Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Lidé v ukrajinském Kryvém Rihu se rozloučili s devatenácti obětmi pátečního ruského náletu. Devět rakví mělo bílou barvu, protože v nich ležely děti ve věku od tří do sedmnácti let.
I pohřeb ale v jednu chvíli přerušily sirény, varující před dalším ruským útokem. „Nepotřebujeme soucit, potřebujeme hněv světa. (…) Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme,“ uvedl na sociální síti Telegram starosta města Oleksandr Vilkul.

Bez komentáře: Záběry z restaurace, kterou zasáhl ruský útok, dokazují, že na místě nebyli ukrajinští vojáci, jak tvrdila Moskva.Video: france24.com
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v souvislosti s útokem zopakoval žádost o systémy protivzdušné obrany Patriot a střely do nich. Ty jsou nejúčinnější zbraní proti ruským balistickým střelám, jako jsou Iskander, která mířila i na Kryvyj Rih, nebo Ch-22. A vždy, když Ukrajincům zásoby docházejí, jsou ruské údery nejničivější.
Opakuje se situace z loňského jara, kdy byla ukrajinská města v podobné situaci. Například v Černihivu na severu země zemřelo osmnáct lidí, protože tři ruské Iskandery nebylo čím sestřelit. Rusům se ve stejné době podařilo zničit velkou Tripylskou tepelnou elektrárnu u Kyjeva tak, že její provoz nelze obnovit. Je na odpis a už nikdy elektřinu vyrábět nebude.
Trump nechá prověřit, co je k dispozici
Americký prezident Donald Trump v pondělí telefonoval se Zelenským, hovor trval podle Bílého domu zhruba hodinu. Zdálo se, že únorová roztržka obou mužů před novináři ve Washingtonu je alespoň v tuto chvíli zapomenuta.
Zelenskyj žádal Trumpa o systémy protivzdušné obrany a americký prezident odpověděl, že „dá pokyn zjistit, co je kde k dispozici“.
„Nejsem šťastný z toho, co se děje. Bombardují jako šílenci,“ komentoval později Trump ruské nálety před novináři po schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Systém Patriot je velmi drahý, cena jediné střely může být i pět milionu dolarů (přes 115 milionů korun). Ukrajina od konce roku 2022 získala systémů několik, přesné číslo z bezpečnostních důvodů nezveřejnila. Mobilní Patrioty přesouvá armáda z místa na místo v noci, což je jedním z důvodů, proč platí po celé zemi noční zákaz vycházení.

Systém protivzdušné obrany Patriot.
Systém protivzdušné obrany Patriot dokáže ve vzduchu zničit rakety krátkého doletu, balistické rakety i letadla a prokázal svoji účinnost i proti ruským hypersonickým střelám Kinžal.
Patrioty se poprvé objevily ve válce v roce 1991, když irácká armáda v odvetě za útok mezinárodní koalice na Irák ostřelovala Izrael a Saúdskou Arábii raketami Scud. Tehdy ale ještě měly problémy, například kvůli chybě softwaru systém nezachytil raketu a na základně v saúdskoarabském Zahránu zemřelo osmadvacet amerických vojáků.
Ukrajinci dostali také německé systémy Iris-T s dostřelem čtyřicet kilometrů (systém Patriot má v různých verzích dostřel sedmdesát až 160 kilometrů).
Disponují rovněž starými, ještě sovětskými systémy Strela 10 nebo Buk, který získal smutnou proslulost při sestřelení dopravního letadla společnosti Malaysia Airlines nad Donbasem v roce 2014. Střely do těchto systémů už ale docházejí.
Svědectví z místa masakru:
Jediná munice, ve které jsou Ukrajinci schopni se Rusům kvantitativně vyrovnat, jsou drony. Ty používají k úderům na ruské sklady paliv, letiště, zbrojovky a kasárna. Rusko má problémy těmto útokům čelit.
„Masivní výroba různých typů dronů nám pomáhá dohánět deficit, který máme ve vzdušných silách a v dělostřelecké munici oproti Rusům. Pomáhá to snížit ruskou převahu ve vzduchu. Vyrábíme a nasazujeme do boje drony od malých sledovacích až po ty, které jsou schopné svrhnout těžké bomby. Drony mohou prakticky plnit funkci malé letadlové lodi, která nese další drony. A mezi námi a Rusy je neustálý souboj o to, kdo s drony víc dokáže, kdo sestrojí technologicky lepší a účinnější kusy,“ řekl nedávno autorovi tohoto textu ukrajinský vojenský pilot Oleksij Melnyk.