Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovensko hlásí už čtyři potvrzená ohniska slintavky a kulhavky, velmi nebezpečné nemoci skotu, po jejímž vypuknutí následuje úplné vybití nakažených chovů.
Slovenská vláda slibuje pomoc farmářům od státu i z fondů Evropské unie. Tamní ministerstvo zemědělství zatím odhaduje škody ve výši okolo 10 milionů eur, tedy okolo 250 milionů korun, napsal deník SME.sk.
První tři případy nákazy slintavkou a kulhavkou Slovensko zjistilo minulý týden v chovech skotu v jihoslovenských vesnicích Medveďov, Ňárad a Baka; všechny leží blízko prvního ohniska v Maďarsku, kde byla nákaza zjištěna asi před třemi týdny. V úterý pak Bratislava potvrdila další výskyt onemocnění, a to na farmě ve vesnici Lúč na Ostrově, která se nachází nedaleko dříve potvrzených slovenských ohnisek.
Za částí postižených farem stojí firmy nejbohatších Slováků. Jedním z nich je Patrik Tkáč, spoluzakladatel finanční skupiny J&T, který spoluvlastní dvě farmy v Medveďově a Ňáradě přes firmu Naše farmy. „Těžký den. Musíme utratit 1500 kraviček na jihu,“ napsal Tkáč už o víkendu na sociální síti.
Farma Ňárad chová 756 dojnic a ročně vyprodukuje téměř šest milionů mléka. Roční produkce masa z Medveďova je 185 tun ročně. Postižené farmy zatím dobytek očkují, aby zpomalily šíření viru. Usmrcování krav ještě nezačalo.
Nová mimořádná opatření Státní veterinární správy Slovenské republiky zakazují přemisťovat zvířata, která by mohla nemoc dostat, v rámci Slovenska i ze Slovenska do jiných států. Na Slovensko je možné dobytek přemisťovat na jatka.
Slintavka a kulhavka
- Slintavka a kulhavka (SLAK) je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob na světě. Vylučuje se slinami, močí, trusem, mlékem a přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem (např. v mírném klimatickém pásu až na vzdálenost 60 km nad pevninou, případně až 300 km nad mořskou hladinou), dále pak mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Nemocnost dosahuje 100 %, úmrtnost je u dospělých zvířat nízká (do 5 %).
- Toto onemocnění sudokopytníků je charakterizované horečkou, tvorbou puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, na mulci, nozdrách a spárcích. Onemocnění způsobuje virus slintavky a kulhavky patřící mezi RNA viry z čeledi Picornaviridae. Nejvnímavější k infekci je skot, prase a ovce. Člověk onemocní velice zřídka.
Kvůli nákazám se uzavřou všechny malé hraniční přechody mezi Slovenskem a Maďarskem, a to zejména kvůli tomu, že se nemoc nově objevila také na farmě vzdálené jen 15 kilometrů od bratislavských hraničních přechodů, jak informoval web Telex. Utraceno tam bude všech 2300 zvířat.
Nové zpřísněné opatření požaduje od chovatelů zasažených chovů, aby zvířata porazili do konce března. Na velkých hraničních přechodech budou umístěné dekontaminační brány a brody. Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok v této souvislosti uvedl, že stát aktuálně nakupuje další takovou techniku.
Slovenské úřady ubezpečily veřejnost, že slintavka a kulhavka pro lidi nepředstavují žádné nebezpečí a že konzumace pasterizovaného mléka a mléčných výrobků, stejně jako dostatečně tepelně upraveného masa je bezpečná.
„Je potřeba vyhýbat se konzumaci nepasterizovaného mléka, mléčných výrobků z nepasterizovaného mléka nebo tepelně nezpracovaného masa z infikovaných zvířat,“ uvedlo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Dále doporučuje nakupovat potraviny od prodejců, kteří podléhají pravidelné kontrole.
Preventivní opatření proti slintavce a kulhavce vyhlásilo v reakci na nové ohnisko v Maďarsku nedaleko rakouských a slovenských hranic i Rakousko. To na Slovensko vyslalo armádní jednotku 52 vojáků a 18 vozů včetně šesti speciálních, určenou pro pomoc při katastrofách. Ta bude od středy pomáhat s vykonáváním opatření proti šíření epidemie, jak oznámila rakouská ministryně obrany Klaudia Tannerová. Informovala o tom agentura TASR s odkazem na zprávu agentury APA.
Do Česka se slintavka a kulhavka zatím nerozšířily, v noci ze středy na čtvrtek dojde k omezení dopravy na česko-slovenských hranicích pro nákladní auta nad 3,5 tuny na čtyři hraniční přechody. Dotčené budou Lanžhot-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá - Bumbálka, Makov a Mosty u Jablunkova - Svrčinovec. Česko zapůjčilo Slovensku ze státních hmotných rezerv mobilní jatka a vyslalo dva hasičské týmy s dekontaminačními linkami.
Český svaz chovatelů masného skotu zároveň vyzval k plošné dezinfekci vozidel a osob, které přicházejí do styku s dobytkem. Řada farem už zavádí vlastní opatření, aby potenciálnímu přenosu nemoci zabránily - například dezinfekcí při vstupu do farem.
Toto opatření by mohlo být povinné při vstupu do farem v okresech Frýdek-Místek, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín a Břeclav, řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný. Rozhodne o tom ústřední nákazová komise, která zasedá ve čtvrtek ráno.
Z Maďarska nově není možné dovážet tepelně neopracované živočišné produkty na české území.