Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Typický český byt má tři místnosti a rozlohu kolem sedmdesáti metrů. Pro čím dál víc lidí je ale takový standard při dnešních cenách nedostupný luxus. Krize bydlení tak vytváří prostor pro růst českých firem, které vyrábějí anebo zprostředkovávají bydlení v tzv. tiny houses neboli minidomcích.
„Už 28 metrů může být na trvalé bydlení pro jednoho člověka, možná i pro pár, fajn. Má to hodně úložných prostor. Je tam plnohodnotná kuchyň, sociální zařízení. Máte tam patro s přistýlkou pro návštěvy,“ popisuje vybavení většinou dřevěných, nízkoenergetických domků Romana Voříšková, která ještě s Jitkou Plevovou spoluzaložila startup Kodu.
Jak takový tiny house vypadá, můžete vidět nahoře v rozhovoru. Cílovou skupinou pro mrňavé domky jsou singles, lidé startující kariéru i senioři. „Starší lidé, kteří třeba už postavili jeden velký dům, uvědomují si, že jim stačí jeden až dva pokoje a hlavně ta zahrada, příroda. To je pro nás zajímavá cílová skupina,“ říká Voříšková v rozhovoru pro SZ Byznys.
Život na pár metrech čtverečních není řešením pro všechny a napořád, míní spolumajitelka Kodu, ale některým skupinám by minidomky mohly obtížnou situaci s bydlením aspoň na čas pomoct vyřešit.
Cena začíná na 700 tisících
Hlavní výhodou minidomů je totiž nízká cena. U zhruba stovky výrobců tiny housů a mobilheimů, kteří v Česku působí a mezi které patří například Tymi v Tiny, Blokki či Český Tiny house, se může konečná cena velmi lišit podle toho, zda se jedná o zateplený celoročně obyvatelný domek nebo spíše letní chatku, usazenou někde v zahrádkářské kolonii.
„Pokud chcete plnohodnotnou, celoročně obyvatelnou variantu, tak bych se nedívala na nic, co stojí méně než 700–800 tisíc. Za milion a půl můžete mít výborný tiny house, který vám vydrží,“ říká Romana Voříšková.
Tiny houses ale lidé pořizují i jako levnější náhradu chalupy. „Zvažují, kolik na to mají peněz, jak často se o víkendech chtějí jezdit rekreovat na venkov nebo taky zvažují, jestli si opravdu troufnou rekonstruovat starou chalupu, kde třikrát překročí rozpočet a možná se u toho rozvedou,“ vypočítává Voříšková.
Povolení je třeba, ale snazší
Legislativa kolem povolování takovýchto staveb je podle Voříškové nepřehledná. Od loňského července se ale tiny house, ať už slouží k rekreaci, bydlení nebo podnikání, neobejde bez stavebního povolení. „Potřebujete povolení, potřebujete projít tím kolečkem a to je právě to, na co se zaměřujeme my v Kodu, aby to nebyla taková bolest,“ líčí hlavní misi svého podnikání Voříšková.
Najít pro minidomek vhodné místo může být taky oříšek. „Nemůžete stavět na louce, nemůžete stavět na poli, musíte mít stavební pozemek na zastavitelném území. Stavebních pozemků je samozřejmě omezené množství, zejména za rozumnou cenu. Pro tiny house si nechcete kupovat pozemek za pět deset milionů,“ říká podnikatelka.
Snazší variantou je postavit domek na pozemku, kde už jiná stavba stojí. V rámci novely stavebního zákona, která platí od loňského července, se objevila staronová kategorie bydlení, u níž je ale povolování snazší. Výminky či výměnky, nejčastěji ovšem známé jako „vejminky“.
Návrat vejminku
„Nově je teď v zákoně institut tzv. výměnku, vrátil se tam asi po 70 letech. Je to příležitost, jak právě na takovém stavebním pozemku postavit další stavbu, kterou můžete využívat právě k bydlení nebo k rekreaci a kterou povolujete jednodušší cestou. Je to možnost pro mladé nebo pro babičku, pro dědečka,“ uvedla zakladatelka Kodu.
Novela stanovuje jasná pravidla, která musí majitelé při stavbě výměnku dodržet. Výměnek nesmí přesáhnout rozlohu 80 metrů čtverečních a výšku pět metrů. Smí mít jedno nadzemní podlaží a nesmí mít sklep. Lze ho postavit pouze na pozemku rodinného domu.
Po roce a čtvrt fungování má Kodu desítky zákazníků a poptávek, nicméně realizací zatím jen jednotky. Už v příštím roce chce ale do oběhu poslat stovky tiny housů a v dalších letech tisíce. Pomoct tomu má investice od známé české byznysmenky Simony Kijonkové. Ta po prodeji Zásilkovny dala část peněz - konkrétní částku nechce ani jedna ze stran komentovat - právě i do projektu Kodu.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.