Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Závažných případů šikany nebo útoků žáků se v českých školách za poslední rok odehrálo několik. I policie upozorňuje, že se agresivita žáků zvyšuje. Pokud Česká školní inspekce zjistí, že závažně chybovala škola, může navrhnout odvolání ředitele. Zřizovatel, tedy vedení obce nebo kraje, se tím ale nyní řídit nemusí.
„Pokud zřizovatelé náš návrh na odvolání nerespektují, tak ne kvůli tomu, že by byl neoprávněný, ale často z jiných důvodů,“ popisuje dnešní fungování ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Podle něj často rozhoduje ne odborný pohled, ale třeba místní politika.
Změnu má přinést široká novela školského zákona. V ní se počítá s tím, že zřizovatel konkurz bude muset vyhlásit, pokud to inspektoři doporučí. Jednodušeji by tak mohlo dojít k nápravě podobných excesů.
Jenže pětice poslanců chce tento nápad při závěrečném čtení ve Sněmovně vzít zpět. Pod pozměňovacím návrhem jsou podepsáni Renáta Zajíčková (ODS), Jan Berki (STAN), Matěj Ondřej Havel (TOP 09), Zdeněk Kettner (SPD) a Nina Nováková (KDU-ČSL). Hlavním důvodem ale není to, že by s postupem navrženým Ministerstvem školství nesouhlasili.
„Důvodem je stanovisko Legislativní rady vlády. Naráží tady na sebe pravomoce státní správy a samosprávy. Pokud ředitele jmenuje samospráva, státní správa nemůže nařizovat, aby došlo ke konkurzu v průběhu funkčního období ředitele,“ vysvětluje poslankyně Zajíčková.
Původní návrh resortu školství ale podporují i některé obce.
„Jedině Česká školní inspekce může posoudit, jestli ředitel po odborné stránce odvádí dobrou práci. Stejně tak v případě stížností rodičů je může zhodnotit jen inspekce. Nikde není řečeno, že nemůže v konkurzním řízení ředitel svou pozici obhájit,“ podporuje posílení pravomocí inspektorů senátor a starosta Svitav David Šimek (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou školské komise Svazu měst a obcí.
Podle něj to může pomoct i starostům, kteří by se v případě závažného kroku ve fungování školy mohli opřít o nezávislé stanovisko inspekce.
Jaké jsou obavy?
Mezi jednotlivými aktéry ale nepanuje shoda, do jaké míry by měla být rozhodnutí inspektorů vůči školám závazná.
„Je to argument pro to, aby se zřizovatel mohl zbavit ředitele, který je nějakým způsobem problematický, což je pozitivní. Bohužel vidím riziko v tom, že se taková věc dá snadno zneužít,“ říká k návrhu ministerstva šéf Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.
„Nedomníváme se, že je to šťastná cesta. Jakákoliv pravomoc, která nemá nějakou pojistku, je špatná. Chápu, že se může objevit nějaké zásadní zjištění České školní inspekce a ředitel si skutečně zaslouží být okamžitě odvolán. Ale měl by o tom rozhodovat zřizovatel, ne inspekce,“ dodává za Unii školských asociací – CZESHA její předseda Jiří Zajíček.
Ústřední školní inspektor Zatloukal ale argumentuje tím, že i stávající ředitel se může výběrového řízení znovu zúčastnit a svou pozici obhájit. „I když my návrh dáme, zřizovatel může dosavadního ředitele po konkurzu ve funkci potvrdit, ale už jde o proces, který prochází větší veřejnou kontrolou,“ říká.
Odborníci pak upozorňují na to, že díky takové pravomoci by Česká školní inspekce získala možnost, jak skutečně zasáhnout v případech, kdy žádná jiná akce nepomáhá.
„Pokud v systému máme orgán, který dohlíží na kvalitu vzdělávání, tak by měl mít reálné pravomoce,“ říká analytička z organizace Učitel naživo Kateřina Konrádová. Když se totiž dnes zřizovatel rozhodne, že ředitele i přes tvrdá zjištění ve funkci podrží, nikdo s tím nic nezmůže.
I v případě, že neprojde návrh Ministerstva školství a Sněmovna naopak podpoří „pozměňovák“ pětice poslanců, se zřizovatelům rozšíří možnost, jak fungování ředitelů kontrolovat. Do školského zákona přibude výslovný dovětek, že ředitele může obec nebo kraj odvolat, pokud nezajistí „odpovídající odbornou a pedagogickou kvalitu vzdělávání a školských služeb“. Má jít o ochranu v případě soudních sporů po odvolání.