Hlavní obsah

Bitva o dětský certifikát: Hájení pedofilů, nebo boj za právní principy?

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Jedním z aktérů sporu o podobu tzv. dětského certifikátu je předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Článek

Zákaz práce s dětmi pro pachatele násilných trestných činů si razí cestu vpřed. Měl by se stát součástí reformy trestního práva, o jeho konkrétní podobu se ale rozhořel politický spor. Jeho podstatu vysvětlujeme v 5:59 s reportérem Seznam Zpráv.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Proč se kolem takzvaného dětského certifikátu strhla rozepře převážně v řadách vládní ODS.
  • Čím obhajují „doživotní“ zákaz práce s dětmi pro trestané násilníky autoři návrhu - a čím argumentují odpůrci.
  • Jak by měl dětský certifikát v praxi fungovat, včetně své zpětné účinnosti.

Jeho zrod provází na jednu stranu jen málokdy vídaná spolupráce mezi vládními a opozičními poslanci. Na druhou stranu ale rovněž vyvolal pozoruhodné štěpení. Řeč je o návrhu na zavedení takzvaného dětského certifikátu, který by měl do budoucna zajistit, aby lidé odsouzení za vybrané násilné trestné činy znovu nemohli pracovat s dětmi, například jako učitelé nebo vychovatelé.

Kolem podoby legislativní novinky, která by se měla stát součástí projednávané reformy trestního zákoníku, se totiž strhla i politická přetahovaná.

„Stala se z toho taková divná bramboračka,“ popisuje dění kolem dětského certifikátu reportér politického týmu Seznam Zpráv Jaroslav Hroch, který zmíněnou diskuzi a související spory sleduje a popisuje na stránkách SZ. V rozhovoru pro podcast 5:59 teď poukazuje především na pnutí, které vzniklo v rámci Občanské demokratické strany.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Reportér politického týmu Seznam Zpráv Jaroslav Hroch.

O co jde? Jádrem sporu o podobu dětského certifikátu je otázka, na jak dlouho by jména odsouzených násilníků měla skončit v příslušné databázi. Právě výpisem z této obdoby Rejstříku trestů by zájemci třeba o práci učitele měli prokazovat svou bezúhonnost. Informace z evidence by ale během přijímání nových lidí mohla zajímat i pořadatele táborů, kroužků a dalších volnočasových aktivit.

V průběhu letošního roku získal až nebývale širokou podporu napříč stranami návrh, který v případě odsouzení za vybrané trestné činy činy se sazbou přesahující pět let vězení počítá se zápisem do databáze na 100 let–⁠⁠⁠⁠ tedy v praxi na doživotí. Pod takovou verzi se podepsalo 11 poslanců z řad vládních STAN, KDU-ČSL a TOP 09, ale i opozičních ANO, SPD a Pirátů.

Pro Deník N návrhu vyjádřil podporu i ministr spravedlnosti a občanský demokrat Pavel Blažek, který předpokládá, že se k této podobě, navržené skupinou v čele s Barborou Urbanovou (STAN), přikloní většina poslanců a že „tohle určitě nebude brzdou schválení“ celé novely trestního práva.

Jak by fungoval dětský certifikát?

Podle skupiny poslankyň a poslanců by pachatel úmyslného trestného činu neměl čistý dětský certifikát po dobu buď 20 let, nebo do 100 let věku. A to podle trestní sazby daného činu.

Například těžké ublížení na zdraví má základní sazbu tři až deset let. V tomto případě je tedy zápis do 100 let věku pachatele.

Sexuální nátlak v základní sazbě (tedy nikoliv na dítěti) umožňuje trest šest měsíců až čtyři roky. V tomto případě tedy platí 20letý záznam v evidenci.

Z řad ODS ale zároveň otevřeně znějí kritické hlasy. Trojice členů dolní komory v čele s šéfem poslaneckého klubu ODS Markem Bendou představila alternativní návrh, který počítá s maximálně třicetiletým zákazem. A také odlišným principem, kdy by se délka „zápisu“ neřídila maximální sazbou trestného činu, ale skutečným počtem let za mřížemi, které pachateli uloží soud.

Podle reportéra Hrocha upozorňují Benda a jeho straničtí kolegové Karel Haas a Pavel Staněk především na údajnou „plošnost“ a přílišnou přísnost zákazu v délce sto let, který prý člověka „paušálně“ vyřadí ze společnosti. A vadí jim také například fakt, že by se „stopka“ měla týkat i pachatelů trestných činů, které nejsou výlučně spojené s dětmi –⁠⁠⁠⁠ například těžkého ublížení na zdraví. Benda dokonce konkurenční návrh v rozhovoru pro Seznam Zprávy označil za „čistě populistický výkřik“.

Ostrá kritika ale vybudila i mnohé reakce. Novinář Seznam Zpráv upozorňuje na to, že se vůči Bendovi vymezila například i občanská demokratka a ministryně obrany Jana Černochová, která stanici CNN Prima NEWS řekla, že bude hlasovat proti jeho návrhu. Poslankyně z téže strany Renáta Zajíčková pak pro Seznam Zprávy uvedla, že hodlá vypracovat kompromisní pozměňovací návrh, který by měl především z vybraných trestných činů ubrat těžké ublížení na zdraví.

Na jaké trestné činy by se vztahoval?

  • § 143 Vražda
  • § 145 Těžké ublížení na zdraví
  • § 146 Ublížení na zdraví, odst. 2 písm. b) trestního zákoníku
  • § 185 Znásilnění
  • § 185a Sexuální útok
  • § 186 Sexuální nátlak
  • § 187 Pohlavní zneužití
  • § 193 Zneužití dítěte k výrobě pornografie
  • § 198 Týrání svěřené osoby, odst. 2 nebo 3
  • § 199 Týrání osoby žijící ve společném obydlí, odst. 2 nebo 3
  • § 168 Obchodování s lidmi, odst. 1 písm. a) nebo odst. 2 písm. a)

Ne úplně čitelný je pak postoj poslankyně a místopředsedkyně ODS Evy Decroix. Reportér Hroch upozorňuje, že i ona byla podle poslance Haase nejdříve podepsaná pod jejich „zmírňujícím“ návrhem dětského certifikátu, teď už ho však dokument nenese. Na druhou stranu ale Decroix v komentáři pro server Forum 24 varovala před ostrakizací lidí se zápisem v rejstříku. A to s argumentem, že zaměstnavatelé nebudou mít možnost zjistit, kvůli jakému konkrétnímu trestnému činu se člověk do databáze dostal.

„Je to relevantní výtka? Nevím. Na druhou stranu certifikát byl vyjednáván řadu let a tohle všechno padalo na výborech (a podvýborech v Poslanecké sněmovně). (…) Pokud to je reálná obava, mohlo to být nějakým způsobem zapracováno do toho současného návrhu,“ říká Hroch s tím, že stejně tak je „na posouzení každého“ i úvaha, jestli je doživotní zákaz práce s dětmi příliš přísný –⁠⁠⁠⁠ jak tvrdí poslanec Benda a někteří další –⁠⁠⁠⁠, nebo není.

Benda: Jde o princip

Při kritice předloženého návrhu a obhajobě vlastní předlohy Marek Benda opakovaně mluvil o nepřijatelnosti „doživotního cejchování“ soudně trestaných lidí. Každý totiž podle něj má právo na nápravu a očištění. „Takhle trestní právo v ČR funguje - jsem odsouzen, odsedím si trest, potom jsem ještě nějakou dobu veden (v trestním rejstříku) a mohu být potrestán, ale pak už se na mě hledí, jako bych byl bezúhonný,“ vysvětloval například v rozhovoru pro Český rozhlas.

Svůj postoj - jak ve zmiňovaném rozhovoru také zdůraznil - považuje za principiální, i když za to zejména na sociálních sítích sklidil bouři kritiky i různá osočení coby údajný „bojovník za práva pedofilů“. Že by chtěl chránit pedofily, přitom Benda jasně odmítl, mj. v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Nahradí opozice hlasy ODS?

Ze záměru dětského certifikátu –⁠⁠⁠⁠ po němž podle Hrocha ve společnosti evidentně existuje poptávka a u něhož byli politici napříč spektrem schopní v jistou chvíli dojít ke shodě –⁠⁠⁠⁠ se tak z novinářova pohledu ve výsledku stala pro voliče ODS už zmíněná „bramboračka“. „A ostatní asi jen kroutí hlavou, co se to vlastně stalo,“ míní politický reportér.

Otázkou teď bude další osud dětského certifikátu. Jisté je zatím to, že na startu dubna ústavně-právní výbor Sněmovny posvětil přísnější variantu.

A podle novináře Seznam Zpráv se nezdá, že by dětský certifikát měl kvůli sporu o jeho podobu nakonec spadnout ze stolu. Nezpůsobí to nejspíš ani scénář, ve kterém proti novince bude hlasovat část poslanců ODS. Hlasy nutné ke schválení totiž podle všeho dodají opoziční hnutí ANO a SPD. „Dětský certifikát by s největší pravděpodobností měl projít,“ odhaduje Jaroslav Hroch.

V podcastu 5:59 se také dozvíte o konkrétní podobě návrhů na zavedení dětského certifikátu. A také o argumentech i kritických výhradách jejich autorů. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek

Sound design: Ursula Sereghy

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Seznam Zprávy, TV Nova, Český rozhlas Radiožurnál, Facebook - Eva Decroix (@decroix.cz)

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované