Hlavní obsah

Skupina APF žije z peněz investorů, její šéf je přes dva roky v insolvenci

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Skupina Verdant APF investuje do zemědělské půdy. (Ilustrační foto)

Skupinu Verdant APF, prodávající lidem tokeny za stovky milionů korun a s dluhy přes jednu miliardu, řídí manažer Karel Mičulka. Je přitom dva roky v osobní insolvenci a byl trestaný. Holding má nyní problémy se splácením závazků.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Šéf skupiny Verdant APF Karel Mičulka obvykle v médiích hovoří o tom, jak se vyplatí investovat do zemědělské půdy, ideálně prostřednictvím tokenů jeho holdingu. V rozhovoru pro SZ Byznys ale poprvé odpovídal také na otázky, proč je už dva roky v osobním bankrotu, za co byl trestaný a proč je v čele jeho holdingu neprůhledný svěřenský fond.

Verdant APF získává od investorů kapitál prostřednictvím tokenů, půjček a z menší části dluhopisů. Celkové závazky holdingu převyšují jednu miliardu korun. Skupina má nyní problémy s úhradou splatných dluhů. Jedna z klíčových firem holdingu tento týden dokonce přechodně čelila insolvenčnímu návrhu jednoho z věřitelů. Soud ale návrh zamítl.

Byla to samotný mediální zástupce APF, kdo na začátku února nabídl redakci SZ Byznys možnost rozhovoru s Karlem Mičulkou. Když si redaktor následně začal o skupině shánět informace, narazil na řadu skutečností vzbuzujících otázky.

Co je to token?

  • Tokeny představují digitální obdobu dluhopisů. Vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují. Držitelé tokenů nemají právo hlasovat na rozdíl od držitelů akcií na valné hromadě.
  • Tokeny však na rozdíl od klasických dluhopisů nepodléhají žádnému dohledu či regulaci. Jsou to proto vysoce rizikové investice. Již dříve před riziky takovýchto investic varovaly Česká národní banka, Ministerstvo financíNárodní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
  • V Česku tokeny propagovala hlavně společnost Xixoio. Chtěla vytvořit digitální platformu, kam by si firmy chodily pro kapitál získávaný právě prodejem tokenů. Případ však skončil vyšetřováním ze strany NCOZ obviněním představitelů Xixoia z podvodu. Ti však jakoukoliv vinu odmítají a tvrdí, že policie jen nepochopila obchodní model firmy.

Prvotním je, že ředitel holdingu Karel Mičulka není zapsaný ve statuárních orgánech žádné z firem v holdingu, a to navzdory své významné pozici ve skupině. Stejně tak není podepsaný pod žádným ze zveřejněných dokumentů holdingu. Za skupinu přitom na veřejnosti i vůči věřitelům a investorům vystupuje za Verdant APF právě on.

„Já jsem vymyslel celé know-how a jsem tváří celého projektu,“ řekl Karel Mičulka, který redakci SZ Byznys poskytl rozhovor prostřednictvím videokonference.

V orgánech všech firem z APF a pod smlouvami je podepsaná Mičulkova manželka Andrea Mičulková. Přitom za APF veřejně nikdy nevystupuje. Ve veřejném prostoru dosud vystupovala hlavně jako podnikatelka prodávající obrazy z přírodního mechu, nikoliv jako šéfka velké skupiny Verdant APF investující do půdy a vydělávající na kryptoměnovém byznysu.

Redakce SZ Byznys Mičulkovou telefonicky požádala o zodpovězení otázek ohledně její role ve skupině. Podnikatelka nejdříve rozhovor nevyloučila, při dalším telefonátu však už jen uvedla, aby redakce zaslala otázky e-mailem. Tuto formu zvolila po konzultaci s mediálními zástupci a právníky holdingu.

„Skupina Verdant APF je mým hlavním podnikatelským projektem, do jehož dlouhodobého rozvoje jsem vložila spoustu finančních prostředků i času. Manžel do skupiny v duchu naší dohody vložil své know-how. Podotýkám, že v té době jsme ještě nebyli manželé. Manžel se vzhledem ke svým znalostem a zkušenostem stal výkonným manažerem i tváří skupiny,“ uvedla v e-mailové odpovědi Mičulková.

Foto: Seznam Zprávy

Schéma skupiny Verdant APF

„Od založení naší skupiny spolurozhoduji a vím o všem důležitém. Na denní bázi totiž diskutujeme vše v rámci rodiny. Do denní činnosti skupiny naopak nezasahuji. To přísluší určeným manažerům, kteří se podílí na chodu skupiny a jsou zodpovědní za svá dílčí rozhodnutí,“ dodala Mičulková.

Otázky ohledně fungování skupiny Verdant APF vzbuzuje také fakt, že řídící postava skupiny, Karel Mičulka, je od roku 2022 jako fyzická osoba v insolvenci, a to v režimu oddlužení.

„Nemůžu být v orgánech, protože je se mnou vedeno insolvenční řízení,“ řekl Mičulka.

Bankrot dle Mičulky souvisí s jeho dřívějším podnikáním. Podle obchodního rejstříku působil Mičulka před APF v šesti jiných firmách. Čtyři z nich zkrachovaly, dvě skončily v likvidaci, některé z nich před svým koncem čelily i exekuci.

„Byl jsem mladý kluk, který přišel do Prahy a myslel si, že udělá díru do světa. Bohužel se mnou Praha naložila trochu jinak. Byl jsem dost naivní a nechal jsem se zatáhnout do věcí, které jsem nebyl schopen zvládnout,“ sdělil Karel Mičulka.

„V předminulém desetiletí jsem měl špatnou podnikatelskou zkušenost, dopadlo to velmi špatně. Skončil jsem v podstatě na ulici. Deset let jsem živořil. Hledal jsem cestu, jak z toho ven. To se mi podařilo, až když jsem dělal realitního makléře v M&M reality, kde jsem se dostal k nějakým penězům,“ dodal manažer APF.

Mičulka má navíc za sebou v souvislosti se svým dřívějším podnikáním pravomocné podmínečné odsouzení.

„Měl jsem podmínku. V rámci mého podnikání vznikly nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění,“ popsal důvody podmínečného trestu Mičulka. „I proto jsem nemohl mít živnostenský list. Měl jsem zákaz podnikání. Po skončení podmínky jsem si hned šel udělat živnostenský list a s právníky jsem začal řešit mou osobní insolvenci,“ dodal představitel skupiny Verdant APF.

Insolvenční návrh na sebe Mičulka dle svých slov podal až v roce 2022 kvůli tomu, že předtím měl problém vstoupit do režimu oddlužení. V součtu přihlásili věřitelé vůči Mičulkovi pohledávky za 8,5 milionu korun.

„Dlouhé roky nebyly právní ani finanční podmínky k tomu, abych to mohl přihlásit. Asi by nebyl problém tu hodnotu, která tam je, uhradit. Problém je v tom, že tam čekáme na dovolání věřitele. Když dovolání není vyřízené, tak vám insolvenci neukončí,“ podotkl Mičulka.

Svěřenský fond

Dalším faktem vzbuzujícím otázky ohledně fungování skupiny Verdant APF je skutečnost, že na vrcholu holdingové pyramidy je svěřenský fond APF Group Trust. Kdo fond založil a kdo jsou jeho beneficienti, není z veřejného registru svěřenských fondů zřejmé.

„Beneficienty svěřenského fondu jsou naše dospělé děti, z nichž některé i ve firmě pracují,“ řekl Karel Mičulka.

V současnosti má tento svěřenský fond dva správce, olomouckou advokátku Sylvu Chalupovou a Andreu Mičulkovou.

„S obchodním vedením společnosti Verdant APF nemám nic společného. Současně sděluji, že z funkce správce fondu budu odstupovat,“ uvedla na dotaz SZ Byznys správkyně svěřenského fondu Sylva Chalupová.

„Paní Chalupová se nerozhodla odstoupit z funkce sama z vlastní vůle. Byla oslovena „predátorskou skupinou“, která jí poskytla zavádějící informace o údajném stavu naší skupiny. Na základě této skutečnosti se z preventivních důvodů rozhodla odstoupit z funkce,“ doplnila druhá správkyně fondu Andrea Mičulková.

Obchodní model skupiny Verdant APF stojí na získávání peněz od investorů hlavně prostřednictvím tokenů a půjček. Holding uvádí, že ze zisku nakupuje zemědělskou půdu. Na konci roku 2024 měla účetní hodnota pozemků skupiny činit 665 milionů korun.

Související témata:
Verdant APF Group

Doporučované