Hlavní obsah

„Dejme Trumpovi možnost zachránit si tvář.“ Ekonom o vhodné reakci na cla

Foto: Flickr Bílého domu, Seznam Zprávy

Americký prezident Donald Trump při vyhlašování „recipročních“ cel. Foto z 2. dubna 2025.

Článek

Globální ekonomiku vlivem dovozních cel vyhlašovaných Donaldem Trumpem nahlodává nejistota. Nově do hry od středy vstupují i „reciproční“ tarify, které americký prezident namířil i proti Evropské unii. Kdo bude tratit na roztáčení celní spirály?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jaké ekonomické dopady celního tažení Donalda Trumpa mohou očekávat Spojené státy a na druhé straně i země, na něž tarify míří.
  • Proč podle ekonoma Filipa Matějky může nakonec riziko hlavního „průšvihu“ ležet mimo ekonomické otázky.
  • A proč má podle Matějky Evropa reagovat tak, aby si Trump mohl „zachovat tvář“.

Nad světovými trhy se vznáší nejistota. Vyvolalo ji tažení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který od svého lednového návratu do čela USA zavádí nové dovozní tarify vůči prakticky celému světu. S platností od této středy vyhlásil i takzvaná reciproční cla, která zamířil také na Evropskou unii (ve výši 20 procent) nebo Čínu (34 procent).

Tyto poplatky jsou ale jen jednou z částí celé plejády – například vůči Číně mají podle prohlášení Bílého domu od středy platit tarify v celkové výši 104 procent. Peking už v úterý vzkázal, že se nepodvolí vydírání; jiné země dávají najevo snahu vyjít Trumpově administrativě vstříc.

„Je to citlivý a spletitý moment. Nejsem si ale jistý, jestli je nejcitlivější pro ekonomické vztahy, nebo obecně spíše pro ty bezpečnostní a mezinárodní,“ říká o současném napětí v globálním obchodu ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Ekonom Filip Matějka.

Jak zachránit tvář Donalda Trumpa

Jaké ekonomické dopady tedy mohou Spojené státy a „zbytek světa“ nést? Matějka v rozhovoru pro podcast 5:59 vysvětluje, že ačkoliv se třeba u čínského zboží dá teď očekávat výrazný propad jeho dovozu do USA, celkově Washington skrze nové tarify vybere do federálního rozpočtu více peněz. A tyto prostředky „navíc“ pak bude moci Trump vynaložit – resp. podle ekonoma de facto „rozdat“ – třeba na záměry, kterými se může snažit zesílit svou podporu v těch amerických státech, které budou klíčové pro výsledek voleb do Kongresu příští rok na podzim.

„(Půjde o) obrovsky zvětšený populismus a takové škatulkování – nedám to obecně všem, ale budu rozdávat. Tím si může koupit popularitu, zemi (tím) ale dlouhodobě škodí,“ říká Matějka.

Zároveň nicméně expert očekává, že zboží ve Spojených státech začne především vlivem nedostatku zahraniční konkurence zdražovat. Majitelé firem vydělají, daleko početnější skupina Američanů však na růstu cen bude tratit.

Trumpova cla

  • Donald Trump na 90 dnů pozastavil zavedení takzvaných „recipročních cel“.
  • Na všechny země i všechna odvětví - s výjimkou Číny - má po tu dobu platit celní sazba 10 procent.
  • Americké akcie zareagovaly prudkým růstem.
  • Univerzální desetiprocentní sazba vstoupila v platnost 5. dubna, zatímco individuální sazby měly vstoupit v platnost 9. dubna. Ty byly nyní pozastaveny.
  • Na Čínu Trump cla stále zvyšuje. Minulý týden oznámil 54 procent, když Čína zareagovala, zvedl to na 104 procent. A později až na 125 procent.
  • Podle analytiků JPMorgan by cla, jak je Trump představil, „pravděpodobně způsobila recesi americké, ale i celosvětové ekonomiky“.

Trumpova celní tabule (nyní pozastavená, až na Čínu)

Země Výše amerického cla (v %)
Čína34
Evropská unie20
Vietnam46
Tchaj-wan32
Japonsko24
Indie26
Jižní Korea25
Thajsko36
Švýcarsko31
Indonésie32
Malajsie24
Kambodža49
Jižní Afrika30
Bangladéš37
Izrael17
Filipíny17
Pákistán29
Šrí Lanka44
Velká Británie, Singapur, Brazílie, Chile, Austrálie, Turecko, Kolumbie10

Z celkového pohledu by ale dopad amerických cel neměl být podle Filipa Matějky zničující. „Ekonomický efekt může být třeba procento HDP. To není zase takový průšvih. Představte si, že každý z nás bude o procento chudší. Když máme plat 50 tisíc korun, je to 500 korun měsíčně. Něco to znamená, ale před rokem jsme byli chudší a nevšimli jsme si toho,“ míní ekonom.

A dodává, že Trump nemůže tlak na Evropskou unii, Čínu a další zesilovat donekonečna. Spojené státy totiž mají podle Matějky v ruce jen „omezené množství karet“, a to i proto, že jejich podíl na světovém objemu importovaného zboží průběžně klesá: Zatímco v roce 2000 si z celkového koláče ukrojily zhruba pětinu, letos je to už „jen“ desetina.

Za situace, kdy se vlivem politiky USA začíná překreslovat mapa obchodních vztahů ve světě a kdy Čína sonduje možnost posilování obchodní spolupráce s ostatními zeměmi Západu, může podle Matějky dojít ke scénáři, v němž Washington přejde od tarifů k jiným metodám nátlaku. Dosavadním spojencům může například pohrozit odchodem USA z NATO, pokud nevyslyší jeho výzvu, aby se s Čínou nesbližovali.

„A to je samozřejmě daleko horší než přijít o procento HDP,“ říká Filip Matějka.

Evropská unie by tak podle ekonoma z CERGE-EI měla zachovat chladnou hlavu, nereagovat na americká cla „extrémním“ způsobem a umožnit americkému prezidentovi „zachránit si tvář“. Alespoň prozatím. Je totiž prý nutné dát Trumpovi možnost nevypadat „jako ten, kdo prohrál a kdo Americe uškodil. Protože v tu chvíli bych se bál, že začne zvedat sázky a půjde to i mimo ekonomické oblasti,“ podotýká Matějka.

„Trump Spojeným státům v průměru uškodí“

Navzdory nejistotám a přinejmenším pochybnostem o ekonomické smysluplnosti jeho celních rozhodnutí nicméně Donald Trump vykresluje svůj postup v tom nejlepším světle. V pondělí prohlásil, že ho pokles světových trhů neznepokojuje. „Nechci, aby se něco zhroutilo, ale někdy si musíte vzít lék, abyste něco napravili,“ uvedl před novináři. A mluvil také o snižování obchodních deficitů Spojených států s ostatními zeměmi.

Trumpova cla na Seznam Zprávách

Americký prezident Donald Trump ve středu večer 2. dubna 2025 oznámil tvrdá cla na zboží z téměř celého světa. Cla poškodí i Evropskou unii a především její průmysl, na kterém stojí i Česká republika. Akcie a trhy reagovaly okamžitým propadem.

Seznam Zprávy publikovaly články, analýzy a rozhovory k tomuto tématu. Zde vám přinášíme ty nejdůležitější.

Ekonom Matějka připouští, že teoreticky mohou nová celní pravidla přinést i některé pozitivní efekty – snad zmírnění nerovnosti v americké společnosti. A to potlačením efektů globalizace, která prý historicky pomohla bohatým a „šikovným“.

Pokud se však skutečně USA uzavřou ekonomicky do sebe, tamní firmy nebudou podle Matějky vlivem odstranění zahraniční konkurence tolik motivované a země „bude méně inovovat“. Nakonec tak americké společnosti mohou v mnoha odvětvích ztratit krok se zbytkem světa.

„V průměru (Trump svými tarify) Spojeným státům uškodí, protože se bude (americké hospodářství) vracet do devadesátých let i s tím, co vyráběli. (…) Lepší by bylo snažit se využívat globalizace. Ale poté se také více starat o chudší lidi v Americe, třeba pomocí přerozdělování daní,“ dodává Matějka.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak zásadní je obchodní vztah Spojených států a Číny pro světovou ekonomiku nebo proč podle ekonoma Matějky není dobré se zaměřovat na krátkodobé výkyvy na světových trzích. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Český rozhlas Plus, ČT24, YouTube – WSJ News (@WSJNews), YT – Guardian News (@guardiannews), YT – Fox News (@FoxNews)

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované