Hlavní obsah

Kvůli slintavce kontroluje policie a veterináři čtyři přechody se Slovenskem

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Policie a inspektoři Státní veterinární správy (SVS) aktuálně kontrolují zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska na čtyřech největších hraničních přechodech se Slovenskem.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministr zemědělství Marek Výborný obnovil od dnešního rána kontroly zákazu dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska na čtyřech největších hraničních přechodech se Slovenskem. Namátkové kontroly jsou ale i ve vnitrozemí Česka.

Důvodem je výskyt nakažlivé nemoci slintavky a kulhavky na farmách na jihu Slovenska. Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč dnes oznámil, že ve třech chovech skotu na jižním Slovensku byla nákaza potvrzena.

Slintavka a kulhavka

  • Slintavka a kulhavka (SLAK) je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob na světě. Vylučuje se slinami, močí, trusem, mlékem a přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem (např. v mírném klimatickém pásu až na vzdálenost 60 km nad pevninou, případně až 300 km nad mořskou hladinou), dále pak mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Nemocnost dosahuje 100 %, úmrtnost je u dospělých zvířat nízká (do 5 %).
  • Toto onemocnění sudokopytníků je charakterizované horečkou, tvorbou puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, na mulci, nozdrách a spárcích. Onemocnění způsobuje virus slintavky a kulhavky patřící mezi RNA viry z čeledi Picornaviridae. Nejvnímavější k infekci je skot, prase a ovce. Člověk onemocní velice zřídka.

Nově obnovená mimořádná opatření zakazují dovoz ovcí, koz, prasat, skotu a dalších hospodářských zvířat, která by mohla chorobu přenášet, z Maďarska a Slovenska. „Do chovů nesmí vstoupit nikdo, kdo pobýval v posledních 21 dnech na Slovensku nebo v Maďarsku,“ řekl Výborný. V současnosti podle ministra není ani možné převážet zvířata na jatka. Kontroly ve vnitrozemí zajišťuje dopravní policie, zapojena je i Celní správa.

Ministr kontaktoval také vedení všech zemědělských svazů a organizací, aby vyzvalo své členy k dodržování mimořádných opatření a zvýšené hygienické bezpečnosti. „Musí dbát přísné dezinfekce techniky, automobilů. Týká se to mlékárenských vozů, vozů na přepravu živého dobytka,“ dodal ministr.

„Děláme vše pro to, abychom zabránili rozšíření nejnakažlivější choroby na území ČR,“ podotkl Výborný. Ministr zdůraznil, že nákaza není přenosná na člověka, ohrožení pro chovatele a chovy je ale velmi závažné, zvířata je nutné utrácet. „Když máte v řádu hodin utratit 2000 kusů skotu, každý váží 700, 800 kilogramů, to není jednoduché,“ uvedl ministr.

V případě, že by se nemoc dále šířila, má ČR připravené krizové scénáře, a to jak na úrovni krizového řízení i na úrovni vlády. Závažnost nákazy umocňuje její snadné šíření, jedná se o kapénkovou nemoc, která se může přenášet i vzduchem, dodal Výborný.

Slovenské farmy s nákazou se nacházejí v regionu, který sousedí s Maďarskem, kde byla nedaleko hranic se Slovenskem slintavka a kulhavka potvrzena před dvěma týdny. Slovenští veterináři po potvrzení slintavky a kulhavky v Maďarsku nařídili kontroly chovů vybraných druhů zvířat u hranic s jižním sousedem, slovenské úřady také kontrolovaly přepravovaná zvířata.

Doporučované