Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americký prezident Donald Trump poslal dopis íránskému nejvyššímu duchovnímu ajatolláhovi Alímu Chameneímu, píše agentura AP. Podle Bílého domu chce Trump jednat o nové jaderné dohodě. Od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi přitom USA odstoupily za Trumpovy první vlády v roce 2018.
Později v pátek Trump uvedl, že se „velmi brzy něco stane“. Vzápětí dodal, že to snad bude mírová dohoda, která zemi zabrání získat jadernou zbraň.
Na Trumpovu politiku vůči Íránu reagoval v rozhovoru pro francouzskou agenturu AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Uvedl, že země nebude s USA jednat kvůli Trumpovu přístupu ke zpřísnění sankcí a jeho politice maximálního tlaku.
„Dokud budou USA pokračovat ve své politice maximálního nátlaku a ve svých hrozbách, nebudeme s nimi přímo jednat,“ uvedl Arakčí a dodal, že dokud bude americká vláda vyvíjet nátlak, bude Írán pokračovat v odporu.
Země tak bude podle jeho slov pokračovat v rozhovorech s dalšími vyjednavači. V rozhovoru s AFP zmínil tři evropské země, Rusko, Čínu a další členy JCPOA (Dohody o společném komplexním akčním plánu mezi Íránem a velmocemi o jeho jaderném programu z roku 2015, pozn. red.). „Myslím, že i touto cestou můžeme dosáhnout výsledku,“ okomentoval rozhovory s vyjednavači.
Trumpova slova k Íránu
Íránská agentura Núr uvedla, že Trumpova prohlášení směrem k Íránu nejsou ničím nová a jde o opakující se strategii.
„Uvedl jsem: Doufám, že budete jednat, protože to bude pro Írán o dost lepší,“ řekl Trump v rozhovoru se stanicí Fox Business. „Alternativou je, že budeme muset něco udělat, protože nemůžeme dopustit, aby měli jadernou zbraň,“ dodal s tím, že situaci kolem Íránu lze řešit vojensky nebo diplomatickou cestou. „Raději bych uzavřel dohodu, protože nechci Íránu ublížit. Jsou to skvělí lidé,“ uvedl šéf Bílého domu.
Íránská agentura Núr, která je napojená na bezpečnostní struktury země, uvedla, že Trump islámské republice nenabídl nic nového. „Trumpův vzorec v zahraniční politice: slogany, výhrůžky, dočasná činnost a ústup,“ uvedla na síti X. „Ohledně Íránu: Nejprve řekl, že nechce konfrontaci, pak podepsal dekret o maximálním tlaku, pak uvalil nové sankce a teď mluví o zaslání dopisu vedení s výzvou k jednání! Opakující se americká show,“ dodala.
Dohoda JCPOA
V roce 2015 Írán podepsal se Spojenými státy, Evropskou unií, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, v níž souhlasil s kontrolami Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve svých jaderných zařízeních.
Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. USA ale od dohody za Trumpovy první vlády v roce 2018 jednostranně odstoupily a sankce proti Íránu obnovily. Teherán pak začal dohodu porušovat, avšak tvrdí, že o jadernou zbraň neusiluje.
Na začátku února podepsal Trump po návratu do Bílého domu memorandum obnovující tvrdou politiku Spojených států vůči Íránu s cílem zabránit mu ve vývoji jaderné zbraně. Zároveň šéf Bílého domu prohlásil, že by s Íránem rád uzavřel dohodu, která Teheránu zabrání vyvinout jadernou zbraň. Rusko se nabídlo, že by v jednáních dělalo zprostředkovatele, sdělil Reuters v úterý informovaný zdroj.