlené, víme, co funguje, ale dělat to nebudeme, protože… Ach jo.

Petr Plichta: Byl jsem vloni v Norsku, kde se alkohol blbě shání a je drahý. Ale tolik totálně ožralých najednou jsem nikde jinde než tam neviděl. Oni sice pijí jen v pátek a v sobotu, ale oni si nejdou popovídat u piva, oni se jdou cíleně totálně zrušit. Ne my, oni mají problém.

Jaroslav Kyprian Polák: Jasně, žádný problém nemáme a kdo skončí kvůli chlastu na ulici, si za to může sám a hlavně mu pak nesmíme nijak pomáhat. Tak bych asi shrnul sobeckou českou mentalitu: Sobectví užívat si, i sobectví odepřít pomoc. Je mi z toho smutno. Jen v mém okolí umřelo nehezky a předčasně kvůli chlastu několik lidí.

Václav Kliment: Nezazněl zde argument, že pití alkoholu výrazně zvyšuje kriminalitu. Stačí se podívat do statistik na stránkách PČR… Třetinu vražd v ČR spáchá pachatel pod vlivem alkoholu a to se bavíme pouze o případech, kdy se tato skutečnost prokáže v rámci trestního řízení (zejména tedy případy, kdy je pachatel zadržen bezprostředně po činu). Reálně se odhaduje, že požití alkoholu hraje významnou roli jako spouštěč agrese u 50 % ze všech násilných trestných činů. Kapitola sama o sobě jsou pak dopravní nehody. Řidiči pod vlivem jich způsobí v ČR až 2500 měsíčně. Omezení konzumace alkoholu ve společnosti by vedla mimo jiné ke zlepšení bezpečnostní situace.

  • Jenda Nešpor (reaguje): A jak k tomu přijdou lidé, kteří pod vlivem alkoholu za volant nesedají a ani nemají sklony k agresi?

Ondřej Matějka: Podle mě by se mělo všem měřit stejným metrem. Pokud zakazujeme reklamu na cigarety, měli bychom zakázat reklamu i na alkohol, případně povolit oboje, aby byly podmínky fér. Je jasné, že náš stát má obrovský problém s alkoholem, každý má nejspíš v rodině hned několik silných alkoholiků a když zapnu TV nebo kouknu na billboard, všude chlast a pivo levnější než voda. Takže ano, opravdu to je masivní problém a měl by se řešit nehledě na nějakou naši jakože pivní kulturu. Toto není žádná kultura, vypít denně 10 piv a 2 flašky vodky je naopak opak kultury.

Jiří Škařupa: Jsem pro zásadní omezení reklamy hlavně v TV a asi by nebylo na škodu dát na lahve s alkoholem něco podobného, jako je na krabičkách s cigaretami.

Fórum čtenářů

Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.

Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.

Petr Hejna: Statistika je krásná věc, ale neskutečně zákeřná. Musí se řádně vyhodnotit. Právě ve spotřebě alkoholu, hlavně piva, jsou Češi premianti, ale je to pravda? Existuje něco takového jako alkoholová turistika. Hlavně Dánové a i jiní občané, kde je zavedena částečná prohibice, se jezdí „zkulturnit“ do Česka. Turismus dělá v naší zemi minimálně 25 % spotřeby alkoholu, někteří tvrdí, že rovnou třetinu. V době covidu klesla spotřeba alkoholu, ale nedá se přesně určit kolik, protože spousta našich obyvatel prostě pila více nebo méně doma. Takže data v článku mluví o kompletní spotřebě alkoholu v zemi, ale minimálně čtvrtinu prochlastají turisté. Ale politici, aktivisti a orgány EU budou na těchto základech chystat tažení na ozdravění naší společnosti.

  • Petra Tomanová (reaguje): Pandemie ukázala, že spotřeba se snížila zhruba o čtvrtinu. Zase to nezapočítává alkohol lidmi dovezený z ciziny.

Milan Němeček: Nejen zhoršit dostupnost alkoholu, ale i zlepšit dostupnost nealko, včetně ceny a kvality, protože pít se musí. Prodávat limonády s kvanty cukru není řešení.

Lukáš Mikyna: Je vtipné, že většina v komentářích vůbec nepochopila, že článek píše o prevenci u mladistvých. Aby nevnímali alkohol jako každé víkendové pravidlo, ale jako něco, co může do budoucna pěkně škodit.

  • Lucie Miléřová (reaguje): Nedávno jsem mluvila na toto téma s jedním gymnazistou. Potvrdil mi, že i mezi mladými je pořád vnímané rozhodnutí nepít jako něco nenormálního. „Fakt si nedáš? Ani trochu? Ty řídíš? Co blbneš...“ Jsem ráda za ten článek. Nemusí ho všichni pochopit, nemusí s ním souhlasit. Ale že vyšel, to je dobře.
Související témata:

Doporučované