Článek
Donald Trump a rozhodnutí jeho administrativy například o clech v posledních desítkách hodin dál plní titulky světových médií. Ta americká od inaugurace nového prezidenta řeší mimo jiné jeho kroky vůči americké legislativě a změny, které mohou vést k bujení korupčního prostředí i v nejvyšších patrech politiky. Situaci rozebíráme se Scottem Greytakem z americké Transparency International.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Že je zásadní rozdíl mezi tím, jak k potírání korupce přistupovala první administrativa Donalda Trumpa a nyní ta druhá.
- Proč část chaosu, ve kterém se nyní Spojené státy ocitají, vytváří působení podnikatele Elona Muska.
- A že si americká společnost začíná více všímat vlivu miliardářů včetně Muska, kteří těží z přístupu k moci.
Od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu ještě neuplynuly ani tři měsíce a Spojené státy přinejmenším v některých otázkách zásadně změnily svůj přístup. Nový šéf Bílého domu a jeho administrativa například rozpoutali celní válku prakticky s celým zbytkem světa nebo svým přístupem znejistili Ukrajinu v boji s Ruskem. Země zároveň pod jejich vedením opustila řadu organizací a úmluv a stala se méně vstřícnou vůči menšinám. Změnil se ale i přístup Spojených států k potírání úplatkářství.
„Jedním slovem nastal chaos,“ shrnuje posledních více než 70 dní ředitel advokačních aktivit Transparency International ve Spojených státech Scott Greytak. „Další slovo, které by se na to hodilo, je rozporuplnost. A pokud bych si mohl vybrat ještě třetí slovo, pravděpodobně by to bylo zklamání,“ pokračuje.
Přestože během prvního prezidentského období Donald Trump zavedl důležitá protikorupční opatření, teď se dle Greytaka vydal opačným směrem. Administrativa nového prezidenta řekla, že například nebude uplatňovat Zákon o korporátní transparentnosti, jenž měl zamezit využívání takzvaných skořápkových firem. Stejně tak zmrazila vymáhání legislativy, která zakazovala Američanům uplácet cizí vlády s cílem získat veřejné zakázky.

Ředitel advokačních aktivit Transparency International ve Spojených státech Scott Greytak.
„Spojené státy byly první zemí na světě, která takovou legislativu přijala, a od té doby už ji replikovaly mnohé další země. (…) Zmrazit vymáhání našeho hlavního protikorupčního zákona bylo neuvěřitelně chybným rozhodnutím,“ říká v podcastu 5:59 právník. To ale není zdaleka všechno. Stejně tak dle experta třeba na ministerstvu spravedlnosti skončilo několik protikorupčních projektů a poprvé za více než dvě dekády současná americká administrativa nepřijala žádný etický kodex pro své zaměstnance. To všechno prý „oslabuje protikorupční bezpečnostní pojistky“ v zemi.
„Máme tu co do činění se závažným podrýváním a rozkladem protikorupčních garancí, které jsme ve Spojených státech měli, ať už těch časem prověřených nebo těch, které byly přijaty v poslední době,“ shrnuje Greytak.
Pro mě osobně bylo posledních 70 dní asi to nejnáročnější, co jsem v protikorupční práci zažil. Pohybuji se v tomhle prostředí už nějakých 12 let a tohle je zatím ta nejnáročnější, nejturbulentnější a taky na zklamání nejbohatší doba, jakou pamatuji.
Faktor Musk
Zásadní roli v řadě zmíněných kroků pak hraje podnikatel a miliardář Elon Musk, který se stal také šéfem Úřadu pro efektivitu vlády známého také pod anglickou zkratkou DOGE. Ten sice po nástupu nové hlavy státu před novináři v Bílém domě tvrdil, že bude „maximálně transparentní“, ale dle protikorupčního právníka svůj slib nedodržel.
„Dodnes nevíme, jaké projekty byly zachovány a jaké byly omezeny,“ uvádí Greytak. Nejasné je prý třeba to, jestli Spojené státy stále financují výcvik mexických policistů pro boj s drogovými kartely nebo zda země i nadále podporuje demokratické úsilí v zemích, jako jsou Gruzie nebo Ukrajina.
„Máme pár kusých informací, které se podařilo spojit do nějakého celku jen díky novinářům a tlaku občanské společnosti. Doteď nemáme žádné jasné vyúčtování toho, kolik peněz DOGE ušetřil a jak rozsáhlé škrty udělal,“ popisuje právník.
Teď to ale vypadá, že stejně rychle jako se Musk dostal do Trumpovy administrativy z ní zase odejde. Ukázalo se, že miliardář a majitel firem jako Tesla nebo SpaceX má úvazek jen jako dočasný vládní zaměstnanec a měl by tak úřad opustit po 130 dnech, tedy začátkem května. Vyplynulo to z vyjádření amerického prezidenta, který prý očekává, že se Musk bude chtít vrátit k řízení svých firem.
Co víme o očekávaném odchodu Elona Muska
„Lidé jako Musk jsou ve funkcích čistě z libovůle prezidenta Trumpa, a přesto mají obrovský vliv. Tohle je úplně nová éra, nová kapitola a lidé se v ní podle mě ještě pořád snaží zorientovat, vyrovnat se s tím, že tu máme jednoho člověka s takovým vlivem na celou federální vládu,“ podotýká Greytak.
„Existují cesty, jak hnát vládu k odpovědnosti“
Role Elona Muska a jeho vlivu na současnou Trumpovu administrativu a její rozhodování si dle právníka nevšímá jen odborná veřejnost, ale i běžní Američané. V rozdělené zemi sice nevládne jednotný názor na jeho osobu, ale ve společnosti prý sílí vědomí, že někteří z těch nejbohatších lidí v zemi - tedy nejen Musk - získávají výhody z toho, že se dostali k moci.
„Podle mě skutečně rezonuje, že výdaje na zahraniční pomoc, které míří k těm nejchudším a nejzranitelnějším lidem na planetě, tu škrtá nejbohatší muž na světě,“ domnívá se expert.
Veřejnost si to dokáže pospojovat - že když tu jsou lidé, kteří kolem sebe mají tak obrovské finanční sítě a stojí v čele takových soukromých společností jako Tesla, SpaceX a dalších, tak že díky své blízkosti k moci a nejvyšším politikům získávají výhody.
Právě tento přístup přitom jde přímo proti tomu, co Trump sliboval a co sám reprezentuje. Jeho voliči chtěli prezidenta a administrativu, která bude zastupovat jejich názory a kterou mohou považovat za odraz sebe samých. Trump se ale obklopil miliardáři, kteří mohou využívat moc k vlastním zájmům. „Vytváří to propast mezi průměrným voličem a lidmi, kteří zemi řídí,“ říká Greytak.
Nicméně lidé dle něj pořád mají možnosti se bránit. Je na novinářích, médiích, ale i aktivních jedincích, aby zaznamenávali, co se děje, a poukazovali třeba na střet zájmů některých osob. A to přesto, že mocenské pozice v podobě prezidentského úřadu, Kongresu, ale i Nejvyššího soudu drží v rukou Trumpovi příznivci. „Vždy existují cesty a způsoby, kterými se můžete snažit hnát vládu k zodpovědnosti,“ říká protikorupční právník.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak Donald Trump a jeho administrativa ospravedlňují své kroky v otázce protikorupční politiky nebo jaké další osoby z Trumpova okolí kromě Elona Muska jsou dle právníka ve střetu zájmů. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: youtubové kanály @ForbesBreakingNews, @jsonline, @markets a @60MinutesAU
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.