Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko a Ukrajina se obviňují z nočních vzdušných útoků na svá území. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 145 drony a šesti střelami, protivzdušná obrana sestřelila 72 bezpilotních letounů, uvedlo ve středu ráno ukrajinské letectvo. Dalších 56 strojů podle něj zmizelo z radarů, aniž by způsobily škody. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS oznámilo sestřelení 57 ukrajinských dronů nad Ruskem a Azovským mořem.
Děje se tak poté, co se prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterý při telefonickém hovoru shodli na pozastavení útoků na energetické objekty a infrastrukturu, přičemž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj toto částečné příměří podpořil. Zvláštní zmocněnec USA pro Blízký východ Steve Witkoff později stanici Fox News řekl, že příměří se má týkat energetiky a infrastruktury obecně.
Zelenskyj už v noci informoval, že v ukrajinském vzdušném prostoru je kolem 40 ruských dronů, proti kterým zasahuje protivzdušná obrana. „Bohužel došlo k zásahům, konkrétně civilní infrastruktury. Přímý zásah dronu šáhed do nemocnice v Sumách, údery na města v Doněcké oblasti,“ uvedl na síti X. „Putin dnes (v úterý) de facto odmítl návrh na úplné příměří,“ dodal ukrajinský prezident. „Bylo by správné, aby svět reagoval odmítnutím jakýchkoliv Putinových pokusů o prodloužení války,“ dodal Zelenskyj.
Ukrajinské letectvo ráno na telegramu oznámilo, že Rusové nakonec v noci vyslali na Ukrajinu 145 dronů, dvě balistické střely Iskander-M a čtyři protiletadlové řízené rakety S-300. Sedm desítek dronů podle něj protivzdušná obrana sestřelila, přes padesát strojů, které popisuje jako imitace útočných dronů, zmizelo z radarů, aniž by způsobily škody. O osudu zbylých bezpilotních letounů a střel se letectvo nezmiňuje. Škody jsou v Sumské, Oděské, Poltavské, Dněpropetrovské, Kyjevské a Černihivské oblasti, uvedly vzdušné síly bez podrobností.
Ukrajinská železniční společnost Ukrzaliznycja uvedla, že Rusko zaútočilo na železniční napájecí soustavu v Dněpropetrovské oblasti, kde jsou určité úseky bez proudu, ale vlaky jezdí podle jízdního řádu. Náčelník vojenské správy tohoto regionu Serhij Lysak informoval podle webu Ukrajinska pravda mimo jiné o požáru v Dnipru, který způsobil ruský vzdušný útok. Zranění podle něj nejsou.
Ruské ministerstvo obrany ráno informovalo o sestřelení 35 ukrajinských dronů nad Kurskou oblastí, 13 bezpilotních letounů nad Orelskou oblastí, sedmi nad vodami Azovského moře a po jednom dronu nad Tulskou a Brjanskou oblastí. Ruské ministerstvo obrany obvykle hlásí pouze počet sestřelených dronů, o celkově vyslaném počtu vzdušných zbraní na Rusko z Ukrajiny neinformuje.
Úřady v ruském Krasnodarském kraji podle Reuters uvedly, že útok ukrajinského dronu vyvolal malý požár v ropném skladu poblíž vesnice Kavkazskaja, přičemž nikdo nebyl zraněn. Ruská služba BBC ale s odvoláním na operační velitelství Krasnodarského kraje píše, že se požár ve skladu pohonných hmot v tomto regionu zvětšil a uhasit se ho snaží 179 lidí. BBC také upozornila, že Krasnodarský kraj není ve výčtu regionů, nad kterými ruská protivzdušná obrana podle ministerstva obrany sestřelila drony.
„Zatímco čekáme na podrobnosti z americké strany, tak právě v tuto chvíli máme v zemi šáhedy (ruské drony íránské konstrukce) a je vyhlášen letecký poplach kvůli nebezpečí raketového útoku. Zatím dohody nefungují,“ řekly serveru RBK-Ukrajina zdroje v prezidentské kanceláři. Podle listu Ukrajinska pravda čelí náletům i hlavní město Kyjev a další části země.
Ukrajina původně navrhla uzavřít příměří ve vzduchu a na moři, ale Američané navrhli postoupit ještě dál a navrhli úplný klid zbraní na 30 dnů.
„Takže teď to Rusové sami odmítli, tedy potřebují válku,“ zdůraznily podle portálu zdroje v kanceláři ukrajinského prezidenta.
Ukrajinská strana podle tohoto zdroje pracuje na dalších krocích zaměřených na dosažení míru. Aktuálně se domlouvají podrobnosti a Kyjev je připraven podniknout další kroky, a to za podmínky, že je učiní společně s partnery, protože jedině tak mohou být efektivní, dodaly zdroje bez bližších podrobností.
Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu na 30 dnů, ale Kreml se nezmínil o konkrétnějších dohodách otevírajících cestu k 30dennímu příměří, se kterým pod tlakem Washingtonu souhlasila Ukrajina.