Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Určujícím hráčem v insolvenci se zbankrotovaným řetězcem Okay bude UniCredit Bank. Banka má totiž v zástavě všechny elektrospotřebiče, které má Okay na skladě. Z jejich prodeje v rámci insolvenčního řízení tak bude UniCredit těžit jako první před všemi ostatními věřiteli.
Okay ve zveřejněném restrukturalizačním plánu, který však nakonec věřitelé zamítli, vyčíslil v únoru tržní hodnotu uskladněné elektroniky na 63 milionů korun.
„Z celkové maximální odhadované tržní hodnoty majetku podnikatele (Okay, pozn. red.) ve výši zhruba 220 milionů korun by se prioritně uspokojovala banka UCB jako zajištěný věřitel, který by se v insolvenčním řízení uspokojoval ze zpeněžení zajištěného majetku (zásoby elektrospotřebičů),“ napsala firma Okay v restrukturalizačním plánu, jenž v únoru předložila věřitelům.
Celkové pohledávky UniCredit Bank vůči Okay byly ke dni podání insolvenčního návrhu 114 milionů korun. To je tedy výrazně větší suma, než kolik činí hodnota skladových zásob řetězce. Celkový objem závazků vyčíslila firma Okay na 642 milionů korun.
V Hospodářských novinách se objevila informace, že o koupi pohledávky od UniCreditu vůči Okay má zájem brněnský fond Ifis vystupující v řadě významných insolvenčních případů, včetně bankrotu mediálního podnikatele Jaromíra Soukupa.
„S UniCredit o odkoupení pohledávky vůči Okay nejednáme a ani jsme o tom s bankou v minulosti nejednali. I do budoucna považujeme náš zájem o tuto pohledávku za nepravděpodobný,“ reagovala pro SZ Byznys mluvčí Ifisu Kamila Svobodová.
Původním plánem Okay bylo využít institutu preventivní restrukturalizace, dohodnout se s věřiteli a po osekání nákladů včetně uzavření prodejen pokračovat v byznysu. Tento záměr ale firmě nevyšel. Po ukončení moratoria, tedy ochrany před věřiteli, na sebe nyní společnost podala insolvenční návrh.
Řetězec Okay
- Zakladatelem a majitelem je podnikatel Jindřich Životský.
- Doménou řetězce byl prodej spotřební elektroniky.
- V roce 2012 Okay k elektronice převzal ještě prodejce nábytku Jena.
- V době největšího rozmachu měl Okay více než 100 prodejen.
- Dle posledních zveřejněných výsledků za rok 2023 prodělal Okay 312 milionů korun, tržby řetězce byly kolem čtyř miliard korun.