Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jednou z organizací, která opakovaně vystupuje proti potratům, je Hnutí pro život. Dlouhodobým cílem je jejich úplný zákaz. Proti organizaci opakovaně vystupuje Asociace pro porodní domy a centra, Unie porodních asistentek i jednotliví lékaři. Označují ji za konzervativní, náboženskou skupinu, která se snaží omezovat práva žen.
Vládní poslankyně Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) a poslanec Jan Kuchař (STAN) nyní připravili pozměňovací návrh k zákonu, který by pod pokutou dva miliony korun dával povinnost výrobcům těhotenských testů zveřejnit seznam organizací, na něž se mohou těhotné ženy obrátit.
Poslankyně Bělohlávková v rozhovoru pro Seznam Zprávy říká, že s nápadem na tuto změnu přišlo právě Hnutí pro život, které připravilo i podklady.
Proč jste tento návrh připravila?
Filozofie za tím je velmi jednoduchá. Pro slečnu nebo paní, které nečekaně vyšel těhotenský test pozitivně, to může být šílený stres. Někdo se zaraduje a je šťastný, ale někdo se vyděsí. Je výborná myšlenka, když v tu chvíli na testu uvidí odkaz na stránky, kde bude moct nalézt pomoc a podporu.
Mně nejde o to, aby někdo někoho odrazoval od potratu. Ale aby si ženy mohly nechat pomoct a měly dostupné poradenství. Třeba si stránky otevřou a řeknou si, že to jsou nějací fanatici, se kterými nechtějí mít nic společného a rozhodnou si to samy.
Předseda Hnutí pro život Radim Ucháč řekl, že se na této změně podíleli. Jak?
S panem Ucháčem jsem o tom napřímo vůbec nemluvila, spolu jsme mluvili o úplně jiných věcech. To je už delší dobu zpátky. Samozřejmě ale prvotní myšlenka vzešla od nich.
Od Hnutí pro život?
Předpokládám, že ano. Poprvé jsem tento nápad slyšela od člena Hnutí pro život a přišlo mi to jako zajímavá myšlenka. Jsem pediatr, takže za děti vždy kopu.
Hnutí pro život ale dlouhodobě vystupuje proti interrupcím.
Ale toto není návrh Hnutí pro život.
Ale jestliže to od nich vzešlo a zároveň chtějí, aby byli uvedení na testech…
Hnutí pro život tam uvedené nebude. O seznamu organizací, které tam budou moct být uvedené, rozhodne Ministerstvo zdravotnictví.
Takže to klidně může být i Hnutí pro život.
Ano, může.
Ale vždyť jste řekla, že tam nebude.
Vy jste mi říkal, že tam bude uvedené Hnutí pro život. A já říkám, že tam může být uvedené.
Ale víte co, mluvila jsem o tom s kolegy z lékařského prostředí. Mezi zdravotníky jsem nenašla nikoho, kdo by mi řekl, že to je blbý nápad. Jeden z kolegů akorát říkal, že by měl strach, aby se tam nedostali nějací jehovisti nebo sekta, která by ženy vedla na úplně extrémní, špatnou cestu.
Starostové se distancují
Pozměňovací návrh předložili vládní poslankyně Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) a poslanec Jan Kuchař (STAN).
Podle poslance Kuchaře by na seznamu doporučovaných organizací nemělo být Hnutí pro život. Starostové se ale od tohoto pozměňovacího návrhu distancovali.
„Jedná se o individuální aktivitu Jana Kuchaře. Poslanecký klub Starostů dal k tomuto návrhu negativní stanovisko a tento návrh nepodpoří,“ uvedla tisková mluvčí Starostů Sára Beránková.
Jaké organizace to tedy mají být?
To bude na Ministerstvu zdravotnictví. Tak, jak schvaluje spoustu dalších postupů ve zdravotnictví, tak má na to, aby dokázalo schválit organizace, které budou pro-life. Neříkám, že bych tam chtěla potratové kliniky. To opravdu ne. To není ta myšlenka. Bude tam třeba pět organizací, které opravdu poskytují pomoc nečekaně těhotným ženám.
Jaké organizace jsou pro vás pro-life?
Budou to organizace, která ženě nabídnou pomoc, aby si dítě nechala. Rozhodně nechci, aby to třeba byla organizace, která by jako první řešení nabízela možnost interrupce snadno a rychle.
Změnu zdůvodňujete nucenými potraty, což je samozřejmě problém, se kterým je potřeba se vypořádat. Nicméně pokud to má být poradenství, tak proč by tam nemohla být gynekologická ambulance, která může sdělit veškeré informace o interrupci jako lékařském zákroku, aby se mohla žena svobodně rozhodnout?
I takhle se žena může rozhodnout. Bude se rozhodovat, jestli stránku otevře. Když ji otevře, bude tam mít nabídku pomoci, kterou může, nebo nemusí přijmout. Když bude rozhodnutá, že chce jít na interrupci, tak dneska stačí dvě kliknutí a může si interrupci na YouTube přehrát.
Vždyť to samé platí o infolince Hnutí pro život. Navíc měla třeba reklamy v pražském metru.
Ne, ne.
Reklamu na potratovou kliniku jsem neviděl, zato mnoho plakátů na Hnutí pro život ano. Tak nerozumím tomu, proč mají mít ještě reklamu na těhotenských testech.
Počkejte, a teď mi řekněte. Vám to připadá jako nějaká zvrhlost chtít, aby se narodily děti? Připadá vám špatné říct maminkám, které jsou zaskočené těhotenstvím: „Neboj, my ti pomůžeme?“ Je na tom něco špatného?
Já se ptám na svobodu volby a na to, proč tam má být třeba organizace, která se snaží tuto svobodu volby popírat.
Rozhodně to není tak, že by mně tím někdo bral moji svobodnou volbu. Jsem zvyklá stát vedle lidí v různě těžkých situacích. Někdy je život extrémně těžký, složitý a náročný. Pro takového člověka v tu chvíli i malá pomoc znamená pomoc. Pro mě jako pro pediatra je vždycky lepší cestou, aby se dítě narodilo, než to, aby máma šla na potrat. Ale umím si představit situace, kdy je potrat pro ženu z jejího pohledu jediným správným řešením a já to naprosto respektuju.
Jaké to jsou situace?
V ordinaci jsem to řešila třeba s mámou tří dětí. Měla problémy děti zvládat, protože nebyly jednoduché. Byla na mateřské, stavěli barák, pracoval jenom manžel a ona do toho otěhotněla. Říkala mi, že nevidí jinou možnost než dát dítě pryč, protože by další nezvládla. A ptá se mě, jestli se na ni nebudu zlobit. Řekla jsem jí na to, že vůbec ne, protože to je její život, její volba a já sama vnímám, že její situace je opravdu hodně těžká. To je jeden z příkladů.
Podpořila byste zákaz interrupcí kromě závažných lékařských komplikací, incestu nebo třeba znásilnění?
V současné době si myslím, že české zákony nejsou špatné. Někdo mi už předhazoval, že jsem pro zákaz potratu jako v Polsku. To není pravda.
Ale vadí mi, že je u nás ještě pořád dovolený pozdní potrat až do 24. týdne těhotenství. Je to pro případ těžkého poškození dítěte. Bylo to nastavené v době, kdy jsme děti v tomhle věku neuměli zachránit, ale tím, jak jde dopředu medicína a neonatologie, to dneska dokážeme. Je to jedna z věcí, která mi bytostně vadí.