Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Peking v posledních dekádách masivně investuje do námořních i jiných kapacit. A jeho námořnictvo opět upoutalo pozornost.
Server Naval News zveřejnil záběry nového plavidla pro speciální účely, jež se podle analytiků zdá být koncipováno pro obojživelný útok.
Peking má údajně v loděnici v Kuang-čou na jihu Číny pět takových lodí. Je možné, že mají mít civilní využití, ale jejich konstrukce je podle serveru mnohem větší než u podobných civilní plavidel, a proto činí tuto verzi nepravděpodobnou.
V té souvislosti se objevily zmínky o Tchaj-wanu, jemuž Čína dlouhodobě vyhrožuje vojenskou intervencí. A zveřejněné záběry podle Naval News ukazují, jak by mohla vypadat.
Loď disponuje nezvykle dlouhým silničním mostem sahajícím od přídě, což by mohlo Čínské lidové osvobozenecké armádě poskytnout jedinečný způsob, jak dostat velké množství techniky z plavidel přímo na pevninu.
Vojenští experti předpokládají, že pokud k invazi dojde, stane se tak do roku 2027. Ve stejnou dobu prezident Si Ťin-pching završí třetí funkční období v čele Komunistické strany Číny.
Tchaj-wan reaguje
Čína o sobě Tchaj-wanu dává vědět pravidelně. Například minulý týden ostrovní stát ve svém okolí zaznamenal 59 čínských vojenských letadel, devět lodí a dva balony, jak s odvoláním na tamní ministerstvo obrany napsala agentura AFP.
Vláda v Tchaj-peji se snaží na jakékoliv čínské provokace a aktivity reagovat. Kvůli manévrům nasadila letadla, námořní lodě a pobřežní protilodní protiraketovou obranu, poznamenala AP.
V Kaosiungském přístavu se nedávno objevilo plavidlo, které na první pohled vypadá jako ukrajinský námořní dron, nese název Endeavor Manta a je dílem společnosti CSBC, napsal server Business Insider.
Firma uvedla, že inspirací jí byly právě ukrajinské dronové úspěchy proti ruské Černomořské flotile.
Námořní dron by údajně měl mít schopnost střílet lehká torpéda nebo být přímo kamikadze dron a narážet do cílů, uvedla CSBC.

Námořní dron Endeavor Manta.Video: CSBC台灣國際造船股份有限公司, Youtube.com
Endeavor Manta je navržen tak, aby mohl být vypuštěn z jakéhokoliv přístavu nebo pláže na Tchaj-wanu. Maximální rychlost má být kolem 35 uzlů, tedy zhruba 65 kilometrů za hodinu.
Další jeho výhodou je, že může být přepraven na korbě nákladního automobilu. Plavidlo údajně jde všestranně využít, může sloužit jako kamikadze dron, rušička dronů, lovec min, průzkumné plavidlo, návnada, protivzdušná obrana krátkého dosahu nebo dokonce jako mateřská loď pro menší drony.
Vody Tchajwanského průlivu mohou být rozbouřené více než v Černém moři. Proto je Endeavor Manta vybaven trimaranovým trupem, poskytujícím vynikající stabilitu a schopnost operovat i v mělkých vodách. Dron v případě potřeby má i kabinu a ovládání řízení pro pilota.
Endeavor Manta se tak připojuje k rostoucímu tchajwanskému arzenálu námořních a leteckých dronů, jejichž cílem je zmařit čínskou obojživelnou invazi.
Mohlo by vás zajímat
Tchaj-wan staví ponorku vlastní výroby. Plavidlo na dieselelektrický pohon má přispět k odstrašení Číny od útoku na ostrov.