Hlavní obsah

Vláda „utajením“ nahrála opozici na smeč, hodnotí experti dění ve Sněmovně

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Kdo vyšel z klání ve Sněmovně vítězně? Opozice, hodnotí analytici.

Koalice ve středu odhlasovala tajné jednání Sněmovny k bezpečnosti Česka. Opozice odešla. Kdo vyhrál? „Zaboduje opozice. Vláda se střelila do vlastní nohy,“ říká například politolog Josef Mlejnek.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejprve základní kontext. Premiér Petr Fiala (ODS) svolal schůzku k obranyschopnosti Česka mezi šéfy parlamentních stran. Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) přijít odmítli. Po vzájemné výměně několika útočných dopisů mezi premiérem a lídrem opozice Babišem, došlo na středeční mimořádnou schůzi Sněmovny. Svolalo ji hnutí ANO, ale nakonec ani v tomto případě na jednání nakonec nebylo. Koalice odhlasovala, že bude neveřejné, aby náčelník Generálního štábu armády Karel Řehka mohl sdělovat tajné informace.

Rozlícený Babiš poté na tiskové konferenci přenášené živě médii opakoval, že je „v šoku“ a jeho místopředsedkyně Alena Schillerová zase tvrdila, že je to snaha „umlčet opozici“.

Naopak premiér znovu zkritizoval hnutí ANO a SPD, že se o bezpečnost Česka nezajímají. „Jejich bojkot ukazuje, že jim nešlo o seriózní diskuzi o bezpečnosti, ale o divadlo pro voliče.“

Bezpečnost se zkrátka stává předvolební konstantou, jak upozorňuje politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Opozice si tam šla nabrat předvolební materiál. Rozjíždí se volební kampaň, žádnou věcnou debatu tam čekat nemůžeme. Ale na druhou stranu je situace skutečně vážná. Není možné se jí vyhýbat. Čili vláda do zápasu jít musí, nesmí se bát veřejně obhajovat své postoje. Tím, že to zatajnili a opozice odešla, tak tím vláda opozici nahrála na smeč,“ hodnotí Mlejnek.

Z politického hlediska tento krok z úvodu jednání označuje za „fatální chybu vlády“. „Jasně, že to je demagogie. Politika je demagogie. Ale když vládní politik řekne, že do toho nemohou jít, protože bude kravál v Parlamentu, tak lze namítnout, že mají jít z politiky pryč, když se bojí čelního střetu,“ dodává Mlejnek.

Za vítězství opozice označuje středeční dění i ředitel analytického ústavu STEM Martin Buchtík. Je ale mírnější v hodnocení vlády. I Fialův kabinet podle něj u svých voličů zabodoval. „Ale kdybych to vzal do analytického důsledku, tak tím, že skupina současné opozice a mimoparlamentních stran je větší, tak tím pádem z toho nakonec vyšla vítězně opozice,“ řekl.

Téma: bezpečnost

Pro koalici Spolu je právě bezpečnost a zahraniční politika tématem, na kterém se snaží získat nové voliče. Po billboardech hnutí ANO, které Petra Fialu osočují z toho, že je „nejhorším premiérem na světě“, spustilo Spolu web s názvem Nejhorší premiér, kde naopak o Andreji Babišovi tvrdí, že „kašle na naši bezpečnost“.

„Vládní strany přesvědčí své přesvědčené. A těch moc není. Nemyslím si, že se najde člověk, který nevěděl komu dát hlas a po tomto začne volit koalici Spolu,“ je k vládní taktice skeptický politolog Mlejnek.

Dění ve Sněmovně tak podle oslovených analytiků spíše upevní už rozhodnuté. „Vládní i opoziční tábor v začínající kampani sází na konfrontaci, na útočnou, negativní kampaň, na emoce. Oběma táborům se tato spirála podařila dokonale roztočit. Voliči z toho možná budou mít těžkou hlavu, ale všichni politici si před svými pevnými voličskými jádry odehráli, co chtěli,“ míní politický analytik Lukáš Jelínek.

Jenže někteří experti upozorňují, že sázka na bezpečnostní téma může být pro koalici Spolu ožehavá. Není totiž vůbec zřejmé, kam dospěje.

„Může se stát, že zavládne na Ukrajině příměří a bezpečnostní témata nebudou volbami hýbat. Může se stát, že válka bude ostřejší, takže se budeme cítit ohroženější. Taky mohou probíhat nekonečná, diplomatická jednání, která lidi otráví a lidé začnou být slepí k tomu, co se děje. Hodně těžko se to predikuje,“ vysvětluje analytik Jelínek.

Červené čepice

V posledních měsících do tuzemského volebního klání razantně vstupuje ještě jeden faktor: Donald Trump. Americký prezident a jeho diskutabilní kroky v bezpečnostních otázkách jsou komplikací jak pro vládu, tak pro opozici.

Vláda se svým sloganem „patříme na Západ“ může narážet v okamžiku, kdy Trump ustupuje Rusku a je vnímán spíše jako spojenec Vladimira Putina než Evropy. V tu chvíli se ale velmi těžko vykresluje souboj mezi západní demokracií a východním diktátorstvím, kam koalice Spolu řadí i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Na druhou stranu se pak ANO snaží částečně odklonit od předchozího obdivu –⁠⁠⁠ až do jisté míry fascinace republikánským prezidentem.

„Trumpovské čepice moc nevytahují. Mluví o clech proti Evropě a jestli bude hospodářská krize, celní válka s Trumpem, tak ty čepice musí schovat do šatníku opravdu hluboko,“ komentuje situaci Josef Mlejnek.

Citovaní experti se schodnou i v tom, že situace je obecně dost nepřehledná a předvídat, jak současné dění ovlivní preference, příliš nelze. „Voliči to vnímají vzdáleně a symbolicky. Je to pro ně nepřehledné. Další zmařená schůze. Jediné, co to vyvolá, je posílení antipatií vůči druhé straně,“ uzavírá Martin Buchtík.

Doporučované