Článek
Glosu si také můžete poslechnout v audioverzi.
V roce 2017 vzbudil rozruch, pohoršení a nakonec i aktivitu policie obchod se suvenýry s Hitlerem, Goebbelsem a jinými nacistickými arcizločinci.
V roce 2025 padl v případu nepravomocný rozsudek. Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek potrestal ředitele nakladatelství Naše vojsko Emericha Drtinu třemi lety podmíněně. Drtina a Naše vojsko se mají kromě toho podělit o milionovou pokutu. Obžalovaný se cítí nevinen a na místě se odvolal.
Soudkyně Radka Solná odmítla obhajobu, že šlo jen o sběratelské předměty. „Není prostor pro jiný výklad, než že se rozhodli zaměřit na skupinu příznivců neonacistického hnutí,“ prohlásila. Za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka nicméně vyměřila nejnižší možný trest - protože od spáchání činu uběhla delší doba.
Přesně tak. Celých osm let je také příliš dlouhá doba na to, abychom se těmi samými nazi-hrnky a podobným nechutným artiklem pořád zabývali. Takže, jak k tomu došlo?
V roce 2018 vyšetřovatelé dospěli k závěru, že suvenýry typu Heydrich jsou legální. Protože „ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti“. Policie se schovala za to, že „v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů či osob“.
Naše vojsko, z jeho pohledu celkem logicky, usoudilo, že může nastoupenou cestou směle pokračovat. A tak se v roce 2020 v nabídce objevil kalendář s důstojnými portréty hlavních tváří třetí říše.
Více k tématu:
Padla trestní oznámení (podala ho i Federace židovských obcí), stěžovali si izraelský a německý velvyslanec. Celé to bylo moc i na politiky (ministr zahraničí Petříček, poslanec Bartošek, senátor Láska). Podle ministra vnitra Hamáčka byl kalendář „poslední kapkou“, takže sklad Našeho vojska, který byl u vnitra v nájmu, dostal výpověď. Stejně jako kamenná prodejna nakladatelství od pražského magistrátu.
V roce 2021 policie podala návrh na obžalobu. A než jsme se nadáli, už za čtyři roky tu je verdikt první instance.
Inkriminované „suvenýry“ už dávno z e-shopu zmizely. Komu chutná káva z hrnku s Mengelem made in Naše vojsko, ten ji doma usrkává dál.
Kauza není přelomovým sporem o svobodu slova ani podnikání, nejde o žádné testování jejich hranic. Je zprávou o jednom bezskrupulózním podnikatelském záměru, ať měl jakékoli hlavní a vedlejší motivy.
Bohužel, škoda na naší společné důstojnosti už byla Naším vojskem napáchána. Nezbývá než ji posoudit justicí. I proto, aby se snížila pravděpodobnost, že si ji v budoucnu v nějaké verzi zopakujeme.
Pachuť s tím vším spojenou vystihl žalobce Radek Kytnar slovy: „Jsem trošku smutný, že k takovému procesu v zemi, kde zahynulo 360 tisíc obyvatel za druhé světové války, vůbec došlo.“