Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
SPD Tomia Okamury po oznámení, že se do voleb spojuje s dalšími stranami, vzrostly preference. Ukázal to nejnovější model agentury Ipsos za březen, který se voličů jako první dotazoval na společnou kandidátku SPD, Trikolory, Svobodných a PRO.
Rozšířená kandidátka SPD s marketingovou přezdívkou Jo! by v tomto šetření získala téměř 10 procent voličů. V únoru, kdy se výzkumníci ptali ještě na samostatnou SPD, to bylo 7,5 procent.
Okamura se tak díky spojenectví dotáhl na svůj volební výsledek z minulých voleb. V roce 2021 SPD volilo 9,5 procenta voličů.
Podle Ipsosu se SPD zvýšil také volební potenciál – tedy počet voličů, kteří v tuto chvíli o volbě uskupení alespoň uvažují.
„SPD s podporou Svobodných, PRO a Trikolory má potenciál 25,7 procent,“ uvádí se ve zprávě Ipsosu. Měsíc před tím to bylo 22,3 procent.
Okamura oznámil „spojování vlasteneckých sil“ před necelými dvěma týdny. Součástí je kromě parlamentní SPD také Trikolora a PRO Jindřicha Rajchla, s nimiž strana kandidovala již v minulosti. Přibyli navíc Svobodní.
Důvodem spojení je obava hnutí z toho, že se bude opakovat scénář z minulých voleb, kdy propadl milion hlasů. Pod čarou tehdy zůstali například právě Svobodní s Trikolorou.
Nejde ovšem o klasickou čtyřkoalici – taková by musela získat minimálně 11 procent hlasů. Tím, že se ostatní strany pouze přidají na kandidátku pod hlavičkou SPD, jim bude stačit klasických pět procent.
Kromě výsledků SPD nezaznamenal nový průzkum Ipsosu výraznější pohyb voličů. Hnutí ANO mírně pokleslo z 36,4 procent na 35,8. Například agentura STEM zaznamenala větší pokles Babišova hnutí – preference podle této agentury klesly během 14 dnů o tři procentní body z 35,6 procent na 32,7.
Prakticky na svém zůstávají obě vládní uskupení – STAN a koalice Spolu. Ipsos potvrdil, že tři menší strany – Piráti, Motoristé a Stačilo! – se stále pohybují na pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do Sněmovny.
Předpokládaná volební účast by v březnu byla 63 procent. Značná část lidí ale ještě nemá jasno v tom, komu konkrétně dá hlas. „Čtyřiačtyřicet procent těch, kteří plánují účast ve volbách, ještě nemá svou volbu definitivně určenou,“ uvádí ve zprávě společnost Ipsos.