Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ruský prezident Vladimir Putin nečekaně navštívil Kurskou oblast, a to poprvé od loňského vpádu ukrajinské armády.
Vyzval k jejímu úplnému osvobození. S tam zajatými ukrajinskými vojáky bude podle něj zacházeno jako s teroristy, napsala ve středu ruská státní agentura TASS.
„Lidé, kteří se nacházejí na území Kurské oblasti, páchají zde zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, vystupují proti našim ozbrojeným silám, orgánům činným v trestním řízení a speciálním službám, jsou podle zákonů Ruské federace teroristy,“ prohlásil podle TASS Putin. Nařídil také „s konečnou platností porazit protivníka“ v těch částech Kurské oblasti, které ukrajinská armáda nadále ovládá.
Ukrajinci do oblasti vpadli loni v létě, v posledních dnech ale začali kvůli ruskému tlaku – podpořenému vojáky z KLDR – ustupovat. A nedlouho poté, co se objevily zvěsti, že se ukrajinské jednotky stáhly z města Sudža, ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že ho armáda osvobodila a má pod kontrolou.
„Poprvé v první linii“
Na videu, které zveřejnila ruská státní média, je Putin vidět, jak přijíždí ve vojenské uniformě a zdraví se s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, na něhož Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač. Viní ho z útoků proti civilistům během ruské války proti Ukrajině.
„Poprvé ve vojenské uniformě. Poprvé v první linii,“ cituje BBC Sergeje Markova, vlivného prokremelského komentátora a bývalého Putinova poradce.
Markov vyzdvihl prezidentovu odvahu vydat se na cestu a prohlásil, že je to pro ruského vůdce „mnohem nebezpečnější“ než pro jeho ukrajinský protějšek. Volodymyr Zelenskyj navštívil frontovou linii na Ukrajině při mnoha příležitostech.
Kde ve skutečnosti k setkání došlo, ruské zdroje neuvádí. Analytik Michael A. Horowitz na svém účtu na síti X uvádí, že záběry byly pořízeny v Kursku v areálu 16. samostatné brigády elektronického boje. Jenom pro připomenutí: Město Kursk se nachází daleko od bojové fronty.
Někteří komentátoři jsou toho názoru, že čas zveřejnění – těsně před 22. hodinou moskevského času – naznačuje, že záběry nebyly určeny jen ruskému publiku, ale objevily se těsně před večerními zprávami v hlavním vysílacím čase v Evropě a v USA.
Více než samotná návštěva se rozebírá, proč Putin přijel v uniformě. Někteří analytici se domnívají, že jde o signál Západu, že Moskva je připravena bojovat dál, pokud selžou jednání. Jiní se domnívají, že je to pro domácí publikum, aby podtrhlo vojenský postup Ruska.
„Prezident Putin je velmi statečný člověk,“ napsal Markov. „Důvod, proč přišel, je jasný: Tvrdá porážka ukrajinské armády v Kurské oblasti.“
Na sociálních sítích se ale objevují spekulace o zveřejněném videu. Podle nich je nepravděpodobné, aby Putin podstoupil takové bezpečnostní riziko. Naráží se tím i na dlouhodobé dohady, že ruský vůdce používá k veřejným vystoupením dvojníka. Tato domněnka žije delší dobu a od začátku ruská invaze na Ukrajinu jen sílí.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov již ve starším rozhovoru pro britský Daily Mail naznačil, že ruský vůdce využívá dokonce celý tým dvojníků. Budanov tvrdí, že v minulosti dvojníci Putina zastupovali pouze při „zvláštních příležitostech“, ale od invaze na Ukrajinu se z nich stala „běžná praxe“.
Jak na síti X upozorňuje respektovaný vojenský analytik Rob Lee z amerického think-tanku Foreign Policy Research Institute, na videu jsou i vidět generálové Sergej Rudskoj, Jevgenij Nikiforov a kritizovaný Alexandr Pavlovič Lapin.
Ten měl na podzim 2022 na starosti obranu dobytých území v Charkovské oblasti a velitelsky selhal. Ukrajinské jednotky tehdy během několika dní postoupily o desítky kilometrů a osvobodily města jako Balaklija, Lyman nebo Izjum.
Později Lapin dostal na starosti obranu ruské hranice v Kurské oblasti, kde na začátku srpna 2024 přišel další potupný debakl. Ukrajinci rychle ovládli území o rozloze asi 1300 kilometrů čtverečních a celkem na 90 obcí včetně zmíněné Sudži a pronikli do hloubky tří desítek kilometrů, shrnula ČTK.
Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov na jednání s Putinem ve velitelském štábu uvedl, že v Kurské oblasti bylo zajato na 430 ukrajinských vojáků. Uskupení ukrajinské armády je podle něj „izolováno“ a probíhá jeho „systematické ničení“. Informace nicméně nelze v podmínkách války nezávisle ověřit.
Po přísunu posil, včetně vojáků ze Severní Koreje, začala ruská armáda Ukrajince z regionu postupně vytlačovat, přičemž její postup se v posledních dnech zrychlil. Ukrajina doufala, že kontrolu nad malou částí Kurské oblasti využije jako vyjednávací kartu v případě mírových jednání.