Hlavní obsah

Bili děti, trhali jim vlasy, sociálka nezakročila. Úředníka teď obžalovali

Foto: Kristina Ciroková

Matka týraných chlapců (na snímku ji přivádí eskorta k soudu) si už odpykává trest ve vězení, její druh dostal zatím nepravomocný sedmiletý trest. Jako třetí přijde nyní před soud úředník sociálky.

Matka s partnerem surově týrali dva chlapce. Žena si za to už odpykává trest ve vězení, soud s jejím přítelem ještě neskončil. Teď čeká soud i sociálního pracovníka, který měl rodinu na starost.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Minimálně po dobu dvou let prožívali doma dva chlapci z malého města ve středních Čechách doslova peklo. Od tří, respektive pěti let je matka s přítelem surově bili, zavírali bez jídla a teplého oblečení na noc do sklepa, kde spali na pytli sena.

A to přesto, že o týraní byly jasné signály, děti svou úzkost z matky a jejího přítele svěřovaly vlastnímu otci a ten pak úřadům. Nikdo rázně nezakročil a nyní jde za nečinnost a prodloužené utrpení jeden z úředníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí z Brandýsa nad Labem před soud.

„Obžaloba byla podána na jednu fyzickou osobu pro přečin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti,“ potvrdil pro Seznam Zprávy Okresní státní zástupce pro Prahu–⁠⁠⁠⁠⁠⁠východ Dalibor Šelleng.

Rok poté, co Seznam Zprávy případ týrání dětí zveřejnily, tak jde kvůli němu k soudu už třetí obžalovaný. Matka chlapců Lenka K. dostala sedm let a osm měsíců a už je ve vězení, její ukrajinský druh zmizel před českými zákony do své domoviny, jako uprchlý dostal nepravomocně sedm let a jeho soudní proces pokračuje.

Pracovník OSPOD pak čelí obžalobě za to, že nedělal svou práci tak, jak měl a neochránil práva dětí. Obžaloba se přitom nevztahuje jen na popsanou kauzu dvou chlapců, ale při vyšetřování se přišlo na jeho další dvě podobná pochybení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dohromady podle obžaloby zbytečně kvůli jeho nečinnosti trpělo šest dětí.

„Aktivní, včasnou a správnou reakcí v souladu se zákonem a interními předpisy mohlo být předejito škodlivým následkům v celkem třech případech (šest dětí), které měla tato osoba přidělené,“ okomentoval obžalobu už citovaný okresní státní zástupce, který vymezil úředníkovo stíhané nekonání od konce roku 2017 až do poloviny července 2022.

Obžalovaný úředník už z brandýského orgánu sociálně právní ochrany dětí na vlastní žádost odešel. Pracuje jako učitel na jedné z pražských základních škol a na otázky redakce nereagoval –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přestože ho reportérka e-mailem v současném zaměstnání kontaktovala.

Za žalované činy mu hrozí až rok vězení nebo zákaz činnosti.

Otec za děti bojoval marně

Jeden ze tří případů, kvůli nimž jde bývalý úředník k soudu, popisují Seznam Zprávy podrobně od podzimu 2023.

Podle obžaloby týrali matka a její druh dva chlapce minimálně od března 2019 do ledna 2021. Ačkoli už od roku 2017 dával jejich otec úřadům upozornění, že něco není v pořádku, řešit se to vážně začalo, až když si ve škole učitelka staršího z chlapců všimla, že dítě nemůže skoro chodit.

Převezli ho do nemocnice a tam personál zjistil, že má modřiny po celém těle, oteklá chodidla plná puchýřů, roztržená ústa nebo vytrhané vlasy. A ukázalo se, že podobně je na tom i jeho mladší bratr.

Foto: Policie ČR, Seznam Zprávy

Druh odsouzené matky uprchl na Ukrajinu. Svého času ho proto dala policie do pátrání.

Otec František Š. reportérce Seznam Zpráv vypověděl, jak se snažil všemožně přesvědčovat pracovníky OSPOD, policii i soudy. Veškerá jeho snaha byla ale marná.

Podle otce mívali synové na těle modřiny a odmítali se z víkendů strávených u něj k matce vracet. Aby úředníky ze sociálky přesvědčil, pořizoval videa a fotodokumentaci.

„Vždycky se udělaly fotky, když jsme si je přivezli. Jestli mají nové modřiny nebo nemají. V neděli se točila videa, aby byly důkazy. Protože jinak jsme neměli v ruce nic,“ líčil otec.

Na videozáběrech jsou srdceryvné scény: především mladší syn, tehdy tříletý, na několika záznamech pláče a vzpouzí se, že nechce od otce odejít. „Já nechci za maminkou,“ křičí.

Úřady ale chlapcům a otci nepomohly. „OSPOD vždycky tvrdil, že tam je všechno v pořádku,“ prohlásil otec před soudem, který rozhodoval o vině jeho bývalé ženy a jejího partnera.

Ministerstvo se omluvilo

František Š. tvrdí, že se dětem ani jemu nikdo z brandýského úřadu, ani jeho bývalý –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nyní obžalovaný –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zaměstnanec, do teď neomluvil.

Vedoucí brandýského OSPOD i starosta města se od té doby vyměnili a redakci Seznam Zpráv současné vedení úřadu prostřednictvím tiskové mluvčí Kateřiny Stránské napsalo, že bezpráví a násilí páchané na dětech plně odsuzuje.

„Je nám opravdu líto, že se nepodařilo zamezit tomuto krutému jednání mnohem dříve,“ uvedla mluvčí Stránská. Upozornila, že jednotlivé případy podléhají mlčenlivosti a přístup k dokumentaci má jen ten sociální pracovník, který má dotyčnou rodinu na starost, případně vedoucí OSPOD.

Brandýský úřad uvedl, že po této kauze, už pod vedením nového vedoucího OSPOD, udělal zpětnou kontrolu veškeré dokumentace za rok 2023 a zintenzivnil namátkové prověrky spisů. Zároveň prý zavedl specializaci sociálních pracovníků na ty, kteří se zabývají jen kolizním opatrovnictvím a na ty, kteří mají na starost ohrožené děti. Aby mohli práci „vykonávat co nejzodpovědněji“.

Foto: Kristina Ciroková, Seznam Zprávy

Sklepní kóje, kam matka své syny zavírala. Spali tam na pytli sena.

Otec týraných chlapců nemůže doteď nespravedlnost skousnout. Před více než rokem se proto obrátil na Ministerstvo práce a sociálních věcí a žádal pro svoje syny milionové odškodné. Dočkal se zatím jen omluvného dopisu.

„Slíbili nám i nějaké odškodné, podle jejich tabulek. Jak vysoké bude, zatím nevím,“ řekl Seznam Zprávám otec, který má své syny od roku 2021, kdy se vrátili z nemocnice, konečně v péči.

Chlapcům je teď jedenáct a devět let. Podle znalců z oboru psychologie a psychiatrie si následky prožitého traumatu ponesou po celý život.

Doporučované