Hlavní obsah

Stihne i sedm mítinků za den. Radikál oslovil mladé a pere se o seniory

Foto: FB/Sławomit Mentzen

Polský nacionalistický politik Sławomir Mentzen na mítinku ve Valbřichu.

Kdo je prezidentský kandidát polské krajní pravice Sławomir Mentzen a proč rostou jeho šance dostat se do finále?

Článek

Zatímco ještě před několika měsíci to vypadalo na duel mezi liberálním varšavským primátorem Rafałem Trzaskowskim a kandidátem opoziční strany konzervativce Jarosława Kaczyńského Karolem Nawrockim, v posledních týdnech dostala polská prezidentská kampaň jinou dynamiku.

Souboj o druhé kolo může být nejzajímavější za poslední desítky let.

Podle průzkumů posiluje Sławomir Mentzen – současný lídr polské krajní pravice dokonce začíná Nawrockému dýchat na záda a rozdíl mezi druhým a třetím místem se ztenčil na několik procentních bodů.

Pokud se Mentzenovi podaří oslovit i starší voliče, může být jeho jméno 1. června na volebních lístcích ve druhém kole.

Kde se vzal Sławomir Mentzen?

„Abych navštívil tolik měst za jeden den, budu cestovat helikoptérou vypouštějící hodně oxidu uhličitého. Doufám, že mi kaplani klimatického boje odpustí,“ říkal na podzim 2023 Sławomir Mentzen. Bylo jen pár dní před volbami do polského parlamentu a on během 48 hodin navštívil devět krajských měst po celém Polsku. Stihl to jen díky přeletům malým vrtulníkem.

Strana Konfederace, kterou Mentzen tehdy ve volbách vedl, věřila v rekordní výsledek. Průzkumy jí přisuzovaly i 15 procent, ale nakonec získala něco málo přes sedm. V parlamentu se místo rozhodujícího jazýčku na vahách stala opět „jen“ opoziční stranou.

Polské krajní pravici došel po dobrém startu kampaně dech. Při vysoké voličské účasti (rekordních 75 procent) a polarizaci mezi tábory Donalda Tuska a Jarosława Kaczyńského ale zřejmě na vyšší čísla ani neměla šanci.

Jak je na tom PiS?

Jarosław Kaczyński náhle přišel o svou tajemnici a přítelkyni. Viní z toho „Tuskovo Polsko“ a mluví o první politické oběti. Téma vstoupilo i do prezidentské kampaně, ve které kandidát PiS bojuje o druhé kolo.

Kritici Mentzenovi v kampani připomínali jeho plány z roku 2019 na prosazení stovky zákonů. Počítal mimo jiné s úplným zákazem umělého přerušení těhotenství a kriminalizací žen, obtížnějším procesem rozvodu podmíněného souhlasem biskupa nebo legálními tělesnými tresty na dětech.

„Nechceme Židy, homosexuály, potraty, daně a Evropskou unii. To se nejlépe dostává k našim voličům, proto nás naši voliči chtějí poslouchat a díky tomu nás volit,“ prohlašoval před šesti lety Sławomir Mentzen.

Z národovců jsou libertariáni

Návrhy nakonec z webu zmizely a Mentzen ani Konfederace se k nim už nehlásily a nehlásí. Strana prošla v politickém marketingu evolucí a veřejně nereprodukuje ani své dřívější homofobní nebo rasistické a šovinistické názory – mírně upozadila „národovecký“ přístup a prezentuje se jako libertariánská a volnomyšlenkářská.

Faktem ale je, že Konfederace má dál LGBT+ lidi za ohrožení „tradičních hodnot“, zlehčuje problém násilí na ženách a spolupracuje s lidmi propagujícími konspirační teorie, rasismus, antisemitismus a protievropské a prokremlovské postoje. Některé dovedla i do parlamentu.

Na evropské úrovni je jejím partnerem Alternativa pro Německo a česká SPD Tomia Okamury. Na té transatlantické se hlásí k podpoře Donalda Trumpa.

Například podle polského nevládního Centra pro monitoring rasistického a xenofobního chování se Sławomir Mentzen sice prezentuje jako obhájce svobod, ve skutečnosti však zastává nenávistné a extremistické názory.

„Odmítá právo občanů židovského původu žít v Polsku a chce vystoupit z EU. Přiznal, že se mu líbí myšlenka veřejného mučení gayů a leseb, tak jak se to děje v Íránu, Afghánistánu a Islámském státě,“ uvedlo nedávno centrum s odkazem na vlastní analýzu politikova vystupování.

Milovník piva láká mladé voliče

Osmatřicetiletý ekonom a politik z Toruně začínal se směnárnou a mysliveckým obchodem. K podnikání přidal několik kanceláří s daňovým poradenstvím se specializací na „optimalizaci“ daní i vlastní pivovar. A pivo už hrálo roli i v Mentzenově minulé kampani.

Loni na setkáních s voliči v hospodách a barech popíjel s heslem „Pivo s Mentzenem“. Akce přitáhla hlavně mladší a stala se Mentzenovým poznávacím znamením. Kladným vztahem k alkoholu se politik netají a předloni v květnu ho zachytilo video, na kterém je v centru Varšavy za světla zjevně v podnapilém stavu. „Včera jsem se strašně ožral,“ bagatelizoval Mentzen průběh své volební akce.

Velkou popularitu si mezi mladými získal i na sociálních sítích. Zafungovala tam kombinace piva, nízkých daní, energičnosti, radikálního slovníku, konzervatismu, euroskepticismu i vymezení se proti dlouhodobému soupeření dvou velkých stran: Tuskovy Občanské koalice a Kaczyńského Práva a spravedlnosti (PiS).

Zatímco předloni ho na TikToku sledovalo 700 tisíc uživatelských kont, teď je to o necelý milion víc. Zda je ve všech případech o reálná čísla a skutečné uživatele, zpochybnil například portál Oko.press.

Útěky po mítincích

V prezidentské kampani Mentzen znovu sází na kontakt s lidmi. Na výjezdech je od loňského podzimu a vytváří dojem, že je doslova všude. Na začátku března měl za sebou už 200 mítinků v obcích po celém Polsku. Někdy jich stihne i sedm za den.

Tentokrát nevyužívá vrtulník, ale z místa svého projevu odjíždí na elektrické koloběžce, nebo dokonce v obleku a kabátu sprintuje, nasedá do auta a ihned spěchá jinam.

Během přebíhání se s ním fotí a natáčejí příznivci. Za běhu také novinářům říká, že na ně nemá čas.

Ostatně médiím se Mentzen po zkušenostech s nezvládnutými kritickými rozhovory vyhýbá. Novináře nedávno urážel, odmítá pozvání na interview i debaty s protikandidáty. Zásadně si tedy vybírá prostředí, ve kterém mu nehrozí konfrontace.

Jeho kritici v sestřizích na sociálních sítích upozorňují, že se politik naučil projevy nazpaměť, všude říká prakticky to samé, a když se mu náhodou přetrhne nit, vypadá ztraceně – například loni při projevu v parlamentu.

Jeho projevy na náměstích lákají stovky lidí, kteří nejsou spokojení s Tuskovou vládou a zároveň nevnímají PiS jako dobrou alternativu. Od radikální rétoriky „převracení stolečků“ se Mentzen v proslovech posunul k tomu, co rádi slyší obyvatelé polských městeček a vesnic.

Například minulou sobotu mluvil ve východopolském Lublinu o odporu vůči nelegální imigraci a unijní Zelené dohodě. Potlesk sklízí za zmínky o nebezpečí číhajícím na ženy v západní Evropě, o lenosti politických konkurentů, ale i za opakované anekdoty.

Cíl: milion babiček a dědečků

Své mladé publikum Mentzen vyzývá k debatě s prarodiči. Právě na starší lidi, které nedokáže oslovit na sociálních sítích, se teď v kampani snaží zaměřit. To oni platí za „strážce polarizace“ a jsou přísně rozděleni mezi tábor Kaczyńského a Tuska.

Mentzenova kampaň to ví a snaží se duopol rozbít, jenže potřebuje z tábora odčerpat až zhruba milion hlasů.

Cílí proto na konzervativní seniory a ve volebních novinách s názvem „Silné, bohaté Polsko. Senioři volí Mentzena“ jim servíruje křížovku, ale i strašení důchody pro Ukrajince nebo „unijním šílenstvím“ a povinnou rekonstrukcí domovů. Slibuje, že důchody se nebudou danit. Penze do 2500 zlotých (15 tisíc korun) se v Polsku nedaní už teď, nápad tak pomůže zejména seniorům s vyššími důchody.

Na seniory cílí Mentzen také fotkou s prezidentem Andrejem Dudou, který nedávno kandidáta přijal.

Mentzen a Ukrajina

Na sílící polský antiukrajinský sentiment Mentzen sází dlouhodobě. Na třetí výročí ruské invaze na Ukrajinu se politik vypravil do Lvova, kde Ukrajince vyzval k „okamžitému ukončení kultu Stepana Bandery“ a připomínal odpovědnost ukrajinských nacionalistů za masakry Poláků na Volyni ve 40. letech 20. století.

Primátor Lvova Andrij Sadovyj pak Mentzena označil za „proruského politika s polským pasem“ a vyzval ho, ať se „podělí o své myšlenky s polskými dobrovolníky“ na frontě. Mentzen v reakci napsal, že pokud vyhraje prezidentské volby, zařídí primátorovi zákaz vstupu do Polska.

Ukrajinci a fronty u lékaře

Politika dokonce nedávno ukrajinská nevládní organizace Mírotvůrce zařadila na seznam nepřátel Ukrajiny kvůli „podněcování k etnické nenávisti“ a „šíření ruské propagandy“.

Sławomir Mentzen také Ukrajince v Polsku osočil ze „zdravotnické turistiky“ a prodlužování front před ordinacemi. Politik už v roce 2022 šířil nepravdivé tvrzení o Ukrajinci, který získal bezplatnou péči dříve a na úkor Poláka. Důkazy neuvedl a jeho výroky vyvrátil fact-checking stanice TVN24.

Toporný kandidát PiS

Může se Mentzenovi postup do druhého kola podařit? Zatím platí, že o to, o co v průzkumech poskočí, klesne kandidát PiS Karol Nawrocki.

Konzervativci se kampaň moc nedaří. Není charismatický, ba spíš toporný, dělá nevynucené chyby a zatěžují ho známosti z minulosti – nejnověji média přinesla zprávu o kontaktech s odsouzeným neonacistou. Kampani navíc chybí prostředky a Kaczyński proto opakovaně vyzývá, aby se na ni lidé složili.

I tak je strana PiS dál přesvědčená, že v závěru kampaně zabere tradičně silná mobilizace jejího voličského jádra a Nawrocki se do druhého kola dostane. Průzkumy ovšem potvrzují, že Nawrocki není „druhý Duda“ a na podobné překvapení jako v roce 2015 lze spoléhat jen těžko.

Favorit Trzaskowski

Že by nakonec Mentzen skutečně postoupil do druhého kola, se teď zdá stále nepravděpodobné, vyloučit to ale nelze. Co by pak duel s Trzaskowskim znamenal?

Paradoxně by mohl mít krajně pravicový kandidát lepší pozici než kandidát PiS. Voliči Konfederace by jistě šli ve druhém kole hlasovat pro Mentzena a na voliče PiS by zabrala polarizace s Trzaskowskim – symbolem vlády Donalda Tuska. Opačně se to říct nedá – voliči Konfederace by byli při vypadnutí Mentzena méně mobilizovaní než voliči PiS.

Postup Mentzena by ale mohl mít i opačný efekt: Trzaskowskému by zřejmě protikandidát z krajní pravice mohl přinést mobilizaci levicových voličů, pro které jinak není dostatečně progresivní, případně nesouhlasí či jsou zklamaní z kroků Tuskovy vlády.

Varšavský primátor zatím v kampani sází na heslo „Kupředu“. Jeho volební inzerce například uvádí, že by jako první zákon podepsal rozvlnění přísných protipotratových zákonů.

Sám kandidát sice platí za favorita, jeho pozice ale není automatická. Například liberální magazín Newsweek napsal, že Trzaskowski je pod extrémním tlakem.

Doporučované