Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Obnova památkově chráněného statku Malešice v Praze 10 má stát tři čtvrtě miliardy korun. Magistrát za tyto peníze slibuje obecní byty, galerii nebo kavárnu. Za dalších téměř tři sta milionů politici plánují vybudovat 150 bytů v odkoupeném areálu dopravního podniku Skloněná v Praze 9.
Jak však zjistily Seznam Zprávy, přípravu těchto a dalších projektů svěřila Praha firmě Filinea Consulting, kterou řídil Radek Neymon, podnikatel už tehdy stíhaný policií. Dnes si odpykává devítiletý trest vězení za to, že stát připravil o minimálně 70 milionů na daních. Dalších 30 milionů zmizelo v síti jeho dalších firem při machinaci s pozemky.
Neymonova Filinea Consulting u magistrátu dostávala zakázky mezi roky 2021 a 2023. Za projekty je zodpovědný šéf majetkového odboru Prahy Jan Rak. Poslední kontrakt na inženýrskou činnost při výstavbě více než stovky bytů přímo s Neymonem podepsal týden předtím, než odvolací soud podnikateli pravomocně potvrdil trest vězení.
Následně Neymona musela do vězení eskortovat policie, protože na svůj trest na výzvu nenastoupil. Už Neymonův otec, na kterého firmu před dopadením policií podnikatel přepsal, pak podepisoval smlouvu na projekt na opravy a odstranění azbestu v městském bytovém domě v Praze 4.

Kontrakt, který Rak podepsal se stíhaným podnikatelem.
Tým expertů
Není přitom jasné, jak mohla Filinea Consulting svá expertní stanoviska ke směřování veřejných stamilionů dodat. Ve zveřejněných účetních závěrkách totiž sama uvádí, že nemá žádné zaměstnance a za obor svého podnikání označuje pouze pronájem nemovitostí.
Praha jí přesto platila nejen za inženýrskou činnost, ale i projektovou dokumentaci pro stavební povolení nebo rovnou architektonickou studii. Celkem registr smluv u pětice zakázek pro Filinea Consulting uvádí částku 10 milionů korun. Většina zakázek ale firmě odsouzeného muže poskytla zásadní slovo v plánování toho, jak a za co Praha utratí více než miliardu korun.
Mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz, kdo jmenovitě tedy za Filinea Consulting zadané projekty vypracoval, neodpověděl. Prý ale šlo o tým expertů. „Tento tým zahrnuje kvalifikované projektanty, inženýry, specialisty na statiku, elektroinstalace a další odborné profesní role, jejichž výkon je podmíněn odborným vzděláním a dlouholetými zkušenostmi,“ řekl Hofman.
Reportéři Seznam Zpráv se pokusili získat odpovědi přímo od ředitele Raka. „Vždyť víte, že napřímo nesmím komunikovat s novináři. Obraťte se prosím na tiskové,“ uvedl úředník.
Kauzy majetkového šéfa Prahy
- Seznam Zprávy už popsaly, že dlouholetý ředitel majetkového odboru pražského magistrátu Jan Rak pobýval v luxusním resortu v Harrachově. „Jeho“ chatu ovládal podnikatel Michal Erben, jehož dalším firmám tento úředník podepisuje milionové veřejné zakázky. Oba odmítali, že by to souviselo.
Těsně pod limit
Většinu zmíněných zakázek pro Neymonovu firmu se Seznam Zprávám na webu, kde je Praha zveřejňuje, dohledat nepodařilo.
Téměř všechny totiž byly za 1,96 milionu korun. Zákonný limit, nad který by je musela Praha veřejně soutěžit, činí dva miliony. O zakázkách, které nakonec získala Filinea Consulting, se tak dozvěděli jen uchazeči, které magistrát sám oslovil.
V jednom případě dokonce zakázku dal napřímo Neymonovi. Podle vyjádření magistrátu se tak stalo „s péčí řádného hospodáře a zohledněním úspory nákladů při vyhodnocení časové náročnosti na seznamování s projektem a budoucích finančních nákladů s tím spojených“.
Jedno výběrové řízení na projektovou dokumentaci pro stavební povolení zmíněného areálu Skloněná s desítkami plánovaných bytů Rakův majetkový odbor na zakázkovém webu Prahy zveřejnil. Ale až týden potom, co podepsal smlouvu s Neymonem.
Bez webu a bez spojení
Jak se o firmě Filinea Consulting magistrát dozvěděl, aby ji mohl oslovovat, zůstává také záhadou - společnost totiž nemá dohledatelné webové stránky a telefony, které reportéři našli na internetu, jsou odpojené. Ani na tuto otázku magistrát konkrétní odpověď neposkytl.
„Oslovení zájemci byli vybíráni s ohledem na předchozí spolupráci v daném projektu na nižších stupních projektových příprav a také z databáze zájemců o veřejnou zakázku s relevantními referencemi, která je za tímto účelem vedena samotnými odbory i správcovskými společnostmi, a samozřejmě s přihlédnutím k dosavadnímu průběhu případné dřívější spolupráce,“ řekl mluvčí Hofman.
Neodpověděl ani Jiří Neymon, otec odsouzeného šéfa Filinea Consulting. Minulý týden ho reportéři s dotazy kontaktovali firemním e-mailem vedeným na službě nabízející schránku zdarma. Doteď nereagoval.
Když reportéři se zjištěními konfrontovali radního Prahy Adama Zábranského (Piráti), který má v gesci majetek a transparentnost, sám označil zakázky za podezřelé. „Ta společnost nedodává zakázky nikomu jinému než Praze, už to je velmi zvláštní,“ řekl radní.
„Zajímalo by mě, jak na tu společnost odbor majetku přišel, jaké má zkušenosti v těch činnostech, které pro odbor dělá. Část z těch zakázek zadávaly správcovské společnosti - vypadá to, jako by jim někdo z odboru řekl, komu je mají zadat,“ dodal politik. Na dodatečný dotaz, zda kauzu bude řešit, už ale neodpověděl.
Opozice vedení magistrátu za zakázky kritizuje. „Firma, co dostane čtyři zakázky úplně těsně pod limitem dvou milionů, nemá zaměstnance a majitel je trestaný - podezřelejší už to být nemůže. Je smutné, když se to děje zrovna v gesci Pirátů, kteří si jinak tak zakládají na transparentnosti. Na zastupitelstvu navrhneme vytvoření pravidelného přehledu těchto podlimitních zakázek, abychom mohli odhalit podezřelé opakování stejných firem,“ reagovala členka majetkové komise z opozičního Praha Sobě Kristýna Drápalová.
Krácení daní a machinace s pozemky
Z rozsudku v kauze Radka Neymona, který mají Seznam Zprávy k dispozici, plyne, že podnikatel organizoval rozsáhlé daňové podvody při fiktivních přeprodejích luxusních aut přes hranice. Využil k tomu bílé koně, ale do byznysu podle rozsudku byla zapojená i Neymonova matka a bratr.
„V rámci řetězce obchodních společností založených a řízených obžalovaným Neymonem, případně jeho bratrem, dochází k (i opakovaným) formálně deklarovaným vývozům zboží do zahraničí, aby následně toto zboží bylo opětovně pořízeno subjekty ze stejného řetězce společností,“ popsal například Městský soud v Praze.
Finanční úřad po Neymonovi desítky milionů vymáhá pomocí exekutora. Ten se ale k majetku firem, za nimiž podnikatel stál, nejspíše nedostane, protože na něj už nejsou napsané. Z většiny jsou vedené právě na jeho otce.
Ve druhé kauze, za kterou Radek Neymon sedí ve vězení, jeho dovolání loni v listopadu definitivně odmítl Nejvyšší soud. Tři desítky milionů se po něm v tomto případě pokouší vymoci pro změnu developer Pavel Stefanovič. Neymon je odsouzen za to, že Stefanovičovi prodal pozemek na pražském Libeňském ostrově, ač věděl, že byl předtím nelegálně vyvedený z majetku tenisového klubu. Zaplacené peníze zmizely ve firmě napsané na bílého koně, jejíž účetnictví se ztratilo.
Neymon zároveň do loňska měl advokátní praxi. To už neplatí. Kvůli pravomocnému odsouzení ho advokátní komora vyškrtla. „Vyškrtnutí nabylo právní moc 2. října 2024,“ potvrdila mluvčí komory Iva Chaloupková.
„V rámci kontrolních mechanismů nastavených v prostředí hlavního města neexistovaly žádné indicie, které by vzbuzovaly jakoukoli pochybnost v souvislosti s daným subjektem,“ distancoval se od Neymona nyní ústy mluvčího majetkový šéf Prahy Jan Rak.
Zatím poslední fakturu za inženýrskou činnost Filinea Consulting proplatil loni v listopadu, na první výročí Neymonova předvedení do vězení.